Do 15. septembra znaće se minimalna cena rada

Bez autora
Sep 04 2017

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević očekuje da će do 15. septembra biti utvrđena minimalna cena rada. Očekujem da ove godine dođe prvi put do dogovora i kompromisa svih strana i da do 15. septembra imamo konkretno kolika će biti minimalna cena rada.Socijalno-ekonomski savet razgovora na temu minimalne cene rada. Minimalna cena rada bi naredne godine, prema predlogu sindikalaca, trebalo da bude povećana sa 130 na 156 dinara po satu, dok poslodavci pristaju na samo 137 dinara. Predsednica vlade Srbije potvrdila je pre nekoliko dana da će biti povećana minimalna cena rada, ali nije mogla da precizira koliko će to povećanje biti.

Do 15. septembra znaće se minimalna cena radaMinistar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević očekuje da će do 15. septembra biti utvrđena minimalna cena rada.

"Očekujem da ove godine dođe prvi put do dogovora i kompromisa svih strana i da do 15. septembra imamo konkretno kolika će biti minimalna cena rada", rekao je Đorđević na RTS.

Socijalno-ekonomski savet razgovora na temu minimalne cene rada.Minimalna cena rada bi naredne godine, prema predlogu sindikalaca, trebalo da bude povećana sa 130 na 156 dinara po satu, dok poslodavci pristaju na samo 137 dinara.

Predsednica vlade Srbije Ana Brnabic potvrdila je pre nekoliko dana da će biti povećana minimalna cena rada, ali nije mogla da precizira koliko će to povećanje biti.

Predložićemo zakon koji će biti sprovodiv

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će predvideti nove zakone koji će ući u proceduru, među kojima je i zakon o rodnoj ravnopravnosti, izjavio je Zoran Đorđević i izrazio očekivanje da će Srbija vrlo brzo dobiti takav zakon koji će biti moderan i sprovodiv.

Upitan šta je sporno pa Ministarstvo nije odobrilo da u proceduru uđe nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti, koji je pripremilo Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost na čijem čelu je potpredsednica vlade Zorana Mihajlović, Đorđević kaže da Zakon o ministarstvima propisuje šta je delokrug rada Ministarstva, koje su njegove obaveze i šta ministarstvo treba da uradi iz svog delokruga, te da će se shodno tome Ministarstvo kretati u tim okvirima.

"Tokom ova dva meseca osnovali smo sektor za rodnu ravnopravnost i antidiskriminacionu politiku. Mi ćemo da sažmemo sve ono što treba iz delokruga tog sektora, da predvidimo nove zakone koji će ući u proceduru, kao što je antidiskriminacioni zakon i zakon o rodnoj ravnopravnosti", rekao je Đorđević.

Povodom izjave Zorane Mihajlović da je sadašnji predlog prihvatljiv, da je dobio konsenzus, samo odobrenje nisu dala ministarstava za rad i odbranu, Đorđević kaže da interes države jeste da se donose zakon o rodnoj ravnopravnosti koji će biti moderan i koji će biti sprovodiv.

"I takav zakon će Srbija dobiti verujem vrlo brzo", rekao je ministar.

Đorđević kaže da za razliku od nekih ranijih vremena pre 2012. kada su zakoni donošeni pod pritiskom, kada su bili populacioni i iz ličnog interesa, od vlade Aleksandra Vučića, čiji je rad nastavila vlada na čelu sa Anom Brnabić, donose se zakoni samo po meri građana i oni koji su sprovodivi.

Zajednička inspekcija u sprečavanju rada na crno

Poreska uprava i Inspektorat rada potpisaće ove nedelje ugovor koji predviđa da dve inspekcije zajedno kontrolišu da li kompanije imaju neprijavljene radnike, a ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kaže da očekuje da se suzbijanjem rada na crno dodatno smanji broj nezaposlenih.

Đorđević je rekao da će zajednička inspekcija Poreske Uprave i Inspektorata rada imati mobilne timove koji će na licu mesta proveravati da li su radnici prijavljeni kod poslodavca.

"Imaćemo mobilne inspektore koji će imati mobilne uređaje pomoću kojih će na licu mesta proveravati da li je neko prijavio radnike ili nije, i koji će odmah moći da izriču mandatne kazne i izdaju upozorenja", kaže Đorđević.

Očekuje, navodi, da će poslodavci ozbiljno da shvate i nameru inspektorata i Poreske uprave i da oni koji još nisu, u međuvremenu prijave radnike, kako bi se krenulo u odlučnu borbu u suzbijanju rada na crno.

"Želimo da zajedničkom inspekcijom suzbijemo i sivu ekonomiju, a i da povećamo broj zaposlenih", kaže Đorđević.

Republički zavod za statistiku objavio je da je u drugom kvartalu ove godine zabeležen najveći broj zaposlenih i to 2.881.000 i najmanji broj nezaposlenih 384.000, i to od 2014. do 2017. godine.

Povodom ubistva dve žene i deteta pre dva meseca ispred centara za socijalni rad, Đorđević kaže da je organizovan niz sastanaka sa predstavnicima lokalnih samouprava i direktorima centara za socijalni rad, te da je Ministarstvo tu da ustanovi stanje i da finansijski pomogne, ali i da podseti šta su njihove nadležnosti.

Kada je reč o socijalnim radnicima, ministar je rekao da oni rade težak i odgovoran posao, te da građani svakog dana od njih očekuju rešenje problema.

"Želim da pružim podršku tim ljudima i da im kažem da će ministarstvo svako da im pomogne i naći ćemo načine da izmenimo pravilnike, propise i normative kako bi njima bilo lakše u radu i kako bi njihov rad bio konkretniji i korisniji za krajnjeg korisnika", rekao je Đorđević i naveo da centre za socijalni rad treba urediti na način kako zaslužuju i država i građani.

Naveo je da očekuje početkom iduće godine izmenu Zakona o socijalnoj zaštiti, kako bi se status socijalnih radnika vratio na raniji nivo, odnosno da se njihova reč više poštuje i ceni.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik