Crnogorska Vlada spremna je da nastavi realizaciju socijalnog programa u nikšićkoj Željezari Tosčelik, za koji bi radnici trebalo da se dobrovoljno prijave do 1. oktobra. Radnici su pozvani da do 1. oktobra pokažu interesovanje za učešće u socijalnom programu na dobrovoljnoj osnovi. Predstavnici Tosjali grupe, koja upravlja Tosčelikom, kazali su da namjeravaju da sa preostalim radnicima u Željezari pregovaraju o uslovima njihovog angažmana. Oni su spremni da realizuju investicioni program vrijedan 35 miliona eura, kako bi se proces proizvodnje doveo do optimalnog nivoa. To bi podrazumijevalo i smanjenje gubitaka koje proizvodi zastarjela oprema, postepeno povećanje zarada i broja zaposlenih, u zavisnosti od ostvarenih rezultata.
Crnogorska Vlada spremna je da nastavi realizaciju socijalnog programa u nikšićkoj Željezari Tosčelik, za koji bi radnici trebalo da se dobrovoljno prijave do 1. oktobra, ocijenjeno je na sastanku premijera Igora Lukšića sa predstavnicima turske Tosjali /Tosyali/ grupe.
Radnici su, na sastanku organizovanom povodom aktuelne situacije u Željezari, pozvani da do 1. oktobra pokažu interesovanje za učešće u socijalnom programu na dobrovoljnoj osnovi, navodi se u saopštenju iz Kabineta premijera.
Predstavnici Tosjali grupe, koja upravlja Tosčelikom, kazali su da namjeravaju da sa preostalim radnicima u Željezari pregovaraju o uslovima njihovog angažmana. Oni su ponovili i da su spremni da realizuju investicioni program vrijedan 35 miliona EUR, kako bi se proces proizvodnje doveo do optimalnog nivoa.
To bi, kako je objašnjeno, podrazumijevalo i smanjenje gubitaka koje proizvodi zastarjela oprema, postepeno povećanje zarada i broja zaposlenih, u zavisnosti od ostvarenih rezultata.
Na sastanku, kojem je prisustvovao i ministar ekonomije Vladimir Kavarić, zajednički je konstatovano da se svi problemi u nikšićkoj fabrici moraju rješavati dijalogom, uz puno poštovanje crnogorskih zakona i svojinskih prava.
Tosjali grupa je holding koji čini 15 kompanija, među kojima je i Tosčelik, koji je u maju na javnom nadmetanju kupio Željezaru za 15,1 milion EUR. Novi vlasnik je proizvodnju u fabrici organizovao početkom jula.
Sindikat Željezare tražio je u avgustu da vlasnik Željezare poveća zarade i zaposli dovoljan broj radnika, upozorivši da će u suprotnom organizovati štrajk. Zaposleni u proizvodnji tvrdili su da njihova prosječna plata ne dostiže ni 250 eura, iako su iz uprave objašnjavali da one iznose 375 eura.
Radnici su u petak prekinuli štrajk, organizovan zbog negativnog odgovora poslovodstva na njihove zahtjeve, i prihvatili da sa menadžmentom kroz dijalog rješavaju probleme u kompaniji.