U Srbiji skoro polovina građana štedi novac, a mesečno se „u novčaniku” sačuva u proseku 4.819 dinara, pokazuje najnovije istraživanje Erste Grupe o štednim navikama i stavovima građana Srbije.Ostavljanje novca sa strane važno je za dve trećine građana Srbije, a najznačajnije je starijima od 50 godina, pokazuju rezultati istraživanja o navikama, ponašanju, stavovima, motivima i brigama koje građani Srbije imaju u vezi sa štednjom, a koje je Agencija za tržišna istraživanja IMAS International sprovela za Erste Grupu. Osim u našoj zemlji, isto ispitivanje sprovedeno je i u Austriji, Češkoj Republici, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj.
U Srbiji skoro polovina građana (48 procenata) štedi novac, a mesečno se „u novčaniku” sačuva u proseku 4.819 dinara, pokazuje najnovije istraživanje Erste Grupe o štednim navikama i stavovima građana Srbije.
Ostavljanje novca sa strane važno je za dve trećine građana Srbije, a najznačajnije je starijima od 50 godina, pokazuju rezultati istraživanja o navikama, ponašanju, stavovima, motivima i brigama koje građani Srbije imaju u vezi sa štednjom, a koje je Agencija za tržišna istraživanja IMAS International sprovela za Erste Grupu, prenosi Tanjug.
Osim u našoj zemlji, isto ispitivanje sprovedeno je i u Austriji, Češkoj Republici, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj.
Prema ovom istraživanju, glavni motiv za čuvanje novca u Srbiji jeste stvaranje finansijskih rezervi za hitne slučajeve.
Procenat ispitanika koji koriste štedne ili investicione proizvode viši je za četiri odsto nego 2017. godine, a prednjače „štednja po viđenju”, životno osiguranje i oročena štednja.
Dve trećine ispitanika je navelo da najčešće mogu da uštede od dve do šest hiljada dinara, dok osam odsto anketiranih mesečno sačuva više od 12.000 dinara.
Dodatno, jedna trećina ispitanika unapred određuje fiksni iznos uštede, dok dve trećine njih fleksibilno štedi, odnosno na stranu ostavlja sredstva koja im preostanu na kraju meseca ili godine.