EBRD: Više pažnje privatnom sektoru BiH

Bez autora
Mar 19 2013

Predstavnici EBRD-a najavili su u razgovoru sa delegacijom Vlade Federacije BiH /FBiH/ da će ova međunarodna finansijska institucija nastaviti da podržava projekte u javnom sektoru, ali da će se u predstojećem periodu više okrenuti privatnom sektoru i komercijalizaciji preduzeća u državnom vlasništvu. Direktori-članovi Upravnog odbora EBRD-a ocijenili su kao veoma pozitivno niz zakonskih rješenja, donesenih ili u pripremi, te obećali nastavak saradnje i jače učešće na planu investiranja u FBiH, posebno u infrastrukturne projekte, elektroenergiju, industriju i podršku malim i srednjim preduzećima. Cilj redovne višednevne posjete delegacije EBRD-a BiH jeste da se direktori ove institucije upoznaju o napretku BiH u procesu tranzicije, da procijene uticaj aktivnosti EBRD-a na taj proces i bolje se upoznaju o domaćoj i inostranoj poslovnoj i diplomatskoj zajednici. Oni su istakli da će u pripremama nove strategije za BiH za period 2013.–2015. godina, interaktivnim pristupom, uvažiti mišljenja i sugestije iz BiH.

EBRD: Više pažnje privatnom sektoru BiHPredstavnici EBRD-a najavili su u razgovoru sa delegacijom Vlade Federacije BiH /FBiH/ da će ova međunarodna finansijska institucija nastaviti da podržava projekte u javnom sektoru, ali da će se u predstojećem periodu više okrenuti privatnom sektoru i komercijalizaciji preduzeća u državnom vlasništvu.

Direktori-članovi Upravnog odbora EBRD-a ocijenili su kao veoma pozitivno niz zakonskih rješenja, donesenih ili u pripremi, te obećali nastavak saradnje i jače učešće na planu investiranja u FBiH, posebno u infrastrukturne projekte, elektroenergiju, industriju i podršku malim i srednjim preduzećima, saopšteno je iz Vlade FBiH.

Cilj redovne višednevne posjete delegacije EBRD-a BiH jeste da se direktori ove institucije upoznaju o napretku BiH u procesu tranzicije, da procijene uticaj aktivnosti EBRD-a na taj proces i bolje se upoznaju o domaćoj i inostranoj poslovnoj i diplomatskoj zajednici.

Oni su istakli da će u pripremama nove strategije za BiH za period 2013.–2015. godina, interaktivnim pristupom, uvažiti mišljenja i sugestije iz BiH.

Predsjednik Vlade FBiH Nermin Nikšić, tokom konsultacijske posjete, upoznao je Odbor direktora EBRD-a o potezima federalne Vlade radi stvaranja boljeg poslovnog okruženja za strane investitore i pripremi zakona koji će omogućiti efikasniju borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

„Sporazumom sa Vijećem stranih investitora o otklanjanju prepreka za nesmetano investiranje evidentirali smo 360 prepreka, a do sada smo zajednički otklonili više od 260″ – rekao je Nikšić.

On je ukazao na dosadašnji rad Vlade FBiH na planu stvaranja ambijenta za efikasniju borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i na činjenicu da je usvojen Zakon o oduzimanju imovine stečene na nezakonit način. „Osim toga, jedini od zemalja u regionu pripremamo zakon o zaštiti prijavljivača korupcije. Nadam se da ćemo na taj način stvoriti ambijent za povećanje ulaganja u privatni sektor i zadržati nivo investiranja u javni“ – rekao je Nikšić.

Do sada je EBRD u okviru oko stotinu raznih projekata za jačanje infrastrukturnog razvoja, podršku malom i srednjem preduzetništvu i za jačanje finansijskog sektora u BiH uložila gotovo 1,5 milijardu eura, od čega je samo prošle godine odobreno 125 miliona eura.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik