Nivo zaduženosti građana u odnosu na prethodni mesec nije se promenio, ali je zato docnja u otplati kredita kod preduzeća nastavila da raste. Učešće docnje u dugu po osnovu bankarskih kredita kod stanovništva na kraju ovog meseca iznosilo je 3,7 odsto, što je isti nivo kao iz prethodnog meseca. Kod preduzeća je drugačija situacija, jer se učešće docnje povećalo sa 14,8 odstio na 15,6 odsto.U oktobru zabeleženo nešto što nije postojalo svih ovih godina, a to je da su građani i privreda više kredita vraćali nego što je novih kredita odobreno. Raste i docnja i po svim drugim kategorijama - otplata lizing ugovora, realizacija kreditnih kartica....
Predsednik Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić izjavio je danas da se nivo zaduženosti građana u odnosu na prethodni mesec nije promenio, ali da je zato docnja u otplati kredita kod preduzeća nastavila da raste.
On je na konferenciji za novinare precizirao da je učešće docnje u dugu po osnovu bankarskih kredita kod stanovništva na kraju ovog meseca iznosilo 3,7 odsto, što je isti nivo kao iz prethodnog meseca.
Kod preduzeća je drugačija situacija, jer se učešće docnje povećalo sa 14,8 odstio na 15,6 odsto.
Dugalić je naveo i da je u oktobru zabeleženo nešto što nije postojalo svih ovih godina, a to je da su građani i privreda više kredita vraćali nego što je novih kredita odobreno.
On je naveo i da raste docnja i po svim drugim kategorijama-otplata lizing ugovora, realizacija kreditnih kartica....
Dugalić je prokomentarisao i jučerašnju odluku Narodne banke Srbije da se smanji rezervisanje za rizičnije plasmane, istakavši da tom odlukom neće biti ugrožena pozicija banaka, jer imaju pokrivenost rizičnih plasmana od 127 odsto.
On je ocenio da naš problem nisu banke, već to što je privreda u nezavidnoj situaciji pa je teško očekivati da se na ovaj način problem "izleči".
Dugalić je na konferenciji u tom kontekstu ukazao da su loši zajmovi koji se nalaze u portfelju banaka porasli sa 18,5 na 22 odsto.