Ugovorene investicije od 519 miliona KM

Bez autora
Dec 19 2019

Vlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj sjednici Prijedlog programa javnih investicija Republike Srpske za period 2020-2022. godina, kojim su ugovorene investicije u iznosu 519 miliona KM. Kao prioritetne potrebe, bez obezbijeđenih izvora finansiranja, iskazane su dodatne investicije u iznosu od 11,5 milijardi KM, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću. Prijedlog programa javnih investicija Republike Srpske za period 2020-2022. godina je evidencioni dokument i koji sadrži informacije o projektima u implementaciji, kao i o projektima koje su nadležna ministarstva/institucije kandidovale kao prioritetne, navedeno je u saopštenju.

Ugovorene investicije od 519 miliona KMVlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj sjednici Prijedlog programa javnih investicija Republike Srpske za period 2020-2022. godina, kojim su ugovorene investicije u iznosu 519 miliona KM.

Kao prioritetne potrebe, bez obezbijeđenih izvora finansiranja, iskazane su dodatne investicije u iznosu od 11,5 milijardi KM, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.

"Prijedlog programa javnih investicija Republike Srpske za period 2020-2022. godina je evidencioni dokument i koji sadrži informacije o projektima u implementaciji, kao i o projektima koje su nadležna ministarstva/institucije kandidovale kao prioritetne", navedeno je u saopštenju.

Analiza sektorske strukture investicija u implementaciji u periodu 2020-2022. godina, prema resornoj nadležnosti za projekte, pokazuje da je 88,81 odsto investicija planirano u sektoru energetike i zdravstva, sektorima za izbjeglice i raseljena lica, poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, zaštitu životne sredine, te saobraćajne infrastrukture i unutrašnjih poslova.

Najveće učešće u finansiranju ugovorenih investicionih projekata u periodu 2020-2022. godina imaju ino sredstva, krediti i grantovi, u ukupnom iznosu od 266,1 miliona KM ili 51,27 odsto, dok domaća sredstva po svim osnovama učestvuju u iznosu od 252,9 miliona KM ili 48,73 odsto /budžetska sredstva, vlastita sredstva učesnika u realizaciji projekata, domaći krediti/.

Od prioritetnih investicija bez obezbijeđenih izvora finansiranja najzahtjevniji projekti su iz oblasti saobraćaja i veza, ukupno 6,9 milijardi KM ili 59,54 odsto, te energetike i rudarstva, ukupno 4,2 milijarde KM ili 36,38 odsto.

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas i Nacrt zakona o posredovanju u prometu nepokretnosti, koji je novina u pravnom sistemu Republike Srpske, a osnovni razlog za donošenje ovog zakona je obezbjeđenje pravne sigurnosti za građane i pravna lica u korišćenju usluga posrednika u prometu i zakupu nepokretnosti.

Ovim zakonom se po prvi put uređuju uslovi za obavljanje posredovanja, prava i obaveze posrednika i nalogodavaca u prometu nepokretnosti, način obavljanja posredovanja, posrednička naknada, nadzor nad primjenom ovog zakona, kao i novčane kazne i zaštitne mjere za učinjene prekršaje utvrđene ovim zakonom.

Ovim zakonom obezbijediće se da za svaki posao posredovanja u prometu nepokretnosti mora biti zaključen ugovor u pisanoj formi. Osim toga, uvodi se i obavezno osiguranje od odgovornosti za štetu koju bi posrednik obavljanjem posredovanja mogao da prouzrokuje nalogodavcu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik