Drugi dunavski finansijski dijalog počeo je danas, a biće održan i 25. januara u prostorijama Narodne banke Srbije (NBS). Tema skupa su mogućnosti finansiranja projekata malih i srednjih preduzeća podunavskih zemalja. Guverner NBS Jorgovanka Tabaković izrazila je danas očekivanje da će regionalna saradnja doprineti razvoju malih i srednjih preduzeća u Srbiji, koja su u lošijem finansijskom položaju nego velike kompanije. Tabaković je, otvarajući Drugi dunavski finansijski dijalog, navela da mala i srednja preduzeća teže dolaze do domaćih i stranih kredita koji se, i kada im budu odobreni, daju po nepovoljnijim uslovima nego za velike kompanije. MSP od banaka uzimaju kredite sa kamatom koja je četiri odsto veća nego za velika preduzeća, pri čemu je više od 80 odsto kredita koje dobiju praćeno zahtevom za obezbeđenje. Takođe, ova preduzeća se najbrže prilagođavaju promenama na tržištu, iako je tretman prema njima u našoj zemlji neodgovarajući.
Drugi dunavski finansijski dijalog počeo je danas, a biće održan i 25. januara u prostorijama Narodne banke Srbije (NBS). Tema skupa su mogućnosti finansiranja projekata malih i srednjih preduzeća podunavskih zemalja.
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković izrazila je danas očekivanje da će regionalna saradnja doprineti razvoju malih i srednjih preduzeća u Srbiji, koja su u lošijem finansijskom položaju nego velike kompanije.
Tabaković je, otvarajući Drugi dunavski finansijski dijalog, navela da mala i srednja preduzeća teže dolaze do domaćih i stranih kredita koji se, i kada im budu odobreni, daju po nepovoljnijim uslovima nego za velike kompanije.
Ona je istakla da MSP od banaka uzimaju kredite sa kamatom koja je četiri odsto veća nego za velika preduzeća, pri čemu je više od 80 odsto kredita koje dobiju praćeno zahtevom za obezbeđenje. Takođe, ova preduzeća se najbrže prilagođavaju promenama na tržištu, iako je tretman prema njima u našoj zemlji neodgovarajući.
Prema njenoj oceni, mala i srednja preduzeća predstavljaju snažan integrativni faktor zato što su upućena na saradnju sa preduzećima u drugim zemljama.
Ona je navela da Dunavski finansijski dijalog treba da identifikuje mogućnosti za poslovnu saradnju u regionu i utvrdi projekte u čijem finansiranju će učestvovati EU.
Tabaković je saopštila da ovaj dvodnevni skup u Beogradu treba da ohrabri zajedničke inicijative i programe, doprinese boljitku lokalne ekonomije i da pomogne većem regionalnom povezivanju.
EU je prepoznala značaj povezivanja 14 zemalja podunavskog regiona, kako članica EU, tako i onih koje su u procesu pridruživanja. Dobro je za Srbiju što je uključena u Dunavsku strategiju jer više nije samo nemi posmatrač već i aktivan učesnik procesa u region, naglasila je ona.
Srbija je u okviru Dunavske strategije, kako je navela, dobila mogućnost da pokaže evropski kapacitet i da kroz zajedničke projekte brže i bolje koristi dostupna sredstva.
Skup je organizovan u okviru saradnje uspostavljene kroz Strategiju EU za dunavski region, na inicijativu koordinatora prioritetne oblasti 10 ove strategije, a u organizaciji Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije, Narodne banke Srbije i grada Beča.
Osnovni cilj manifestacije jeste podsticanje dijaloga i povezivanje predstavnika malih i srednjih preduzeća dunavske regije sa potencijalnim finansijerima.
Predstavnici malih i srednjih preduzeća imaju priliku da potencijalnim investitorima predstave svoje projekte, a sa druge strane finansijske institucije da prepoznaju nove poslovne mogućnosti.
Na skupu učestvuje više od 200 učesnika i visokih zvaničnika, predstavnika vodećih finansijskih institucija, civilnog sektora i međunarodnih eksperata iz dunavske regije.
Strategija EU za dunavski region je druga makroregionalna strategija EU koja obuhvata 14 država dunavskog sliva – od Nemačke do Crnog mora i više od 115 miliona ljudi.
Pomenuti dokument je nastao na zajedničku inicijativu Evropske komisije i zemalja dunavske regije, a njegov osnovni cilj jeste podsticanje bolje integracije u regionu.