Sertić: U 2015. prikupljeno 1,2 milijarde investicija

Bez autora
Nov 16 2015

Ministar privrede Željko Sertić kaže da je Srbija, kao rezultat sprovođenja reformi, u prvih devet meseci prikupila stranih direktnih investicija vrednih ukupno 1,2 milijarde evra. Željko Sertić je na prvoj godišnjoj konvenciji Senata privrede Srbije rekao da je to 20 odsto više u odnosu na prethodni period. To je ozbiljan pomak u odnosu na prethodni period, rekao je Sertić. Prema njegovim rečima, cilj Srbije je da bude prva investiciona destinacija Jugoistočne Evrope, ali i primer za zemlje EU. Želimo da uđemo u EU, velikim koracima, ne samo prihvatanjem njihovih standarda, već i tako što ćemo sami menjati svoje okruženja na najbolji način, rekao je Sertić.

Ministar privrede Željko Sertić kaže da je Srbija, kao rezultat sprovođenja reformi, u prvih devet meseci prikupila stranih direktnih investicija vrednih ukupno 1,2 milijarde evra.

Željko Sertić je na prvoj godišnjoj konvenciji Senata privrede Srbije rekao da je to 20 odsto više u odnosu na prethodni period. "To je ozbiljan pomak u odnosu na prethodni period", rekao je Sertić.

Prema njegovim rečima, cilj Srbije je da bude prva investiciona destinacija Jugoistočne Evrope, ali i primer za zemlje EU.

"Želimo da uđemo u EU, velikim koracima, ne samo prihvatanjem njihovih standarda, već i tako  što ćemo sami menjati svoje okruženja na najbolji način", rekao je Sertić.

Obraćajući se austrijskim investitorima i diplomatama, ministar je podsetio da su ulaganja iz te zemlje premašila 3,5 milijardi evra, kao i da oko 400 austrijskih firmi posluje u Srbiji.

Prema njegovim rečima, u prošlosti nije sve bilo dobro i usaglašeno, a tek je sada kroz napore vlade i reforme situacija bolja. Međutim, dodaje, nije dovoljno samo zakonima popravljati ambijent, već mnogo toga mora da bude sistemski urađeno da bi preduzetnički duh procvetao.

Sertić je podsetio da je vlada nasledila deficit iznad sedam odsto, veliki procenat nenaplativih kredita.

Govoreći o učinjenom, ministar je rekao da je u poslednjih godinu dana vlada usvojila Zakon o radu, koji je, kako je naveo, liberalizovao tržište rada, a usvojen je i Zakon o privatizaciji.

"Najveći deo preduzeća, njih 90 odsto, bila su prodata i vraćena državi kao opustošena i uništena, a mi smo to, nažalost, kao država dozvolili", rekao je Sertić i dodao da je zbog toga puno ljudi danas u zatvoru.

Ističe da su doneti i novi zakoni o planiranju i izgradnji, o konverziji, ulaganjima, koji Srbiju čine poželjnijom mestom za investiranje.

"Svi znate da kada birate zemlju gde ćete da investirate cilj je da mislite koliko ćete da zaradite, da rizik bude minimalan. Moralo je mnogo da se uradi u prethodnom periodu da Srbija pokaže da je lider u regionu kad je reč o političkoj stabilnosti i uslovima za investiranje", poručio je ministar.

Predsednik Senata privrede Srbije Ivan Gros istakao je da privreda predstavlja razvoj države i društva, a da je stabilnost ključ za privredni oporavak i investicije. Ukazao je da je cilj Senata da podstakne kreativna preduzeća na udruživanje sa sličnim u regionu radi ukrupnjavanja ponude i tako podsticanje izvoza.

Gros je najavio da će u prvom kvartalu iduće godine Senat, u saradnji sa Udruženjem industrijalaca Austrije i Privrednom komorom Beograda, predstaviti uglednim austrijskim privrednicima preduzeća iz Srbije koja su u procesu privatizacije, kao i mala i srednja preduzeća koja žele strateško partnerstvo.

Senat, koji je osnovan februara prošle godine u Beogradu, uz prisustvo srpskog premijera Aleksandra Vučića i šefa austrijske diplomatije Sebastijana Kurca, prvi je Senat privrede koji je osnovan na prostoru bivše Jugoslavije.

Neke državne firme ostavljaju loš utisak

Velika društvena preduzeća zauzimaju ogroman deo prostora u državi, a ponašanjem u nekim slučajevima ostavljaju loš utisak u javnosti i kod kompanija koje bi tek trebalo da dođu na srpsko tržište, izjavio je Sertić.

"Recimo, u pivarskoj industriji imate firme koje su došle, korektno rade, plaćaju poreze, akcize. Na drugoj strani imate slične domaće pivare koje ne plaćaju poreze, ne plaćaju svoje radnike, struju, vodu, imaju ogromna dugovanja prema državi, a opet traže nove ustupke", rekao je Sertić.

Naveo je da je njegova najveća zamerka na do sada urađeno to što se takvi problemi rešavaju tek u ovoj godini.

"I MMF i Svetska banka su govorili da to nije dobro, a da to rešite bila je potrebna ogromna politička snaga i odluka politički najmoćnijeg čoveka da kaže 'ovo moramo da rešimo', a onda su se svi uključili u to", naveo je ministar.

Poručio je da nadležno Ministarstvo privrede rešava sličan proces i dodao da je pre godinu dana na listi Agencije za privatizaciju bilo 556 državnih preduzeća, a da je sada ostalo manje od 30 koja još nisu rešena.

"Jasno je koliki je to veliki uspeh... Ono što je naša obaveza je da do polovine sledeće godine rešimo sve te probleme. To ne znači da će država da izađe iz svih njih, jer i u zemljama EU ima državnih preduzeća koja rade", naveo je Sertić, dodajući da je cilj da te firme rade na najbolji način.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik