Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da je neophodno investirati najmanje 300 miliona evra u modernizaciju luka, pristaništa i flote u Srbiji. Mihajlović je na sednici Skupštine Srbije, gde obrazlaže izmene tri zakona iz oblasti pomorstva, istakla da domaće luke nisu tehničko-tehnološki spremne da budu deo evropskog tržišta, s obzirom na to da je samo infrastruktura u njima stara više od 30 godina, a dizalice i više od 50 godina. Ona je navela da su kineske kompanije zainteresovane za izgradnju luka u Srbiji, ali da se još nije otišlo dalje od početnog interesovanja o kojem je bilo reči na Samitu Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u decembru prošle godine u Beogradu. Prema njenim rečima, izmene Zakona o pomorskoj plovidbi, Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama i Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila usklađene su sa evropskim direktivama.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da je neophodno investirati najmanje 300 miliona evra u modernizaciju luka, pristaništa i flote u Srbiji.
Mihajlović je na sednici Skupštine Srbije, gde obrazlaže izmene tri zakona iz oblasti pomorstva, istakla da domaće luke nisu tehničko-tehnološki spremne da budu deo evropskog tržišta, s obzirom na to da je samo infrastruktura u njima stara više od 30 godina, a dizalice i više od 50 godina.
Ona je navela da su kineske kompanije zainteresovane za izgradnju luka u Srbiji, ali da se još nije otišlo dalje od početnog interesovanja o kojem je bilo reči na Samitu Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u decembru prošle godine u Beogradu.
Prema njenim rečima, izmene Zakona o pomorskoj plovidbi, Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama i Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila usklađene su sa evropskim direktivama.
Mihajlović je ukazala na to da je za zakonsko rešenje o pomorskoj plovidbi već pripremljena polovina podzakonskih akata, i podsetila na to da je doneta i Strategija razvoja vodnog saobraćaja Republike Srbije do 2025. godine.
Cilj je, kako je objasnila, da modernizujemo flotu i povećamo učešće vodnog transporta u ukupnom transportu, koji trenutno iznosi 4,5 odsto, što je nekoliko puta manje od proseka Evrope.
Ona je naglasila da Srbija mora da iskoristi odličan strateški položaj i podigne infrastrukturu, privredni razvoj i svoju konkurentnost koristeći više Koridor 7, odnosno Dunavski koridor.