Miodrag Bukvić vlasnik firme „Tesla“ u Distriktu Brčko najavio mogućnost zatvaranja ove jedine fabrike akumulatora u BiH. U fabriku je uložio više od pet miliona eura, a sve to nema smisla, zbog „nezakonitih i nerazumnih odluka vlasti Republike Srpske i Federacije BiH“. Bukvić kaže da je u fabriku akumulatora uložio pet miliona KM u novu opremu iz Italije, te pet miliona KM u remont postrojenja i u infrastrukturu, ali sada će firmu morati zatvoriti, a radnike ostaviti na ulici, jer su ga vlasti u BiH kršenjem zakona i međunarodnih propisa ostavili bez sirovine. Fabrika ne može raditi bez sirovine, bez starih akumulatora i bez otpadnog olova. Sve zemlje u EU koje imaju fabrike akumulatora zabranile su izvoz tog otpada, da bi zaštitili domaću proizvodnju. Međutim, vlasti u RS su izdale tri, a vlasti FBiH dvije dozvole trgovačkim firmama da izvoze stare akumulatore. Na ovaj način aktuelne vlasti direktno rade protiv interesa BiH i protiv fabrike koja može zaposliti oko 150 radnika, objašnjava Bukvić.
Miodrag Bukvić vlasnik firme „Tesla“ u Distriktu Brčko najavio mogućnost zatvaranja ove jedine fabrike akumulatora u BiH...
U fabriku je uložio više od pet miliona eura, a sve to nema smisla, zbog „nezakonitih i nerazumnih odluka vlasti Republike Srpske i Federacije BiH“.
Bukvić kaže da je u fabriku akumulatora uložio pet miliona KM u novu opremu iz Italije, te pet miliona KM u remont postrojenja i u infrastrukturu, ali sada će firmu morati zatvoriti, a radnike ostaviti na ulici, jer su ga vlasti u BiH kršenjem zakona i međunarodnih propisa ostavili bez sirovine.
- Fabrika ne može raditi bez sirovine, bez starih akumulatora i bez otpadnog olova. Sve zemlje u EU koje imaju fabrike akumulatora zabranile su izvoz tog otpada, da bi zaštitili domaću proizvodnju. Međutim, vlasti u RS su izdale tri, a vlasti FBiH dvije dozvole trgovačkim firmama da izvoze stare akumulatore. Na ovaj način aktuelne vlasti direktno rade protiv interesa BiH i protiv fabrike koja može zaposliti oko 150 radnika - objašnjava Bukvić.
Bukvić je izračunao da na izvozu starih akumulatora iz BiH firme godišnje zarade oko šest miliona KM, a kada bi se ti isti akumulatori istopili i izradili novi, dobit bi bila čak 18 miliona KM.
- Umjesto da BiH dobije tih 12 miliona KM od izvoznog posla i da zaposli 150 radnika, vlast u oba entiteta svjesno krši zakonske propise, izdajući dozvole trgovinskim firmama, a trgovinske firme sve čine da onemoguće nastavak proizvodnje u fabrici „Tesla“ - kaže Bukvić.
Fabrika „Tesla“ osim pogona za prizvodnju akumulatora, ima u svom sastavu topionicu koja je svojevremeno zaustavljena jer nije ispunjavala ekološke propise.
- Ukoliko nas u najskorije vrijeme vlasti u BiH ne zaštite, mi ćemo morati zatvoriti fabriku - upozorava Bukvić.