Na današnji dan, 24. jula 1802. godine, rođen je jedan od najpoznatijih francuskih pisaca Aleksandar Dima, jedan od od začetnika takozvanog romana – feljtona. Dima je napisao preko 300 dela i jedan je od najuticajnijih pisaca svog vremena, a njegovoj slavi najviše su doprineli romani “Tri musketara“ i “Grof Monte Kristo”.Osim toga, ovaj talentovani pisac bogate fantazije i živog duha bio je podjednako uspešan u stvaranju pozorišnih komada, pa je tako ostao upamćen i po stvaranju prve istorijske drame „Henrik Treći i njegov dvor”.
Na današnji dan, 24. jula 1802. godine, rođen je jedan od najpoznatijih francuskih pisaca Aleksandar Dima, jedan od od začetnika takozvanog romana – feljtona. Dima je napisao preko 300 dela i jedan je od najuticajnijih pisaca svog vremena, a njegovoj slavi najviše su doprineli romani “Tri musketara“ i “Grof Monte Kristo”.
Osim toga, ovaj talentovani pisac bogate fantazije i živog duha bio je podjednako uspešan u stvaranju pozorišnih komada, pa je tako ostao upamćen i po stvaranju prve istorijske drame „Henrik Treći i njegov dvor”.
Uticaj Diminih istorijsko-avanturističih romana osetio se gotovo u celoj evropskoj popularnoj literaturi. Sjajan stila pisanja mu je otvorio vrata brojnih časopisa za koje je svojevremeno pisao. Mnogi od njegovih citata su ostavili traga u književnosti, što zbog interesantnih metafora i šaljivih rečenica u kojima se krije i pomalo istine, tako i zbog uvek aktuelnih tema koje je u svojim delima obrađivao.
U nastavku Vam donosimo neke od njih.
1. “Samo onaj čovek koji je osetio krajnji očaj, može osetiti krajnju sreću.”
2. “Ko čita zna mnogo, ko zapaža zna još više”
3. “Ništa ne uspeva poput uspeha.”
4. “Sva ljudska mudrost je sakupljena u dve reči – čekaj i nadaj se.”
5. “Osoba koja sumnja u samu sebe je poput čoveka koji se prijavi u redove svoga neprijatelja i nosi oružje protiv samoga sebe. On je svoj poraz učinio sigurnim samim time što je prva osoba koja u njega veruje.”
6. “Kako to da su mala deca tako inteligentna, a odrasli ljudi tako glupi? Mora da je obrazovanje u pitanju.”
7. “Sreća je poput onih vrata u bajkama koje čuvaju zmajevi - mi se moramo boriti da je osvojimo.”
8. “Čast je poštovanje onoga što dugujemo drugima, a naročito onoga što dugujemo sebi.”
9. “Budete li pokazivali da vam je nešto potrebno, niko vam neće ništa dati; želite li se obogatiti treba da izigravate bogataša.”
10. “Po Svetom pismu žena je poslednje delo koje je Bog stvorio; mora da je to učinio u subotu, jer se vidi koliko je bio umoran.”
Dima je 1824. godine dobio sina sa krojačicom Mari-Katarinom, ali ga je priznao tek 1831. godine. Sin je poneo njegovo ime i prezime, ali je osim toga nasledio i talenat za pisanje. Godine 1844. Aleksandar Dima - Sin je počeo da živi sa svojim ocem kada je i upoznao Mariju Diple – ženu koja ga je inspirisala da napiše svoje najpoznatije delo „Dama s kamelijama”. Upravo ovo delo mu je omogućilo da prestigne svog oca u slavi i popularnosti, a kroz istoriju su ostale upamćene mnoge njegove rečenice i citati provučeni kroz neka od najčitanijih dela francuske književnosti, o kojima svakako vredi razmisliti.
1. “Beskorisno je pobijati tuđe mišljenje; ponekad čovek uspe da pobedi nekoga u diskusiji, ali da ga uveri – nikada. Mišljenja su kao ekseri: što više udaramo po njima, to dublje prodiru.”
2. “Ne ceni novac ni manje ni više nego što vredi. On je dobar sluga, ali loš gospodar.”
3. “Ma kako dobro čovek govorio, kad previše govori, uvek na kraju kaže neku glupost.“
4. “Život je poslednja navika koju bismo hteli izgubiti, jer je prva koju smo stekli.”
5. “Dete je maleno, ali nosi u sebi čoveka; mozak je malen, ali skriva misao; oko je samo tačka, ali obuhvata beskraj.”
6. “Kakve sve puteve nalazi srce i kakve razloge daje sebi da bi postiglo ono što želi.”
7. “Ljubav je fizika, a brak hemija.”
8. “Smatram da se ne mogu stvarati likovi dok se jako dobro ne prouče ljudi, isto kao što se jedan jezik može govoriti samo ako se ozbiljno nauči.”