Održivi razvoj nedovoljno razvijenih prodručja jedan je od strateških prioriteta Srbije, jer će razvoj tih delova zemlje sprečiti ekonomske migracije i pojavu lažnih azilanata. Razvoju nerazvijenih opština mogu doprineti investicije u energetiku, poljoprivredu i kulturu. Održivi razvoj pomenutih prodručja važan je strateški prioritet naše zemlje. Srbija može postati agrarno-industrijska zemlja i poželjna turistička destinacija, ali i napomenuo da u našoj zemlji ima 46 nerazvijenih opština u takozvanoj 4. razvojnoj grupi u kojima živi približno milion građana, a u kojima je zarada zaposlenih manja od republičkog proseka. Neophodno je stvoriti uslove za napredak takvih područja i obezbediti povoljan poslovni ambijent za investitore, što će dovesti do otvaranja novih radnih mesta. Cilj je da primaoci socijalne pomoći postanu poreski obveznici, da se spreče ekonomske migracije, odliv stanovništva i pojava lažnih azilanata.
Održivi razvoj nedovoljno razvijenih prodručja jedan je od strateških prioriteta Srbije, jer će razvoj tih delova zemlje sprečiti ekonomske migracije i pojavu lažnih azilanata, poručili su danas učesnici konferencije o nerazvijenim opštinama.
Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije i direktor Kancelarije za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja Sulejman Ugljanin ocenio je danas da razvoju nerazvijenih opština mogu doprineti investicije u energetiku, poljoprivredu i kulturu.
Ugljanin je na konferenciji “Održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja Srbije”, na kojoj su predstavljeni projekti i planovi za investiranje u 2013. godini u oblasti održivog razvoja nedovoljno razvijenih opština, istakao da je održivi razvoj pomenutih prodručja važan strateški prioritet naše zemlje.
On je istakao da Srbija može postati agrarno-industrijska zemlja i poželjna turistička destinacija, ali i napomenuo da u našoj zemlji ima 46 nerazvijenih opština u takozvanoj 4. razvojnoj grupi u kojima živi približno milion građana, a u kojima je zarada zaposlenih manja od republičkog proseka.
Ministar je saopštio da je neophodno stvoriti uslove za napredak takvih područja i obezbediti povoljan poslovni ambijent za investitore, što će dovesti do otvaranja novih radnih mesta.
Cilj je da primaoci socijalne pomoći postanu poreski obveznici, da se spreče ekonomske migracije, odliv stanovništva i pojava lažnih azilanata.
Ugljanin je naveo da je predsednik Srbije Tomislav Nikolić uputio poziv investitorima da ulažu u nedovoljno razvijena područja, što, kako je istakao, pokazuje da je održivi razvoj tih delova Srbije postavljen kao prioritetna tema na različitim nivoima.
Ministar je naglasio značaj jačanja kapaciteta lokalnih samouprava kako bi one mogle da konkurišu za domaća sredstva i sredstva iz fondova EU.
Ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović istakla je da investicije u energetiku u nerazvijenim područjima Srbije mogu da doprinesu otvaranju nekoliko hiljada radnih mesta i da pokrenu razvoj tih područja.
Ona je navela da će ravnomernom regionalnom razvoju doprineti i realizacija projekata kao što su otvaranje rudnika i termoelektrane Štavalj i izgradnja solarne elektrane na jugu Srbije, čija vrednost iznosi više od milijardu evra.
Izgradnja gasovoda Niš - Dimitrovgrad i Kopaonik – Raška - Novi Pazar, kao i modernizacija sistema daljinskog grejanja takođe su projekti koji bi doprineli razvoju tih područja, napomenula je Mihajlović.
Uslovi za investiranje u te delove zemlje jesu da opštine imaju priključke za vodu, struju i razvijene puteve i infrastrukturu, a toga u nekim nerazvijenim opštinama nema.
Mihajlović je navela da je obaveza države da omogući da se stanje u tim opštinama popravi i da se poboljšaju uslovi života za milion ljudi koji žive u nerazvijenim područjima.
Ministar kulture i informisanja Bratislav Petković istakao je da je kulturna scena u pojedinim delovima zemlje oskudna, ali i da država ulaže napore da decentralizuje kulturu i pomogne nerazvijenim opštinama, što potvrđuje i realizacija projekta “Srbija u Srbiji”.
Petković je napomenuo da su u pojedinim mestima u Srbiji tehnologija i uslovi rada zastareli i istakao da je neophodno utvrditi najurgentnije potrebe i adekvatno reagovati na tom planu.
Ministar omladine i sporta Alisa Marić navela je da to ministarstvo aktivno pruža pomoć nedovoljno razvijenim opštinama u Srbiji ulaganjem u omladinska i sportska udruženja, otvaranjem kancelarija za mlade i sprovođenjem različitih akcionih planova i projekata.
Ona je saopštila da će Ministarstvo i u 2013. godini nastaviti da podržava udruženja mladih i otvaranje kancelarija za mlade sredstvima u iznosu od 32 miliona dinara.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Senad Mahmutović istakao je da su nerazvijene opštine, prema statističkim podacima, pretežno poljoprivredno orijentisane i bogate šumskim i vodenim potencijalima.
Predstavnik Kancelarije za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja Damjan Ćuprić naglasio je da će ta kancelarija u narednoj godini nastaviti dosadašnje aktivnosti na finansiranju izrade planskih akata i dokumentacije za projekte održivog razvoja. U 2013. godini će biti nastavljeni i projekti podsticanja razvoja poljoprivrede i sela, podrške ženskom preduzetništvu, a radiće se i na poboljšanju organizacije i efikasnosti nedovoljno razvijenih opština.
Državni sekretar Ministarstva pravde i državne uprave Gordana Stamenić istakla je da to ministarstvo u okviru svojih nadležnosti realizuje veoma značajan projekat koji će imati pozitivne efekte i na razvoj nedovoljno razvijenih područja. Reč je o uspostavljanju i razvoju centralnog sistema za elektronsku obradu i skladištenje podataka i čuvanje drugog primerka matičnih knjiga. Radi se o najvažnijem servisu građana Srbije, koji je ujedno i najveća mreža državnih organa u našoj zemlji jer obuhvata više od hiljadu matičnih područja svih gradova i opština.
Prema njenim rečima, veliki problem predstavlja to što jedinice lokalne samouprave sa nerazvijenih područja nisu unele svoje podatke u Centralni sistem jer nemaju dovoljno materijalnih sredstava za obezbeđivanje računarske opreme za svoja matična područja.
Ona je navela da će taj problem biti prevaziđen kroz saradnju Ministarstva pravde i državne uprave i Kancelarije za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja, koja se obavezala na to da u narednom periodu obezbedi sredstva za nabavku računarske opreme za ta matična područja.
Povezivanjem lokalnih samouprava sa nerazvijenih područja na Centralni sistem biće omogućeno efikasnije obavljanje poslova državne uprave i jedinica lokalne samouprave, a sve to će u krajnjem efektu doprineti bržem i lakšem ostvarivanju prava i interesa građana, zaključila je Stamenić.