"Kupujmo domaće – jačajmo BiH": Panel na ZEPS-u poslao snažnu poruku privredi i građanima

Bez autora
Sep 11 2025

Drugog dana Međunarodnog generalnog BH sajma privrede ZEPS 2025 održan je panel „Kupujmo domaće – jačajmo BiH“.

Panelisti su bili Samir Šibonjić ministar privrede Zeničko – dobojskog kantona, Ognjenka Lalović predstavnica Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, Diana Babić predsjednica Privredne komore Zeničko – dobojskog kantona, Zana Džubur menadžerica korporativnih komunikacija AS Holdinga, Muamer Mandra direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica i Dragan Šepa predstavnik Privredne komore Republike Srpske, uz moderaciju Adnana Baručije.

Ministar privrede Zeničko-dobojskog kantona, Samir Šibonjić naglasio je da se razvoj domaće ekonomije mora zasnivati na snažnijoj podršci proizvodnji i potrošnji domaćih proizvoda. „ZEPS smo vratili s jasnom porukom – rastimo zajedno. Zeničko – dobojski kanton je pokretač privrede Bosne i Hercegovine i naša je obaveza da kontinuirano jačamo konkurentnost kompanija, podstičemo izvoz i uvodimo nove tehnologije“, istakao je ministar.

Ministar Šibonjić istakao je potrebu da građani prepoznaju vrijednost kupovine domaćeg kao ulaganja u vlastitu budućnost. „Svaki domaći proizvod koji kupimo predstavlja direktnu podršku privredi i budućnosti naše zemlje. Naše domoljublje najbolje se vidi u našim frižiderima – kroz izbor onoga što unosimo u svoje domove“, poručio je Sibonjić i dodao da je ovo prvi put da jedna državna institucija u punom kapacitetu stane iza kampanje „kupujmo domaće“.

On je najavio i nove aktivnosti Ministarstva, među kojima su edukativne kampanje za djecu i mlade, kako bi od najranije dobi razvijali svijest o važnosti kupovine domaćih proizvoda. „Naš cilj je gradnja industrijskih zona, jačanje izvoza i stvaranje kulture koja prepoznaje vrijednost domaćeg. Promjene uvijek pokreću vizionari, a uvjeren sam da ih Bosna i Hercegovina ima“, poručio je ministar Šibonjić.

Ognjenka Lalović iz Vanjskotrgovinske komore BiH naglasila je da je zadatak komore edukacija i osnaživanje kompanija da kreiraju jasne marketinške poruke o značaju domaćih proizvoda.

“Naši proizvodi često imaju bolju reputaciju vani nego u BiH – to moramo promijeniti kroz kvalitet, a ne samo kroz pozivanje na patriotizam. Od vrtića do univerziteta trebamo učiti djecu da prepoznaju i cijene domaće proizvode”, poručila je Lalović. Ona je posebno ukazala na važnost jačeg povezivanja domaćih proizvođača i poticanja cirkularne poluproizvodnje unutar BiH, naglasivši da za mnoge proizvode – posebno one lako kvarljive – nema potrebe oslanjati se na uvoz. Dodala je da mediji trebaju aktivnije promovisati pozitivne priče iz domaće privrede, ne samo o finalnim proizvodima, već i o cijelom lancu proizvodnje, kako bi se potrošačima približila vrijednost domaćeg rada i kvalitet naših proizvoda.

Diana Babić, predsjednica privredne komore Zeničko – dobojskog, kazala je da Privredna komora sa Ministarstvom privrede kontinuirano poduzima aktivnosti u cilju unaprjeđenja konkurentnosti malih i srednjih preduzeća i poslovnog ambijenta u cjelini. Ove godine implementiramo projekat kojim želimo unaprijediti svijest i percepciju građana potrošača o važnosti kupovine domaćih proizvoda i jačanju domaće privrede i proizvodnje. Sajam ZEPS nam je odlična prilika da poruci „kupujmo domaće“ damo dodatno na značaju.

Zana Džubur, menadžerica korporativnih komunikacija AS Holdinga istakla je važnu ulogu medija kada je u ptianju ova tema. „Trebamo konstantno govoriti o tome šta je to domaći proizvod i zašto je važno kupovati domaće proizvode. Mislim da sa našim proizvodima moramo biti inovativni, pratiti tradiciju, ali i biti prvi u kvaliteti. AS Holdingu su veoma važni sajmovi poput ZEPS-a, jer upravo kroz njih stičemo nova poznanstva, nove potencijalne partnere i trudimo se da širimo saradnju kako u Bosni i Hercegovini, tako i širom regije. Vrlo je važno da našim potrošačima objasnimo zašto je važna kupovina domaćeg proizvoda, jer ako jedan turista ponese „Bosanski lokum“ i „Zlatnu džezvu“ kao poklon nekom drugom u drugoj državi, moramo znati da je to velika stvar za našu državu, jer upravo taj turista uvažva i dalje prenosi vrijednosti i tradiciju Bosne i Hercegovine“, kazala je Džubur.

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica ima ključnu ulogu u očuvanju kvaliteta i sigurnosti domaćih proizvoda, a samim tim i u jačanju povjerenja potrošača u domaću proizvodnju – poručio je direktor Instituta Muamer Mandra. Kako je istakao, rad Instituta temelji se na konceptu One Health – jedinstvenom pristupu zdravlju ljudi, životinja i okoliša. „Svakodnevno provodimo kontrole prehrambenih proizvoda, u našim akreditovanim laboratorijama. Time potvrđujemo da domaći proizvodi ispunjavaju najviše standarde i u mnogim slučajevima imaju viši kvalitet od uvoznih“, kazao je Mandra.

Posebnu pažnju posvetio je činjenici da se u BiH nad domaćim proizvodima provodi sveobuhvatna kontrola proizvodnog procesa, čime se osigurava potpuna sigurnost i sljedivost hrane. Institut, dodao je, aktivno podržava domaće proizvođače hrane kroz edukacije, stručnu pomoć i implementaciju HACCP Sistema. „Naši stručnjaci pomažu proizvođačima da ispune zahtjeve tržišta i velikih trgovačkih lanaca, uključujući i one koji tek ulaze u BiH. Time osiguravamo da domaći proizvodi mogu ravnopravno konkurisati na policama međunarodnih brendova“, pojasnio je Mandra. „Kupovinom domaćih proizvoda ne jačamo samo ekonomiju, nego i sistem javnog zdravlja i sigurnosti hrane. Naša misija je da svaki proizvod koji stigne do potrošača bude zdravstveno ispravan, konkurentan i prepoznat po kvalitetu, a time vraćamo i učvršćujemo povjerenje u domaće proizvođače“, zaključio je direktor Mandra.

Dragan Šepa iz Privredne komore RS predstavio je projekat „Naše je bolje“, koji kroz kampanje i saradnju s trgovačkim lancima ističe domaće proizvode na policama. “Ključna je uvezanost ‘od njive do trpeze’ i jasna podsticajna politika za proizvođače. Na taj način otvaramo nova radna mjesta, smanjujemo uvoz i jačamo privredu”, istakao je Šepa. Govoreći o budućnosti, Šepa je naglasio potrebu da se obradivo zemljište maksimalno iskoristi i da se domaći proizvodi još snažnije brendiraju i obilježavaju. “Digitalizacija i modernizacija proizvodnje su put ka većoj konkurentnosti i jačanju bh. privrede. Imamo šta ponuditi i na domaćem i na stranom tržištu”, zaključio je.

ZEPS se ove godine održava od 10. do 13. septembra na više od 22.000 m2 sajamskog prostora, okuplja predstavnike kompanija iz Bosne i Hercegovine, Turske, Njemačke, Srbije, Hrvatske, Kine, Italije, Libije, Belgije, Mađarske, Poljske, Austrije, Slovenije i drugih zemalja. Na sajmu učestvuje 500 kompanija sa više od 2.000 brendova.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik