Porast korupcije u BiH nabolje potvrđuje podatak da je 2008. godine vrijednost potpisanih ugovora po provedenim otvorenim postupcima u ukupnoj strukturi javnih nabavki u BiH iznosila 91 posto, a da je za nepune dvije godine, taj najtransparentniji i jedino mogući pošteni postupak sveden na samo 37 posto, s tendencijom daljnjeg smanjenja za tri posto u ovoj godini. Tvrdnje su ovo Udruženja građana „Tender“ iz Banje Luke, u komentaru aktuelnog stanja u javnim nabavkama BiH. Poređenja radi, otvoreni postupak u javnim nabavkama EU iznosi 82 posto, Hrvatskoj 78 posto, a Srbiji 57 posto. Korupcija, koja je uveliko u javnim nabavkama premašila iznos od 700 miliona KM godišnje, primjenom odredbi predloženog nacrta zakona o javnim nabavkama, nezaustavno će nastaviti daljnje povećanje punjenja džepova korumpiranih pojedinaca i evidentno dostići cifru od milijardu KM, obezbjeđujući tako BiH mjesto među najkoruptivnijim zemljama svijeta.
Porast korupcije u BiH nabolje potvrđuje podatak da je 2008. godine vrijednost potpisanih ugovora po provedenim otvorenim postupcima u ukupnoj strukturi javnih nabavki u BiH iznosila 91 posto, a da je za nepune dvije godine, taj najtransparentniji i jedino mogući pošteni postupak sveden na samo 37 posto, s tendencijom daljnjeg smanjenja za tri posto u ovoj godini.
Tvrdnje su ovo Udruženja građana „Tender“ iz Banje Luke, u komentaru aktuelnog stanja u javnim nabavkama BiH.
Iz „Tendera“ navode da, poređenja radi, otvoreni postupak u javnim nabavkama EU iznosi 82 posto, Hrvatskoj 78 posto, a Srbiji 57 posto.
- Korupcija, koja je uveliko u javnim nabavkama premašila iznos od 700 miliona KM godišnje, primjenom odredbi predloženog nacrta zakona o javnim nabavkama, nezaustavno će nastaviti daljnje povećanje punjenja džepova korumpiranih pojedinaca i evidentno dostići cifru od milijardu KM, obezbjeđujući tako BiH mjesto među najkoruptivnijim zemljama svijeta, ustvrdili su u „Tenderu“.
Konstatiraju i da "od nagovještavanog odlučnog provođenja kvalitetnog dokumenta 'Strategija za borbu protiv korupcije 2009.-2014.', koji bi u javnim nabavkama obuhvatao efikasne mehanizme za uspješnu prevenciju, edukaciju i pooštrene sankcije, sasvim je izvjesno, u dogledno vrijeme neće biti gotovo ništa".
- To poreski obveznici i građani prosto ne bi smjeli da dozvole, pa bi svi odgovorni i dobronamjerni u ovoj državi morali prosto rečeno skočiti na noge i uključiti alarme najodgovornijih u rukovodstvima, prije svega vodećih političkih partija, ističu u "Tenderu".
Isto tako, potrebno je izvršiti i pritisak na predstavnike u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti zahtijevajući od njih, da korupcija u javnim nabavkama konačno prestane da bude najkohezioniji faktor jedinstva u funkcionisanju vlasti, već naprotiv suštinska osnova za ideološku diferencijaciju o pitanju obračuna s najvećom pošasti savremenog svijeta, a pogotovo bh.društva, stav je predstavnika ovog udruženja.