Poslovanje firmi, od pre tri meseca, svakodnevno proverava 600 poreskih inspektora, kako bi bar donekle stali na put „sivoj privredi“ i rigoroznije kontrolisali plaćanje naknada državi. A, da pojačana kontrola daje rezultate govore zvanični podaci Poreske uprave Republike Srbije, koji kažu da se u budžet za prvih sedam meseci ove godine od poreza slilo nešto više od 399 milijardi dinara. To je za četiri milijarde više nego što je planirano rebalansom budžeta.Koliko je budžet Srbije u proteklim godinama pretrpeo zbog izbegavanja plaćanja državnih naknada meri se milijardama evra. Novi ministar finansija Lazar Krstić, od koga se očekuje da „preporodi“ srpsku ekonomiju, najavio je uvođenje finansijske discipline u haotični privredni sistem naše zemlje, a pre svega nultu toleranciju kod naplate poreza...
Poslovanje firmi, od pre tri meseca, svakodnevno proverava 600 poreskih inspektora, kako bi bar donekle stali na put „sivoj privredi“ i rigoroznije kontrolisali plaćanje naknada državi. A, da pojačana kontrola daje rezultate govore zvanični podaci Poreske uprave Republike Srbije, koji kažu da se u budžet za prvih sedam meseci ove godine od poreza slilo nešto više od 399 milijardi dinara. To je za četiri milijarde više nego što je planirano rebalansom budžeta.
Koliko je budžet Srbije u proteklim godinama pretrpeo zbog izbegavanja plaćanja državnih naknada meri se milijardama evra. Novi ministar finansija Lazar Krstić, od koga se očekuje da „preporodi“ srpsku ekonomiju, najavio je uvođenje finansijske discipline u haotični privredni sistem naše zemlje, a pre svega nultu toleranciju kod naplate poreza. Da li su to realni planovi - videćemo, ali zvanični podaci pokazuju da su od početka januara do kraja jula svi javni prihodi, osim poreza na dohodak, premašili projekciju planiranu rebalansom budžeta. Najbolji rezultati kod naplate postignuti su kod poreza na dobit preduzeća, gde je samo u julu država pribavila milijardu dinara više nego što je bilo planirano.
- Rigoroznija kontrola poreskih dužnika dovela je i do toga da je iz poreskog sistema početkom ove godine ispalo oko 70.000 firmi - objašnjava Rada Kostić, pomoćnica direkotora Poreske uprave Republike Srbije za naplatu. - Priliv od poreza bi verovatno bio još veći da nismo prva tri meseca ove godine stopirali naplatu zbog reprograma koji smo ponudili dužnicima. Tako je cifra od 399 milijardi dinara faktički naplaćena od aprila do kraja jula. Takozvana nulta tolerancija kod naplate poreza, koja ni u jednoj zemlji nije baš u potpunosti ostvarena, uvedena je još u junu. Zašto to nije bio slučaj ranijih godina - ne znamo, ali je jasno da je do pre tri meseca postojalo nezakonito gledanje kroz prste mnogim dužnicima. Sada se neplatišama, nakon jedne opomene zbog neizmirenih obaveza na ime poreza, automatski blokiraju računi. Deblokada je moguća jedino po otplati dugovanja.
Najveći poreski dužnici u Srbiji su preduzeća u restrukturiranju, ali i lokalna komunalna preduzeća.
Dugo najavljivana unakrsna provera imovine, takođe bi trebalo da doprinese boljem punjenju državne kase.
- Do 30. juna ove godine primili smo 3.769 informativnih poreskih prijava - kažu u Poreskoj upravi. - Do polovine septembra trebalo bi da bude gotova provera tih podataka, a zatim krećemo sa kontrolom neprijavljenih obveznika, čija imovina prelazi 35 miliona dinara. Zasada imamo saznanja o 30 takvih slučajeva, koje ćemo ispitati. Kompletan posao unakrsne provere će trajati oko godinu dana.
Disciplina
Da država ne bi smela više sebi da dozvoli taj luksuz „da gleda kroz prste“ neplatišama, mišljenja je i Milojko Arsić, profesor sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu. Privreda naše zemlje bi, prema njegovim rečima, ozdravila jedino kada bi na tržištu ostali oni koji mogu da izmiruju svoje obaveze prema državi, ali i ostalim poveriocima.
- Neophodno je da se uspostavi finansijska disciplina u našoj zemlji - kaže Arsić. - Da se do sada primenjivala ta logika, došlo bi do mnogo više stečajeva, a u tržišnoj utakmici bi ostala „zdrava“ preduzeća. To ne znači automatski više nezaposlenih, već bi firme koje imaju potencijala promenile vlasnika i nastavile sa uspešnim poslovanjem.