Federalna uprava za inspekcijske poslove prošle godine je uz redovne vršila i pojačane inspekcijske nadzore, a poseban fokus u 2017. bio je na borbi protiv sive ekonomije.Borba protiv sive ekonomije, odnosno rada na crno biće naš fokus djelovanja i u 2018. godini, te smo već predložili Vladi FBiH koja radi na izradi Akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije određene mjere koje bi se trebale poduzeti kako bismo zaista suzbili sivu ekonomiju, kazao je Anis Ajdinović, direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Federalna uprava za inspekcijske poslove prošle godine je uz redovne vršila i pojačane inspekcijske nadzore, a poseban fokus u 2017. bio je na borbi protiv sive ekonomije.
- Borba protiv sive ekonomije, odnosno rada na crno biće naš fokus djelovanja i u 2018. godini, te smo već predložili Vladi FBiH koja radi na izradi Akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije određene mjere koje bi se trebale poduzeti kako bismo zaista suzbili sivu ekonomiju, kazao je na početku razgovora za Oslobođenje Anis Ajdinović, direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Saradnja
Prošlogodišnje aktivnosti rezultirale su i konkretnim rezultatima te je, kako je istakao Ajdinović, Federalna uprava izvršila ukupno 16.798 inspekcijskih nadzora.
- Izdali smo 2.289 rješenja o otklanjanju nedostataka, te smo donijeli 269 rješenja o zabrani, a od toga smo 60 objekata zapečatili. Također, izrečeno je 5.659 prekršajnih naloga od 7.516.485 KM, u prekograničnom prometu robe izvršeno je 128.360 inspekcijskih nadzora, izdato je 2.339 fitocertifikata, uzeto je 5.189 uzoraka, te je naplaćeno 6,7 miliona KM za takse i naknade na graničnim prelazima i carinskim ispostavama u FBiH, kazao je Ajdinović, naglašavajući da su ukupni direktni finansijski efekti Federalne uprave za inspekcijske poslove u 2017. ostvareni u iznosu od 24.519.975 KM.
On je ovom prilikom ukazao i na jako dobru međuinstitucionalnu saradnju sa Poreznom upravom FBiH i kantonalnim inspekcijskim organima, bez čije, kako je istakao, zajedničke i sinhronizovane međuagencijske organizacije poslova i aktivnosti danas ne bismo imali ovakve ohrabrujuće pokazatelje koji govore u prilog tome da svi društveni i ekonomski parametri idu uzlaznom putanjom.
Kad je u pitanju rad na crno, u 2017. godini zatečeno je 3.413 radnika, a za bolje rezultate, kako je naglasio direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove, neophodno je ujednačiti kaznenu politiku.
Osim sive ekonomije, federalni inspektori su u godini iza nas kontrolisali i korisnike poticaja koji su dati za zapošljavanje i samozapošljavanje, kontrolisali su i robne rezerve, a prošle godine u saradnji sa Agencijom za sigurnost hrane u BiH urađen je i monitoring kvaliteta meda, gdje su, prema Ajdinovićevim riječima, došli do ne baš dobrih podataka u smislu zdravstvene ispravnosti meda.
- Radili smo i na kontroli stanica tehničkog pregleda, gdje je kod dosta stanica utvrđeno da je dolazilo do kršenja zakonskih propisa te su donesene i prekršajne sankcije, a kontrolisali smo i pijacu Heco u Sarajevu i u jednom danu oduzeli znatnu količinu robe te izrekli odgovarajuće sankcije, kazao je Ajdinović, dodajući da su vršene i kontrole vodenih površina, nezakonite sječe drva... Federalna uprava za inspekcijske poslove posebno je zadovoljna ostvarenim rezultatima u oblasti kontrole uvoza biodizela.
- Prema nama dostupnim podacima, uvidjeli smo da se javljaju nepravilnosti carinjenja pri uvozu dizela u BiH, te da postoji mogućnost da se dizel uvozi kao biodizel bez plaćanja akciza. Zajedničkim radom Federalne uprave za inspekcijske poslove Inspektorata RS-a i Uprave za indirektno oporezivanje BiH biodizel je uvršten na spisak robe koja podliježe inspekcijskom nadzoru kontrole kvaliteta robe pri uvozu, čime je omogućena inspekcijska kontrola nadležnih entitetskih inspekcija. Zahvaljujući poduzetim mjerama, uvoz biogoriva na tržište FBiH stavljen je pod kontrolu, a konkretni podaci govore da je došlo do značajnog porasta količine uvezenog dizela u 2016. i 2017. u odnosu na 2015. godinu. Naime, u 2015. uvezeno je oko 590 miliona kilograma dizela, u 2016. skoro 730 miliona KM, a u 2017. preko 780 miliona kg dizela, što podrazumijeva da je povećana naplata akciza i putarina u 2017. godini za 100 miliona KM, istakao je Ajdinović pozitivne efekte kontrole uvoza biodizela.
Da bi i ostali sektori ostvarili još bolje efekte, neophodno je prilagoditi zakonsku regulativu, dopuniti je i izmijeniti.
Tako je, prema Ajdinoviću, riječ, prije svega, o donošenju nekoliko zakonskih propisa koji nam trebaju, poput propisa koji bi regulisao internet-trgovinu, ali i federalnog zakona o hrani.
- Internet-trgovina je oblast koja nije dovoljno pokrivena kroz nepostojanje adekvatnog zakonskog okvira, na što smo mi upozorili i nadamo se da će Vlada FBiH uskoro iznaći određena zakonska rješenja. Također, neophodno je određene zakone koji su već na snazi sinhronizovati da imamo decidirano određena pitanja o inspekcijskom nadzoru. Jako bitan za nas jeste i Zakon o prekršajima koji, nažalost, ne prepoznaje prekršajni nalog kao izvršnu ispravu, kao ni Zakon o izvršnom postupku, te mi danas imamo preko 60 miliona KM nenaplaćenih kazni, što je moglo biti mnogo drugačije da je prekršajni nalog prepoznat kao izvršna isprava, istakao je Ajdinović.
Pitanje koje se često pojavljuje jeste i pitanje rada za vrijeme praznika, za koje je Ajdinović istakao da bi također trebalo sistemski riješiti i tačno odrediti koje su to branše i oblasti koje mogu raditi u vrijeme praznika.
Fokus
Jedan od načina da se poboljša rad inspektora i da se konačno smanji siva ekonomija jeste i Akcioni plan za borbu protiv sive ekonomije koji priprema Vlada FBiH, a koji bi se, prema Ajdinovićevim riječima, trebao fokusirati na, između ostalog, donošenje podzakonskih akata koje bi Vlada FBiH mogla donijeti hitno i interventno, a kojim bi se popravile određene oblasti.
- To su uredbe poput ove o prometovanju biodizela koja je donesena 2007, a koju bi trebalo dopuniti, zatim zakonska rješenja po pitanju internet-trgovine ili po pitanju hrane, gdje imamo čitavu jednu oblast koja je nedecidirana zbog nedostatka federalnog propisa o hrani, odnosno neodređenosti nadležnosti inspekcija, istakao je Ajdinović.
Federalna uprava će i u godini pred nama u fokus staviti borbu protiv sive ekonomije, ali i kontrole koje se tiču korisnika poticaja, monitoring hrane, vodenih površina, pogotovo mora u ljetnim mjesecima, a insistiraće i na saobraćajnim kontrolama.
- Svakako, iako nemamo zakon o šumama, kontrolisaćemo i nezakonitu sječu drveta, ali i rad velikih kompanija poput Arcellor Mittala i GIKIL-a koje smo kontrolisali prošle godine, kao i početkom tekuće, 2018. godine, kazao je Ajdinović, istakavši neke od aktivnosti Uprave u godini pred nama.