Pokrajina investirala blizu milijardu dinara u razvoj komunalne infrastrukture

Bez autora
May 12 2015

Predsednik Pokrajinske vlade dr Bojan Pajtić i direktor Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine Nebojša Malenković, uručili su prve ugovore korisnicima, koji su ostvarili pravo na bespovratna sredstva u okviru konkursa namenjenih za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti saobraćajne infrastrukture i oblasti vodosnabdevanja i zaštite voda u našoj pokrajini. Ukupna vrednost ovih investicija iznosi 994.247.888,82 dinara, a ugovore o njihovoj dodeli uručeni su gradonačelnicima i predsednicima vojvođanskih opština. Sredstva za realizaciju projekata, koji će da doprinesu ravnomernom razvoju komunalne infrastrukture u vojvođanskim opštinama, dobila je 21 lokalna samouprava, među kojima su Sombor, Pančevo, Sremska Mitrovica, Novi Kneževac, Senta, Bačka Palanka, Žabalj i drugi. Predsednik Pokrajinske vlade dr Bojan Pajtić je istakao da današnja dodela ugovora treba da omogući da u 21 gradu i opštini u Vojvodini bude izgrađena saobraćajna infrastruktura i vodovodna i kanalizaciona mreža.

Pokrajina investirala blizu milijardu dinara u razvoj komunalne infrastrukturePredsednik Pokrajinske vlade dr Bojan Pajtić i direktor Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine Nebojša Malenković, uručili su prve ugovore korisnicima, koji su ostvarili pravo na bespovratna sredstva u okviru konkursa namenjenih za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti saobraćajne infrastrukture i oblasti vodosnabdevanja i zaštite voda u našoj pokrajini. Ukupna vrednost ovih investicija iznosi 994.247.888,82 dinara, a ugovore o njihovoj dodeli uručeni su gradonačelnicima i predsednicima vojvođanskih opština.

Sredstva za realizaciju projekata, koji će da doprinesu ravnomernom razvoju komunalne infrastrukture u vojvođanskim opštinama, dobila je 21 lokalna samouprava, među kojima su Sombor, Pančevo, Sremska Mitrovica, Novi Kneževac, Senta, Bačka Palanka, Žabalj i drugi.

Predsednik Pokrajinske vlade dr Bojan Pajtić je istakao da današnja dodela ugovora treba da omogući da u 21 gradu i opštini u Vojvodini bude izgrađena saobraćajna infrastruktura i vodovodna i kanalizaciona mreža.

Mi smo opredelili gotovo milijardu dinara za ove poduhvate. U dosadašnjem periodu gradili smo vodovodne mreže u 64 naseljena mesta i kanalizacione mreže u 75 naselja. Oko 1.700 kilometara saobraćajnica smo izgradili u godinama koje su iza nas. Sve to govori koliko je ulagano u infrastrukturu i koliko danas Vojvodina, u infrastrukturnom smislu, izgleda drugačije u odnosu na samo pre nekoliko godina, istakao je ovom prilikom predsednik Pajtić. Podsetio je, takođe, i na realizovane projekte poput Centralne zgrade Univerziteta, Urgentnog centra, Poliklinike za zdravstvenu zaštitu dece, više studentskih domova, kao i različite objekte u oblasti infrastrukture, privrede, poljoprivrede i kulture, koji su sagrađeni u godinama koje su prethodile.

Potpisivanje današnjih ugovora omogući će da se izgradi, ne samo infrastruktura koja će privlačiti investitore i omogućiti kvalitetniji život ljudima koji žive u ovim gradovima i opštinama, nego da se podršksa da i građevinskoj operativi. To znači da se automatski nekih 36 privrednih grana, koje su naslonjene na građevinsku operativu – oživi, i da ljudi na teritoriji Vojvodine zahvaljujući tome obezbede svoju egzistenciju, kazao je predsednik Pajtić predstavnicima medija. Dodao je i da je ovde reč o projektnom finansiranju, što predstavlja još jedan kvalitet takvog finansiranja. Predsednik Pokrajinske vlade je objasnio da je namera bila da se na ovaj način pripreme gradovi i opštine da sutra apliciraju za evropske fondove, te što bolje koriste sredstva u budućnosti koje je Evropa namenila našem području. Podsetio je i na činjenicu da je Vojvodina i do sada uspela da privuče preko 87 odsto sredstava iz prekogranične saradnje namenjenih Srbiji.

Najveći deo sredstava je došao u Vojvodinu zahvaljujući administrativnom kapacitetu, zahvaljujući dobroj obučenosti i pripremi kadrova kako da konkurišu za projekte. Praktično, sada tu praksu nastavljamo kroz ove projekte. Dakle, primenjujemo praktično evropske standarde u konkurisanju za domaća sredstva kako bi sutra, upravo ovi gradovi i opštine mogli da obezbede sredstva i iz Evrope, kazao je predsednik Pokrajinske vlade.

Direktor Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine Nebojša Malenković izjavio je da sa ovim ugovorima danas započinje novi investicioni talas u Pokrajini.

Upravo danas možemo reći da će u ovoj godini Autonomna pokrajina Vojvodina biti najveće gradilište u ovom delu Evrope, sa pravom činjenicom da ćemo samo kroz prvi konkurs koji smo sproveli za sredstva koja danas dodeljujemo, uspeti da izgradimo preko 23 kilometara saobraćajnica, 23,4 kilometara kanalizacionih mreža, 13,4 kilometara vodovodnih mreža i učinimo sve što je neophodno u lokalnim samoupravama, koje su aplicirale za sredstva, rekao je Nebojša Malenković. Kako je istakao, saradnja koja je do sada ostvarena sa lokalnim samoupravama preko Fonda za kapitalna ulaganja, biće nastavljena i u narednom periodu u vidu oslonca privrednom, ekonomskom, društvenom i svakom vidu razvoja Pokrajine.

U skladu sa Pokrajinskom skupštinskom odlukom o budzetu Autonomne pokrajine Vojvodine za 2015. godinu za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti saobraćajne infrastrukture, današnjim ugovorima predviđena su sredstva u iznosu od 300.000.000,00 dinara. Za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti saobraćajne infrastrukture dodeljena su sredstva u iznosu od 150.000.000,00 dinara za projekte vodosnabdevanja i 550.000.000,00 dinara za projekte u oblasti zaštite voda.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik