Cena struje moraće da raste zbog oporezivanja emisije CO2

Bez autora
Feb 20 2020

Cena struje će i u Srbiji, pre ili kasnije, morati da raste zato što proizvodnja električne energije iz uglja postala veoma skupa zbog oporezivanja CO2 emsija, rekao je danas direktor Energetske zajednice Janze Kopač.

"Što se tiče cene struje, to je uvek politički osetljivo pitanje. Ali, treba dodati da sadašnja cena za domaćinstva nikako ne odražava stvarnu cenu prozivodnje i da će to na dugi rok verovatno morati da se menja", rekao je Kopač novinarima u skupštini gde se održava konferencija "Finansiranje energetske tranzicije u Srbiji" koju organizuje Fondacija Konrad Adenauer. Kopač je kazao da prilikom povećavanja cene struje mora da se vodi račcuna o tome kako zaštititi socijano ugrožene potrošače.

"To, ipak, nije samo problem potrošača već i rudarskih okruženja, jer proizvodnja struje iz uglja, barem u EU, a to će se pre ili kasnije odraziti i u Srbiji, postaje izuzetno skupa zbog oprezivanja emsija CO2. Zbog toga se prošle godine potrošnja uglja u zemljama članicama EU skoro prepolovila", naveo je Kopač.

On je naveo i da su u novom sedmogodišnje budžetu EU predviđena izuzetno velika sredstva za Fond pravedne tranzicije, gde će se pomoći tim rudarskim regijama u restrukturiranju.

"Takav instrument bi treblao i Srbija što pre da osnuje, jer će pre ili kasnije doći do tog resturkturiranja i to naravno neko mora da plati. I siguran sam da kada bi postojao takav fond na nacionalnom nivou da bi bio dobar argument da se traže i dodatna sredstva od EU za tu namenu", kazao je Kopač.

Nastavak izgradnje Turskog toka

Nastavak Turskog toka kroz Srbiju je izvestan, ali nije ispoštovan zahtev za otvaranje konkurencije, izjavio je danas direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač.

"Turski tok se gradi i sigurno će biti operativan, dobro ne baš do datuma kada je bilo najavljeno, ali malo kasnije. Naše primedbe su uglavnom bile vezane za otvaranje konkurencije na srpskom tržištu, ali to nije bilo ispoštovano", rekao je Kopač novinarima u Skupštini Srbije, gde učestvuje na konferenciji "Finansiranje energetske tranzicije u Srbiji" koju organizuje Fondacija Konrad Adenauer.

Kopač navodi da je Energetska zajednica imala razgovore sa Vladom Srbije o unilateralnim i dobrovoljnim akcijama na temu kako podsticati konkurenciju na srpskom tržištu.

"Ali, ti pregovori nažalost nisu bili završeni sa bilo kakvim rezultatom. Tako da ostaje srpsko tržište zatvoreno odnosno prepušteno je doborovoljnoj politici Srbijagasa da sama propušta konkurenciju. A, znate da monopolist nikada nije najsrećniji kada se od njega očekuje da privuče konkurenciju", naveo je Kopač.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik