Srbija će od 2012. ponovo imati inspektora koji će nadzirati oblast telekomunikacije, ali će se on baviti samo najvažnijim slučajevima. Inspekcija telekomunikacija, ukinuta u Srbiji 2003. godine, vraćena je novim Zakonom o elektronskim komunikacijama, a zamišljena je kao sredstvo krajnje nužde i institucija koja se bavi rešavanjem najtežih sporova i većih kršenja zakona u oblasti telekomunikacija.od početka 2012. za teritoriju uže Srbije biće zadužen jedan ispektor, iako je Uprava za digitalnu agendu tražila petoro ljudi, dok će za teritoriju Vojvodine inspektore odrediti pokrajinsko Izvršno veće.
Srbija će od 2012. ponovo imati inspektora koji će nadzirati oblast telekomunikacije, ali će se on baviti samo najvažnijim slučajevima.
"Inspekcija telekomunikacija, ukinuta u Srbiji 2003. godine, vraćena je novim Zakonom o elektronskim komunikacijama, a zamišljena je kao sredstvo krajnje nužde i institucija koja se bavi rešavanjem najtežih sporova i većih kršenja zakona u oblasti telekomunikacija", kaže savetnik u Ministarstva za kuturu, informisanje i informaciono društvo Slobodan Marković.
Marković je naveo da će od početka 2012. za teritoriju uže Srbije biti zadužen jedan ispektor, iako je Uprava za digitalnu agendu tražila petoro ljudi, dok će za teritoriju Vojvodine inspektore odrediti pokrajinsko Izvršno veće.
Prema njegovim rečima, inspektor će se baviti samo najtežim problemima koji nisu mogli da se reše na relaciji korisnika i operatora kao ni kontaktom sa Ratelom, ili u slučaju kada Ratel izda neko rešenje, a operator to ne želi da primeni, a biće nadležan i za gašenja piratskih emitera.
Direktor Ratela Milan Janković je kazao da u odnosu na 10 miliona korisnika mobilne telefonije i rasta od 132 odsto, 200 zabeleženih prigovora nije veliki broj.
Kada je reč o kvalitetu usluga, od početka ove godine bilo je oko 40 prigovora i to pokazuje da je kvalitet zadovoljavajući, dodao je Janković.
Član Upravnog odbora Apos-a Borislava Dejanović je, govoreći o analizama tipskih ugovora koje zaključuju korisnici sa operatorima mobilne telefonije, navela da su pre šest meseci uočene određene nepravilnosti na koje su operatori u međuvremenu pozitivno reagovali.
Dejanović je podsetila da je tada kod sva tri operatora uočeno da osnovni ugovor sadrži samo lične podatke pretplatnika, naziv paketa koji se kupuje i potvrdu da je korisnik upoznat sa opštim uslovima poslovanja, zbog čega je nastajao problem jer su ti opšti uslovi preobimni i odnose se na brojne usluge iz kojih treba da izvuče ono što se na njega odnosi.
U periodu od šest meseci od objavljivanja ovih rezultata, predstavnici Vip mobajla i Telenora su uneli odredbe o prenosivosti broja mobilnog telefona u opšte uslove poslovanja, što značajno pomaže korisnicima, ako su nezadovoljni uslugom trenutnog operatora.
Kod Telenora su najdetaljnije regulisani elementi ugovora i procedure rešavanja prigovora uključujući i ceo postupak pred Ratel-om ili vansudsko rešavanje sporova, a uneli su i odredbe iz Zakona o zaštiti potrošača koje omogućavaju prevremeni raskid ugovora, navela je Dejanović.
Centar za zaštitu potrošača Forum Niš Jovan Jovanović je kao osnovne probleme sa kojima se korisnici mobilnih usluga suočavaju naplaćivanje uspostavljanja poziva, jer se u tom slučaju dvostruko naplaćuje ista usluga koja je razdeljena na dve.
Osim toga, problem je i zaokruživanje poziva na minut, što je nekorektno jer se može naplatiti samo usluga koja je pružena, naveo je Jovanović i dodao da su sporni i garantni listovi koji se daju uz telefon jer su neadekvatni.
Rukovodilac sektora pravnih poslova Vip mobajl Veljko Ilić je kazao da ta kompanija obučava svoje zaposlene kako da informišu korisnika na najbolji način o svim odredbama ugovora, i da mu pomognu da izabere paket koji bi mu najviše odgovarao.
Predstavnik Telekoma Srbija Srđan Femić je kazao da je ovaj operator preduzeo korake po savetnu Apos-a, navodeći da su pripremljene izmene tipskih ugovora, kao i nova verzija opštih uslova koja će uskoro biti objavljena i čije se izmene sastoje u proširenju prava korisnika i u njihovoj većoj zaštiti.