Industrija hrane za kućne ljubimce beleži snažan rast izvoza

Bez autora
Oct 23 2025

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije prof. dr Dragan Glamočić posetio je danas fabriku „Farmina Pet Foodsˮ u Inđiji, koja je jedan od vodećih evropskih proizvođača hrane za kućne ljubimce.

Glamočić je tom prilikom istakao da Srbija može biti ponosna na to što u Inđiji ima jedan od najvećih pogona za proizvodnju hrane za kućne ljubimce u Evropi, dodajući da ta kompanija plasira svoje proizvode u više od 40 zemalja, a ove godine očekuje rast izvoza od 15 odsto.

Ministar je naglasio da to pokazuje da je Srbija postala prepoznatljiva kao zemlja stabilnog poslovnog ambijenta i visokog kvaliteta proizvodnje.

On je dodao da je industrija hrane za kućne ljubimce jedan od najbrže rastućih izvoznih sektora Srbije, čija vrednost već premašuje 200 miliona evra godišnje, uz jasan trend daljeg rasta.

Prema njegovim rečima, ova kompanija predstavlja primer kako srpsko znanje, vredan rad i odgovornost mogu da se ujedine sa modernom tehnologijom i donesu rezultate koji se mere u milionima evra izvoza.

Kompanija trenutno izvozi 97 odsto svoje proizvodnje, i to na tržišta Evrope, SAD, Kanade, Brazila, Čilea, Bliskog istoka, Rusije, Japana. Dobila je i dozvolu za izvoz u NR Kinu, dok se inspekcija za australijsko tržište očekuje u novembru ove godine.

Anđelo Ruso, većinski vlasnik i direktor kompanije, naglasio je značaj podrške države u razvoju izvoza i međunarodne saradnje i dodao da je ponosan što je Srbija postala centralna tačka globalnog poslovanja ove kompanije.

Ruso je rekao da su, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, postignuti bilateralni sporazumi sa više od 50 zemalja i napomenuo da će u naredne dve godine biti uloženo 20 miliona evra u razvoj proizvodnje i otvaranje novih radnih mesta.

Fabrika u Inđiji danas zapošljava 415 radnika, što je šest puta više nego pre deceniju, a godišnji prihodi premašuju 170 miliona evra.

Ova kompanija je u Srbiji prisutna od 2010. godine, a do sada je uložila više od 50 miliona evra, zapošljavajući preko 400 radnika.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik