Nemačke investicije u Srbiji 1,7 miliardi evra

Bez autora
Feb 03 2016

Predsednik Vlade Republike Srbije izjavio je da je trgovinska razmena sa Nemačkom prošle godine iznosila 3,536 milijardi evra, što tu zemlju čini drugim najvažnijim spoljnotrgovinskim partnerom Srbije. On je, na prvoj sesiji dijaloga u okviru Nemačko-srpske inicijative za održivi rast i zapošljavanje u Palati Srbija, konstatovao da Srbija u narednom periodu mora još mnogo toga da uradi, pre svega u oblasti vladavine prava, efikasnosti pravosuđa, kao i transparentnosti javnih nabavki. Za Srbiju najveći problem predstavlja uređenje tržišta rada i tržišta obrazovanja, na čemu treba raditi istovremeno, naveo je on, uz napomenu da nam je za to neophodna nemačka pomoć, i to ne toliko u novcu, koliko u saznanjima koje treba da nam prenesu. Premijer je naglasio da se Nemačka približava mestu prvog partnera Srbije, što pokazuju brojni parametri, kao i da nemačke investicije u Srbiji iznose 1,7 milijardi evra, a donacije gotovo isto toliko – 1,6 milijardi, na čemu je Srbija zahvalna toj zemlji.

emačke investicije u Srbiji 1,7 miliardi evraPredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je trgovinska razmena sa Nemačkom prošle godine iznosila 3,536 milijardi evra, što tu zemlju čini drugim najvažnijim spoljnotrgovinskim partnerom Srbije.

Vučić je, na prvoj sesiji dijaloga u okviru Nemačko-srpske inicijative za održivi rast i zapošljavanje u Palati Srbija, konstatovao da Srbija u narednom periodu mora još mnogo toga da uradi, pre svega u oblasti vladavine prava, efikasnosti pravosuđa, kao i transparentnosti javnih nabavki.

Za Srbiju najveći problem predstavlja uređenje tržišta rada i tržišta obrazovanja, na čemu treba raditi istovremeno, naveo je on, uz napomenu da nam je za to neophodna nemačka pomoć, i to ne toliko u novcu, koliko u saznanjima koje treba da nam prenesu.

Premijer je naglasio da se Nemačka približava mestu prvog partnera Srbije, što pokazuju brojni parametri, kao i da nemačke investicije u Srbiji iznose 1,7 milijardi evra, a donacije gotovo isto toliko – 1,6 milijardi, na čemu je Srbija zahvalna toj zemlji.

Vučić je, ističući da su nemačke firme dobrodošle u Srbiju, objasnio da je država, u saradnji sa NALED-om i drugim organizacijama, uspela da poboljša ambijent za poslovanje, zbog čega se naša zemlja već pomerila na listi "Duing biznis" Svetske banke za 32 mesta i sada je na 59. poziciji.

Premijer je ujedno iskazao zahvalnost nemačkim firmama na tome što su prepoznale pristojan poslovni ambijent u Srbiji, što je omogućilo otvaranje 5.000 radnih mesta u poslednje tri godine u firmama s nemačkim kapitalom. Imamo najave da će ove godine biti osnovana i nova preduzeća s nemačkim kapitalom, a za nekoliko dana u Smederevu ćemo otvoriti fabriku za preradu ribe, dodao je on.

Ambasador SR Nemačke u Srbiji Aksel Ditman podsetio je na to da je njegova zemlja, sa 1,6 milijardi evra najveći bilateralni donator, ali i drugi najveći trgovinski partner Srbije sa 1,7 milijardi evra investicija. U poslednje tri godine nemačka preduzeća u Srbiji su povećala broj radnih mesta za 5.000, i time su u Srbiji stvorile više od 30.000 radnih mesta od 2000. godine, objasnio je Ditman.

On je ukazao na to da je Vlada Srbije preduzela važne korake, uz ocenu da kurs konsolidacije daje dobre rezultate i da su sprovedene bitne reforme, a da je od izuzetnog značaja to što se Srbija odlučila za put u EU. Nemačka će, kako je potvrdio, podržati Srbiju u tome da se što pre otvore pregovaračka poglavlja u vezi sa vladavinom prava jer je pravni okvir veoma važan za dolazak stranih kompanija. Prema njegovim rečima, težište na ovom skupu biće na pitanjima koja su važna za stvaranje novih radnih mesta, pri čemu će posebna pažnja biti posvećena dualnom obrazovanju, ali i podsticanju preduzetništva.

Generalni direktor za međunarodnu razvojnu politiku nemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvojnu politiku Peter Failer rekao je da su pred Srbijom još brojne reforme, u čemu će joj Nemačka, kao i do sada, pružiti veliku podršku.

Želimo da stvorimo perspektive za budućnost u Srbiji. Od početka inicijative u maju prošle godine, već smo potpisali sporazum o kreditnim linijama u visini od 38,5 miliona evra za podsticaj malih i srednjih preduzeća, posebno u ruralnim delovima zemlje, naveo je Failer. Takođe, kako je dodao, dogovoren je i sporazum o inovativnom poljoprivrednom osiguranju i iniciran nacionalni dijalog za borbu protiv nezaposlenosti mladih.

Prema njegovim rečima, Nemačka je Srbiju podržala svojim doprinosom u evropskom fondu za jugoistočnu Evropu, preko kojeg je u Srbiji, kroz kredite i druga davanja, stvoreno 90.000 radnih mesta. On je podsetio na to da je Nemačka prošle godine za podsticaj rasta i zapošljavanja opredelila 82 miliona evra, dodavši da je ta zemlja spremna da stavi Srbiji na raspolaganje dodatna sredstva nakon što se budu videli rezultati.

Failer je istovremeno istakao da je neophodno da država i privatni sektor sarađuju u poboljšanju privredne perspektive.

Nemačka, kako je ukazao, pomaže i u profesionalnom obrazovanju građana Srbije, pri čemu je u saradnji sa "Bošom" i opštinom Pećinci, opremljena mašinama škola u kojoj đaci dobijaju specijalizovanu tehničku obuku, dok je u Leskovcu, zajedno sa "Falkeom", modernizovan tekstilni sektor.

On je ujedno ocenio da je neopodno poboljšati poslovno obrazovanje, sprovesti dalju privatizaciju državnih preduzeća, ali da nisu samo ekonomsko-političke reforme važne, već i efikasna administracija, brzo pravosuđe i transparentni postupak u dodeli poslova.

Pred nama je budućnost Srbije, ali i zajednička budućnost Evrope, pri čemu imamo puno zajedničkog posla u realizaciji pokrenute inicijative, poručio je Failer, uz napomenu da će na ovom skupu biti izrađena mapa puta.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik