Od 112 projekata, koje je predviđala Strategija razvoja Banjaluke 2007 - 2015. godine, do sada je završen 21. U izvještaju o realizaciji ove strategije navodi se da je u toku realizacija 68 projekata i da 23 još nisu ni započeta. Stepen realizacije projekata od 79 odsto mogao bi se ocijeniti kao relativno zadovoljavajući, navedeno je u izvještaju. Dodaje se da se realizacija odvija pod negativnim uticajem ekonomske krize još od 2008. godine. Pad izvornih budžetskih prihoda je uticao na trend realizacije projekata iz Strategije. Zbog prošlogodišnjih poplava sredstva za realizaciju projekata iz ove strategije su preusmjerena u sanaciju štete od poplava. Javno-privatno partnerstvo, planirano kao jedan od osnovnih modela finansiranja projekata, nije realizovano zbog nedovoljne zainteresovanosti privatnih partnera, a zbog komplikovane procedure definisane Zakonom o javno-privatnom partnerstvu u RS, precizirano je u izvještaju.
Od 112 projekata, koje je predviđala Strategija razvoja Banjaluke 2007 - 2015. godine, do sada je završen 21.
U izvještaju o realizaciji ove strategije navodi se da je u toku realizacija 68 projekata i da 23 još nisu ni započeta.
- Stepen realizacije projekata od 79 odsto mogao bi se ocijeniti kao relativno zadovoljavajući - navedeno je u izvještaju.
Dodaje se da se realizacija odvija pod negativnim uticajem ekonomske krize još od 2008. godine.
- Pad izvornih budžetskih prihoda je uticao na trend realizacije projekata iz Strategije. Zbog prošlogodišnjih poplava sredstva za realizaciju projekata iz ove strategije su preusmjerena u sanaciju štete od poplava. Javno-privatno partnerstvo, planirano kao jedan od osnovnih modela finansiranja projekata, nije realizovano zbog nedovoljne zainteresovanosti privatnih partnera, a zbog komplikovane procedure definisane Zakonom o javno-privatnom partnerstvu u RS - precizirano je u izvještaju.
Odbornik SNSD-a u Skupštini grada Nenad Talić je rekao da prilikom formiranja te strategije niko nije mogao predvidjeti da će vremenom doći do tolikog pada sredstava u budžetu grada i koliki će uticaj imati ekonomska kriza.
- Baš zbog trenutnog stanja u budžetu grada prilikom planiranja iduće dugoročne strategije trebalo bi napraviti fleksibilnije planove. Na taj način bi se realizacija projekata lakše prilagođavala novonastalim okolnostima - dodao je Talić.
Njegovo kolega iz SDS-a Đorđe Umićević smatra da grad ne može razmišljati o velikim projektima sa trenutnim budžetom.
- Tek kada on bude veći od 200 miliona KM, mogu se planirati velike investicije. U ovoj situaciji sve se svodi na održavanje postojećeg stanja - dodao je Umićević.
Preporuke
Među preporukama za izradu iduće strategije navedeno je da je potrebno realno utvrditi projekte koje je moguće realizovati u narednom planskom periodu.
Aktivnije se uključiti u procese programiranja sredstava iz pretpristupnih fondova kroz saradnju sa nadležnim institucijama. Kontinuirano sarađivati sa privrednim i sektorom civilnog društva na prepoznavanju zajedničkih interesa, te pripremi i implementaciji projekata.