Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić poručio je na otvaranju Desetog državnog pčelarskog sajma, da proizvodnja meda u našoj zemlji mora i može da bude veća, a samim tim i izvoz.Ljajić je na Beogradskom sajmu istakao da je država preduzela važan korak u smislu carinskih stopa i uspela da zaštiti domaće proizvođače uvođenjem prelevmana na uvoz meda kako bi naše proizvode učinili konkurentnijim. On je dodao da to, međutim, nije dovoljno, ali da će podsticaji koje država daje i za nabavku opreme svakako učiniti domaće proizvođače daleko konkurentnijim u borbi sa velikom konkurencijom.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić poručio je na otvaranju Desetog državnog pčelarskog sajma, da proizvodnja meda u našoj zemlji mora i može da bude veća, a samim tim i izvoz.
Ljajić je na Beogradskom sajmu istakao da je država preduzela važan korak u smislu carinskih stopa i uspela da zaštiti domaće proizvođače uvođenjem prelevmana na uvoz meda kako bi naše proizvode učinili konkurentnijim.
On je dodao da to, međutim, nije dovoljno, ali da će podsticaji koje država daje i za nabavku opreme svakako učiniti domaće proizvođače daleko konkurentnijim u borbi sa velikom konkurencijom.
Potrošnja na evropskom tržištu je ogromna, a Evropska unija čak 40 odsto potreba za medom pokriva uvozom, i to najvećim delom iz Kine, ukazao je potpredsednik Vlade i naglasio da je tu naša šansa.
Prema njegovim rečima, u Nemačkoj potrošnja meda po glavi stanovnika iznosi četiri kilograma godišnje, dok je kod nas od 400 do 600 grama na godišnjem nivou.
Ljajić je najavio reaktiviranje radne grupe koja će krenuti u odlučnu akciju borbe protiv falsifikata, a čiji će rad, na kraju, doneti rezultat i doprineti smanjenju netačnog deklarisanja i falsifikovanja proizvoda, što nanosi veliku štetu i proizvođačima i državi.
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović, idejni tvorac sajma, rekao je da pčelarski savez počinje da gradi sopstveni pogon za plasman meda bez posrednika, koji će biti otvoren za javnost i u potpunosti pokriven kamerama.
Želimo punu transparentnost i da potrošaci imaju poverenja u nas, jer je na tržištu dosta neispravnog meda, upozorio je on i dodao da je država na tom planu dosta uradila, a posebno poreska uprava koja je otkrila ogromne malverzacije u plasmanu meda.
Sajam meda i pčelarstva iz godine u godinu raste, a ove godine očekuje se rekordan broj izlagača i potrošača, nakon prošlogodišnjih 12.000 posetilaca.
Posetioci će imati priliku da prisustvuju brojnim seminarima, takmičenju u inovacijama iz oblasti pčelarenja, ali pre svega da isprobaju različite vrste meda. Oni koji se bave pčelarstvom su na dvodnevnom sajmu mogli kupiti opremu i repromaterijal po najpovoljnijim cenama.