Žitelji grada na Begeju za tri godine trebalo bi da dobiju fabriku vode, čime će konačno biti rešen decenijski najveći komunalni problem Zrenjanina. Da li je to istina ili samo (još jedno) puko predizborno obećanje - ostaje da se vidi. Ali, Gradsko veće na sednici u četvrtak dalo je saglasnost na sklapanje ugovora za projektovanje, građenje, finansiranje i upravljanje postrojenjem za prečišćavanje pijaće vode. Na tenderu za izgradnju postrojenja za prečišćavanje pijaće vode, najbolju ponudu dala je austrijsko-nemačka firma WTE za cenu od 25,5 miliona evra. Izgradnja će početi za šest meseci. Tenderom je predviđeno da period projektovanja, izgradnje, probni rad i stavljanje u pogon ne može da bude duži od 36 meseci. Nemačka kompanija treba da obezbedi žiteljima Zrenjanina vodu po evropskim standardima, a uz povoljnu cenu. U stvari, ugovorom je limitirano da troškovi prerade ne mogu preći 0,34 evro centi.
Žitelji grada na Begeju za tri godine trebalo bi da dobiju fabriku vode, čime će konačno biti rešen decenijski najveći komunalni problem Zrenjanina.
Da li je to istina ili samo (još jedno) puko predizborno obećanje - ostaje da se vidi. Ali, Gradsko veće na sednici u četvrtak dalo je saglasnost na sklapanje ugovora za projektovanje, građenje, finansiranje i upravljanje postrojenjem za prečišćavanje pijaće vode.
- Sedam godina mnogi naši građani piju neispravnu vodu. Borili smo se i radili razne projekte i pokušavali da Zrenjanin dobije fabriku vode. Sada, zahvaljujući dvogodišnjem intenzivnom angažovanju, došli smo do mogućeg rešenja - izjavio je gradonačelnik dr Mileta Mihajlov.
Direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ Milorad Bjelogrlić kaže da je na tenderu za izgradnju postrojenja za prečišćavanje pijaće vode, koje je objavilo to preduzeće, najbolju ponudu dala austrijsko-nemačka firma WTE za cenu od 25,5 miliona evra.
Prema njegovim rečima, izgradnja će početi za šest meseci. Tenderom je predviđeno da period projektovanja, izgradnje, probni rad i stavljanje u pogon ne može da bude duži od 36 meseci. Nemačka kompanija treba da obezbedi žiteljima Zrenjanina vodu po evropskim standardima, a uz povoljnu cenu.
U stvari, ugovorom je limitirano da troškovi prerade ne mogu preći 0,34 evro centi.
Zanimljivo je da nemačka kompanija još nema proverenu tehnologiju, pa će efikasnost postrojenja morati da dokaže na pilot projektu. Pre tri godine najpoznatiji nemački institut iz Karslruea objavio je da sa sadašnjim stepenom tehnike nema smisla pokušavati prečišćavanje vode iz zrenjaninskih izvorišta!
Pokrajinska sanitarna inspekcija početkom 2004. zabranila je za piće i pripremanje hrane vodu iz zrenjaninskog vodovoda zbog višestruko povećane koncentracije kancerogenog arsena. Zabrana vode za piće prinudila je Zrenjanince da kupuju flaširanu vodu.