Međunarodna organizacija TISPOL (mreža saobraćajnih policija Evrope) u periodu od 13. do 19. marta 2017. godine sprovodi u 31 evropskoj državi, među kojima je i Srbija, akciju pojačane kontrole korišćenja sigurnosnih pojaseva na putevima. Kako i Uprava saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova učestvuje u ovoj međunarodnoj akciji, Agencija za bezbednost saobraćaja će se pridružiti svojim preventivnim aktivnostima.Aktivnosti koje će Agencija za bezbednost saobraćaja sprovoditi podrazumevaju pozivanje na savesno i odgovorno ponašanje u saobraćaju putem medijskog plasmana u vidu afirmativnih spotova, gostovanja, kao i sprovođenjem preventivnih aktivnosti na terenu, koje podrazumevaju podelu brošura sa uputstvima za pravilno korišćenje sigurnosnih pojaseva i svih sistema zaštite u vozilu, obuku roditelja o pravilnom postavljanju dečjih auto – sedišta kao i pravilnom prevoženju dece u vozilu...
Međunarodna organizacija TISPOL (mreža saobraćajnih policija Evrope) u periodu od 13. do 19. marta 2017. godine sprovodi u 31 evropskoj državi, među kojima je i Srbija, akciju pojačane kontrole korišćenja sigurnosnih pojaseva na putevima. Kako i Uprava saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova učestvuje u ovoj međunarodnoj akciji, Agencija za bezbednost saobraćaja će se pridružiti svojim preventivnim aktivnostima.
Aktivnosti koje će Agencija za bezbednost saobraćaja sprovoditi podrazumevaju pozivanje na savesno i odgovorno ponašanje u saobraćaju putem medijskog plasmana u vidu afirmativnih spotova, gostovanja, kao i sprovođenjem preventivnih aktivnosti na terenu, koje podrazumevaju podelu brošura sa uputstvima za pravilno korišćenje sigurnosnih pojaseva i svih sistema zaštite u vozilu, obuku roditelja o pravilnom postavljanju dečjih auto – sedišta kao i pravilnom prevoženju dece u vozilu, podelu dečjih auto – sedišta i organizovanje tribina za sve grupe učesnika u saobraćaju.
U saobraćajnim nezgodama najviše lica je poginulo i bilo povređeno kao vozač i putnik u putničkom automobilu. Oko polovine poginulih i povređenih lica u saobraćajnim nezgodama čine vozači i putnici u putničkom automobilu. U 2015. godini 269 lica je poginulo i oko 11.000 lica je povređeno u putničkom automobilu, što čini oko 45% svih poginulih, odnosno oko 59% svih povređenih lica u saobraćajnim nezgodama.
Veliko stradanje vozača i putnika u putničkim automobilima se može dovesti u vezu sa rezultatima najnovijeg istraživanja koje je realizovala Agencija o procentu korišćenja pojaseva u automobilima za 2016. godinu u Srbiji. Naime, oko 75% vozača automobila, 72% suvozača i tek svaki deseti putnik na zadnjem sedištu (oko 9%) vezuje pojas prilikom prevoženja u putničkom automobilu. Kada se rezultati za Srbiju uporede sa koršćenjem pojasa u automobilu u razvijenijim zemljama, gde je uspostavljen sistem upravljanja bezbednošću saobraćaja (u Nemačkoj, Francuskoj i Švedskoj upotreba pojaseva na prednjem sedištu je oko 98%), može se uočiti da je nivo svesti stanovništva u Srbiji o značaju korišćenje pojasa na veoma niskom nivou.
Korišćenje sigurnosnog pojasa na prednjim sedištima, smanjuje rizik od smrtnog stradanja za 40-50%, dok za putnike na zadnjem sedištu taj procenat iznosi između 25-75%.
Velika zastupljenost dece koja su smrtno stradala u svojstvu putnika u vozilu, u ukupnom broju smrtno stradale dece u saobraćaju, se dovodi u direktnu vezu sa (ne)upotrebom dečijih sistema zaštite u vozilima – dečijih sedišta i sigurnosnih pojaseva. Za teritoriju Srbije, upotreba dečijih sistema zaštite je ispod 30%, što znači da se manje od trećine dece prevozi ispravno i bezbedno u vozilu.
Poboljšanje bezbednosti dece je prepoznato kao jedan od strateških ciljeva nacionalne strategije o bezbednosti saobraćaja Republike Srbije. Strategijom je definisan cilj da do 2020. godine nema poginule dece u saobraćaju na putevima Republike Srbije. To se, između ostalog, može postići tako što se svi putnici u vozilu, uključujući i decu, uvek prevoze ispravno, uz upotrebu adekvatnih sistema zaštite.
S obzirom na telesne karakteristike dece, sve dok ne dostignu 36 kg i/ili visinu od 150 cm deca treba da se prevoze u odgovarajućem auto sedištu. Auto sedište, osim što mora da odgovara masi deteta, mora biti homologovano, odnosno da ispunjava bezbednosni standard. Pored toga, važno je da auto sedište bude ispravno postavljeno u automobilu, i da dete bude ispravno vezano u auto sedištu. Pojasevi treba da prelaze preko ključne kosti deteta i karličnog pojasa, i nikako ne smeju prelaziti preko stomaka niti preko glave deteta.
Kada je u pitanju smanjenje broja saobraćajnih nezgoda i njihovih posledica, ono što je pokazalo najbolji rezultat jeste kombinacija prevencije i represije, te ćemo stoga uvek zajedno sa Ministarstvom unutrašnjih poslova učestvovati u njihovim akcijama, jer smatramo da je važno zajedničko obraćanje istoj grupi učesnika u saobraćaju.