Zatvaranje rafinerija u Sisku i Rijeci pogubno za Hrvatsku

Bez autora
May 25 2014

Hrvatska i MOL ušli su u novi rat. Mađarska kompanija ima plan krenuti u gašenje Ininih rafinerija u Rijeci i Sisku. Tvrde da se one ne mogu nositi s tržišnom utakmicom: u Hrvatskoj se posljednjih godina prodaje 30 posto manje naftnih derivata, a kapaciteti hrvatskih rafinerija dvostruko nadmašuju potrebe prostora na kojemu Ina djeluje. Logika MOL-a je jasna. Hrvatska ionako uvozi trećinu svojih potreba za naftom, pa nema razloga da se taj udio ne poveća pojačanim uvozom iz MOL-ovih rafinerija u Mađarskoj i Slovačkoj. Bivši predsjednik Nadzornog odbora Ine Davor Štern nedopustivim ocjenjuje što o svemu šute hrvatski predstavnici u Nadzornom odboru te tvrtke.

Zatvaranje rafinerija u Sisku i Rijeci pogubno za HrvatskuHrvatska i MOL ušli su u novi rat. Mađarska kompanija ima plan krenuti u gašenje Ininih rafinerija u Rijeci i Sisku. Tvrde da se one ne mogu nositi s tržišnom utakmicom: u Hrvatskoj se posljednjih godina prodaje 30 posto manje naftnih derivata, a kapaciteti hrvatskih rafinerija dvostruko nadmašuju potrebe prostora na kojemu Ina djeluje.

Logika MOL-a je jasna. Hrvatska ionako uvozi trećinu svojih potreba za naftom, pa nema razloga da se taj udio ne poveća pojačanim uvozom iz MOL-ovih rafinerija u Mađarskoj i Slovačkoj. Bivši predsjednik Nadzornog odbora Ine Davor Štern nedopustivim ocjenjuje što o svemu šute hrvatski predstavnici u Nadzornom odboru te tvrtke.

Smanjene investicije

- Zatvaranje rafinerija u Rijeci i Sisku bilo bi pogubno za Hrvatsku. Otišlo bi sve znanje i ekspertiza koje Hrvatska ima u toj grani, i zato članovi NO-a, a posebno njegov predsjednik Siniša Petrović, jasno moraju reći svoj stav - smatra Štern. Hrvatskoj takav scenarij nikako ne odgovara. Od kada je MOL 2009. godine preuzeo upravljanje Inom, investicije su smanjene za čak pet puta. S izravnim posljedicama upravo za domaće rafinerije.

Lanac trgovina derivatima

- Riječka rafinerija ima takav kapacitet da bi bez problema mogla opskrbljivati čitavo tržište Slovenije. Pa Rijeka je samo 70 kilometara udaljena od Kopra. Sisačka rafinerija opskrbljuje 60 posto hrvatskog tržišta, no ne može izvoziti jer radi na starijoj tehnologiji, koja ne zadovoljava suvremene standarde u Europi - upozorava Štern.

„Kvaka” leži u tome da se MOL prilikom ulaska u Inu obvezao uložiti u modernizaciju rafinerija. Sada su očito procijenili da im se to ne isplati, te da bi jeftinije bilo uvoziti naftu iz Mađarske, a Inu svesti na lanac trgovina naftnim derivatima.

U međuvremenu, iz Hrvatske bi van izvlačili zalihe plina i nafte, dok se one ne iscrpe. Proizvodnju bi potpuno premjestili u Mađarsku i Slovačku. Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak oštro je reagirao na takvu mogućnost, ustvrdivši da - ako to doista napravi - mađarski MOL više neće biti partner Vladi. A zna se gdje razočarani dojučerašnji partneri obično završavaju. Na sudu, u dugotrajnom, iscrpljujućem i neizvjesnom postupku u kojemu bi Mađari mogli izgubiti parnicu, a Ina ono najdragocjenije - vrijeme.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik