Bosanskohercegovačka prehrambena industrija Vispak d.d. Visoko i njen najpoznatiji brand "zlatna džezva" danas obilježavaju 43 godine uspješnog poslovanja. Svoj rođendan Vispak dočekuje započinjanjem investicije u proširenje proizvodnih kapaciteta u Visokom u vrijednosti pet miliona KM, čime će biti uduplani trenutni kapaciteti za proizvodnju i pakovanje "zlatne džezve". U godini kada je AS Grupe postala većinski vlasnik Vispaka, 8. decembra 2010., ta kompanija je imala 18 miliona KM godišnji prihod, dok je 2014. Vispak završio poslovanje s ukupnim prometom od gotovo 36 miliona KM. Prihodi i proizvodnja su uduplani, a "zlatna džezva" je postala prva kafa po prihodima i po lojalnosti potrošača u BiH...
Bosanskohercegovačka prehrambena industrija Vispak d.d. Visoko i njen najpoznatiji brand "zlatna džezva" danas obilježavaju 43 godine uspješnog poslovanja.
Svoj rođendan Vispak dočekuje započinjanjem investicije u proširenje proizvodnih kapaciteta u Visokom u vrijednosti pet miliona KM, čime će biti uduplani trenutni kapaciteti za proizvodnju i pakovanje "zlatne džezve".
U godini kada je AS Grupe postala većinski vlasnik Vispaka, 8. decembra 2010., ta kompanija je imala 18 miliona KM godišnji prihod, dok je 2014. Vispak završio poslovanje s ukupnim prometom od gotovo 36 miliona KM.
Prihodi i proizvodnja su uduplani, a "zlatna džezva" je postala prva kafa po prihodima i po lojalnosti potrošača u BiH.
Bivši direktor Vispaka Rusmir Hrvić, koji je zbog nove akvizicije AS Grupe u februaru prošle godine nastavio voditi kompaniju Klas d.d. Sarajevo, istakao je da su prije četiri i po godine vjerovali u ideju Vispaka što se pokazalo ispravnim jer je on danas jedna uspješna priča i ponos bh. prehrambene industrije s kojim imaju velike planove.
- Želimo od ove firme i njenih brendova napraviti uspješan poslovni pothvat u evropskim razmjerama - rekao je Hrvić i dodao da Vispak više od četiri decenije na najbolji način svjedoči o uspjehu jedne ideje.
Vizija tadašnjih osnivača Vispaka da pokrenu domaću prehrambenu industriju koja će baštiniti najbolje od bosanskohercegovačkog kulturnog naslijeđa, kao što su prava bosanska kafa i bosanska kuhinja, bila je presudna i najveći je razlog za uspjeh Vispaka.
- Naša snaga je u našim brendovima i ta činjenica postaje sve važnija u našem ukupnom razvoju. Na domaćem tržištu nas sve više uvažavaju zbog toga, dok inostrana tržišta upravo preferiraju naš bosanski predznak - kazao je Hrvić koji je uime kompanije Vispak i AS Grupe zahvalio vjernim potrošačima, kupcima, dobavljačima, radnicama i radnicima Vispaka te medijima i prijateljima na podršci.
Vispak d.d. Visoko je osnovan 7. aprila 1972. u Visokom kao sastavni dio Veleprometa, jednog od tada najvećih trgovačkih lanaca u bivšoj Jugoslaviji.
Iste godine počela je i proizvodnja "zlatne džezve", najpoznatijeg branda ove kompanije, dvije godine kasnije uslijedilo je pokretanje proizvodnje Vispakove "espresso kafe", a potom i pakovanje čaja na tada najsavremenijim IMA mašinama.
Prelaskom pogona u novu zgradu 1980. instalirane su nove linije za pakovanje kafe, snack i praškastih proizvoda te začina i dodataka jelima.
Uslijedilo je podizanje brandova kao što su Stampi, Čoko milk, Choco club, Vispak čajevi, i kafa Bosnia, a posebnu pažnju zaslužuje i razvoj proizvodnog programa "Bosanske kuhinje" s "begovom čorbom", "tarhanom" i "sarajevskom čorbom".
U posljednje četiri godine Vispak je razvio nove brendove kao što su "tiru - liru", "tajna", laganini praškasti proizvodi, topli napici Mr&Mrs Vi, a planiran je i razvoj novih.
Vispak danas zapošljava 180 radnika, od kojih 40 s visokom stručnom spremom, i izvozi u 25 zemalja svijeta na četiri kontinenta. Vlasnik je tri certifikata za sigurnost hrane i upravljanje kvalitetom: ISO 9001:2008, HACCP i Halal.
Oborivši Ginisov rekord 2004. zajedno s građanima Mostara, tako što je skuvana i popijena kafa iz najveće džezve na svijetu, Vispak je 2005. i zvanično dobio certifikat i ušao u knjigu rekorda, saopćeno je iz te kompanije.