Vlada Azerbejdžana, koja kreditira izgradnju jedne deonice na Koridoru 11, još nije dala saglasnost da se "Koridori Srbije" pripoje "Putevima Srbije". Uz to, očekuje se i zamena bankarskih garancija. Tek kada ova dva uslova budu ispunjena Skupština "Koridora" može da ovlasti direktora da potpiše dokument o pripajanju. Dakle, niko od nadležnih u Srbiji ne koči ovaj proces, kao što se spekuliše u javnosti! Zaključno sa jučerašnjim danom, kako saznajemo, prema pismenoj informaciji Ministarstva finansija, čeka se još "zeleno svetlo" Vlade Azerbejdžana, koja zajmom od 308 miliona evra finansira izgradnju deonice od Ljiga do Preljine u dužini od 40 kilometara. Ostali kreditori su dali saglasnost. Što se "Puteva Srbije" tiče, sve formalnosti su završene. Nadzorni odbor je doneo odluku o pripajanju, jer ovo preduzeće nema odgovornost prema kreditorima za izgradnju koridora 10 i 11.
Vlada Azerbejdžana, koja kreditira izgradnju jedne deonice na Koridoru 11, još nije dala saglasnost da se "Koridori Srbije" pripoje "Putevima Srbije", saznaju "Novosti". Uz to, očekuje se i zamena bankarskih garancija. Tek kada ova dva uslova budu ispunjena Skupština "Koridora" može da ovlasti direktora da potpiše dokument o pripajanju. Dakle, niko od nadležnih u Srbiji ne koči ovaj proces, kao što se spekuliše u javnosti!
Zaključno sa jučerašnjim danom, kako saznajemo, prema pismenoj informaciji Ministarstva finansija, čeka se još "zeleno svetlo" Vlade Azerbejdžana, koja zajmom od 308 miliona evra finansira izgradnju deonice od Ljiga do Preljine u dužini od 40 kilometara. Ostali kreditori su dali saglasnost. Što se "Puteva Srbije" tiče, sve formalnosti su završene. Nadzorni odbor je doneo odluku o pripajanju, jer ovo preduzeće nema odgovornost prema kreditorima za izgradnju koridora 10 i 11.
Vlada Srbije je 28. jula prošle godine donela odluku o pripajanju, ali tek nakon ispunjenja svih zakonskih uslova i na način koji neće ugroziti realizaciju projekata na najvažnijim drumskim pravcima i oštetiti državu. Potom je 23. januara ove godine ovlastila Ministarstvo finansija da u ime Vlade pošalje svim kreditorima dopis u vezi sa saglasnošću po pitanju pripajanja. Međunarodni ugovori FIDIK po kojima se radi na koridorima 10 i 11 predviđaju saglasnosti banaka i kreditora za statusnu promenu preduzeća, što je proces koji treba obaviti po određenim uslovima.
Iz Ministarstva saobraćaja su prošle godine stizale najave da će se pripajanje obaviti do kraja godine, pa potom u januaru 2015, februaru, a poslednji dati rok je bio 1. april, što se nije desilo. Iz Ministarstva su stizale i optužbe na račun direktora "Koridora Srbije", Dmitra Đurovića, da on koči proces pripajanja.
Takođe, u Ministarstvu su tvrdili i da su sve saglasnosti kreditora prikupljene.
Izdvojeno
"Koridori Srbije" osnovani su 2009. godine po odluci Vlade Srbije kao ćerka firma "Puteva Srbije". Iz "Puteva" su izdvojeni 2011. "Koridori" su zaduženi za gradnju putnog Koridora 10, zajedno sa obilaznicom oko Beograda, koja je njegov sastavni deo, kao i gradnju auto-puta od Beograda do Crne Gore, odnosno Koridora 11.