Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da je cilj Vlade u narednoj godini digitalizacija katastra i prostornih planova kako bi Srbija, nakon građevinskih dozvola, i u ovim oblastima bila među prvih deset zemalja sveta.Mihajlović je, učestvujući na predstavljanju “Bele knjige 2017” Saveta stranih investitora, istakla da smo uspešno sproveli reformu građevinskih dozvola, zbog čega nas je Svetska banka svrstala u prvih deset u svetu u toj oblasti. Naša budućnost i naš sledeći cilj su e-katastar i e-planovi, koje planiramo da uvedemo tokom 2018. godine i gde takođe očekujemo da budemo među prvih deset zemalja sveta, podvukla je ona.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da je cilj Vlade u narednoj godini digitalizacija katastra i prostornih planova kako bi Srbija, nakon građevinskih dozvola, i u ovim oblastima bila među prvih deset zemalja sveta.
Mihajlović je, učestvujući na predstavljanju “Bele knjige 2017” Saveta stranih investitora, istakla da smo uspešno sproveli reformu građevinskih dozvola, zbog čega nas je Svetska banka svrstala u prvih deset u svetu u toj oblasti.
Naša budućnost i naš sledeći cilj su e-katastar i e-planovi, koje planiramo da uvedemo tokom 2018. godine i gde takođe očekujemo da budemo među prvih deset zemalja sveta, podvukla je ona.
U narednom periodu, kako je objasnila, za unapređenje poslovnog ambijenta u Srbiji važni su i nastavak sprovođenja Zakona o konverziji i procesa restitucije.
Prema njenim rečima, to je oblast u kojoj moramo još više da radimo u narednom periodu, bez obzira na to što se Zakon o konverziji uveliko primenjuje i što je od prošlog susreta konverzija donela značajne prihode i državi i Fondu za restituciju.
Mihajlović je ukazala na to da će se u ovom poslu Vlada osloniti na formulu koja se već pokazala kao uspešna u reformi građevinskih dozvola, a to je zajednički rad više ministarstava – građevinarstva, pravde i finansija.
Za vreme prethodne vlade, kako je podsetila, formirana je zajednička radna grupa sa Savetom stranih investitora, kako bismo radili na unapređenju poslovnog ambijenta u Srbiji u svim oblastima, od poreza do građevinarstva.
Ona je, govoreći o napretku u oblasti infrastrukture, ocenila da je drumska i železnička infrastruktura na višem nivou nego što je bila pre tri godine i kao sledeći korak označila kraće zadržavanje robe na granicama, što utiče na cenu prevoza.
To je pitanje koje moramo da rešimo u narednom periodu, kako nas investitori ne bi zaobilazili i išli nekim drugim koridorima. Zato gradimo jedinstvene granične prelaze sa Makedonijom i BiH i menjamo sporazume sa zemljama oko nas. Svesni smo toga da investitori traže najviši kvalitet usluge i kraće zadržavanje na granicama, objasnila je Mihajlović.
Ona je, kada je reč o reformi i modernizaciji železnice i putarskih preduzeća, ocenila da Srbija treba da nastavi aranžman sa MMF-om jer su u reformi železnice napravljeni krupni koraci.
Prema njenim rečima, završetkom izgradnje Koridora 10 prestaje potreba za funkcionisanjem kompanije „Koridori Srbije“, dok JP „Putevi Srbije“ moraju biti reformisani i efikasniji.
Prvi put od 1990. godine kompanije koje održavaju puteve biraju se na tenderu, najpre na 3.000 kilometara državnih puteva, gde očekujemo 30 odsto nižu cenu za taj posao, precizirala je Mihajlović.
Ona je izrazila nadu da ćemo do iduće godine imati i čitavu putnu mrežu koja se održava po ovom principu.