Javno-privatno partnerstvo za investicije u energetiku

Bez autora
Nov 12 2012

Javno-privatno partnerstvo jedan je od modela i načina da Srbija u narednom periodu izgradi modernu i kvalitetnu infrastrukturu i objekte od javnog značaja. Vlada Srbije će u narednom periodu, metodom javno-privatnog partnerstva, pokušati da privuče investitore pre svega za energetske projekte, među kojima je izgradnja novih hidrocentrala i elektrana. U tom pravcu neophodno je stvoriti pravni i institucionalni okvir za privlačenje investitora. Dok je za državu u mnogo slučajeva isplativije da uzme povoljne kredite kod međunarodnih banaka za izgradnju puteva i mostova, lokalne samouprave, sa druge strane, za takvo finansiranje imaju manje šansi, a za njih je zakonsko otvaranje mogućnosti saradnje sa privatnim finansijerima od izuzetne važnosti. Tako se pokrajini, opštinama i gradovima otvara mogućnost da angažuju privatni kapital za izgradnju puteva, škola, vodovoda, deponija i svih onih projekata za koje nemaju sredstava u svojim lokalnim budžetima.

Javno-privatno partnerstvo za investicije u energetikuJavno-privatno partnerstvo jedan je od modela i načina da Srbija u narednom periodu izgradi modernu i kvalitetnu infrastrukturu i objekte od javnog značaja, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Aleksandar Ljubić na trećem godišnjem samitu “Razvoj javno-privatnog partnerstva u Srbiji po modelu Velike Britanije”.

On je rekao da će Vlada Srbije u narednom periodu, metodom javno-privatnog partnerstva, pokušati da privuče investitore pre svega za energetske projekte, među kojima je izgradnja novih hidrocentrala i elektrana.

U tom pravcu neophodno je stvoriti pravni i institucionalni okvir za privlačenje investitora, rekao je Ljubić i podsetio na Zakon o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama koji je usvojen krajem 2011.godine, a koji je najviše obradovao lokalne samouprave.

Dok je za državu u mnogo slučajeva isplativije da uzme povoljne kredite kod međunarodnih banaka za izgradnju puteva i mostova, lokalne samouprave, sa druge strane, za takvo finansiranje imaju manje šansi, istakao je on i dodao da je za njih zakonsko otvaranje mogućnosti saradnje sa privatnim finansijerima od izuzetne važnosti.

Kako je naveo, tako se pokrajini, opštinama i gradovima otvara mogućnost da angažuju privatni kapital za izgradnju puteva, škola, vodovoda, deponija i svih onih projekata za koje nemaju sredstava u svojim lokalnim budžetima.

Prema njegovim rečima, upravo je u tome i suština uvođenja privatnog sektora, koji dobro poznaje biznis - smanjenje fiskalnog pritiska na lokalni budžet, ubrzanje infrastrukturnih ulaganja, poboljšanje usluga i smanjenje njihovih cena.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik