Cilj Nacionalnog plana razvoja Crne Gore do 2016. godine je da se kroz odgovarajuću kombinaciju javnih investicija i mjera u datim fiskalnim okvirima podstakne rast prioritetnih sektora, turizma, energetike i poljoprivrede, a time ekonomski rast i razvoj Crne Gore. Ovim dokumentom identifikovana su tri prioritetna sektora razvoja koja objedinjavaju prirodne potencijale Crne Gore, povećavaju konkurentnost ekonomije i privlače strane direktne investicije. Ti sektori su turizam, energetika i poljoprivreda. Nacionalni plan razvoja 2013 – 2016, čija će realizacija prema Nacrtu Ministarstva finansija koštati 1,47 milijardi eura, predstavljaće osnovu za usmjeravanje sredstava evropskih pretpristupnih fondova.
Cilj Nacionalnog plana razvoja Crne Gore do 2016. godine je da se kroz odgovarajuću kombinaciju javnih investicija i mjera u datim fiskalnim okvirima podstakne rast prioritetnih sektora, turizma, energetike i poljoprivrede, a time ekonomski rast i razvoj Crne Gore – saopštio je ministar finansija Radoje Žugić na završnoj konferenciji tvining projekta pod nazivom Strategija razvoja Crne Gore i Nacionalni plan razvoja.
- Ovim dokumentom identifikovali smo tri prioritetna sektora razvoja koja objedinjavaju prirodne potencijale Crne Gore, povećavaju konkurentnost ekonomije i privlače strane direktne investicije. Ti sektori su turizam, energetika i poljoprivreda – kazao je Žugić.
Nacionalni plan razvoja 2013 – 2016, čija će realizacija prema Nacrtu Ministarstva finansija koštati 1,47 milijardi eura, predstavljaće osnovu za usmjeravanje sredstava evropskih pretpristupnih fondova.
- To stvara jasniju sliku potreba Crne Gore za javnim investicijama i razvojnim mjerama, sa jedne strane i korišćenja evropskih fondova sa druge. Iako obaveza u procesu pristupanja EU, Nacionalni plan razvoja smo u Crnoj Gori shvatili i kao našu potrebu. Tu prvenstveno mislim kao potrebu za sveobuhvatnim planom javnih investicija i mjera, razvojno orijentisanih, koje će biti u funkciji ekonomskog i društvenog razvoja Crne Gore – naveo je Žugić.
Primarni cilj Nacionalnog plana razvoja podrazumijeva poboljšanje kvaliteta života građana, kroz povratak na realni rast bruto domaćeg proizvoda od tri do četiri odsto, snižavanje deficita javnih finansija i postizanje izbalansiranog budžeta do 2016. godine, kao i smanjenje učešća neformalne ekonomije.
U realizaciji tvining projekta koji je realzovan u periodu od nešto više od godinu i po dana, su pored crnogorske Vlade, učestvovali i predstavnici njemačkog Ministarstva ekonomije i tehnologije, austrijske Razvojne agencije, slovenačke Kancelarije za razvoj i evropske poslove i Delegacije EU u Crnoj Gori.
Šef Delegacije EU u Podgorici Mitja Drobnič rekao je da je Nacionalni plan razvoja Crne Gore pripremljen u rekordnom roku, što pokazuje želju za bržim napretkom u procesu evropskih integracija. On je objasnio da taj dokument identifikuje oblasti u koje je neophodno investirati i pokrenuti mjere, kako bi se obezbijedio dugoročno uravnotežen razvoj.
- To je važan koordinacioni instrument Vlade, jer integriše različite sektorske strategije u koherentnu cjelinu. Takvo objedinjavanje dozvoljava povezivanje mjera za primjenu strateških smjernica sa potrebnim finansijskim sredstvima – naveo je Drobnič.
Njemački ambasador Pius Fišer kazao je da bi Nacionalni plan razvoja trebalo da omogući bolje upravljanje sredstvima iz IPA fondova, kao i da je Crna Gora preuzela obavezu balansiranja budžeta do 2016. godine, kroz smanjenje troškova i povećanje prihoda preko poreza.
- Ali potrebni su još dodatni napori u smanjenju sive ekonomije, a za to je potrebna i određena politička hrabrost – rekao je Fišer.
Ukupan budžet neophodan za realizaciju Nacionalnog plana razvoja Crne Gore do 2016. godine iznosiće 1,47 milijardi eura. Udio državnog u njegovom ukupnom četvorogodišnjem budžetu će, prema Nacrtu, iznositi 820 miliona eura ili skoro 55,6 odsto, dok će se preostalih 44,4 odsto obezbijediti od kredita, donacija i EU fondova.