Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović izjavio je danas da se Srbija u izveštaju Evropske komisije o inovacionim performansama prvi put ove godine našla ispred osam zemalja EU.Popović je precizirao da je Srbija na listi ispred Mađarske, Grčke, Poljske, Litvanije, Hrvatske, Bugarske, Rumunije i Slovačke. On je objasnio da je to najrespektabilniji izveštaj koji Evropska komisija objavljuje jedanput godišnje koristeći podatke UN, OECD i EUROSTAT-a. Srbija je u poslednjih godinu i po dana mnogo uradila u toj oblasti, ocenio je ministar i podsetio na to da je u 2018. godine pet puta povećan budžet za inovacije, te da će biti nastavljana ulaganja u tu oblast.
Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović izjavio je danas da se Srbija u izveštaju Evropske komisije o inovacionim performansama prvi put ove godine našla ispred osam zemalja EU.
Popović je, gostujući na Televiziji "Pink", precizirao da je Srbija na listi ispred Mađarske, Grčke, Poljske, Litvanije, Hrvatske, Bugarske, Rumunije i Slovačke.
On je objasnio da je to najrespektabilniji izveštaj koji Evropska komisija objavljuje jedanput godišnje koristeći podatke UN, OECD i EUROSTAT-a.
Srbija je u poslednjih godinu i po dana mnogo uradila u toj oblasti, ocenio je ministar i podsetio na to da je u 2018. godine pet puta povećan budžet za inovacije, te da će biti nastavljana ulaganja u tu oblast.
Takođe, kako je dodao, naša zemlja je jedna od 10 država u Evropi koja ima posebno ministarstvo za inovacije, naglasivši da je taj deo privrede važan za ubrzani razvoj Srbije kako bi se premostio ekonomski jaz iz prošlosti i sustigle razvijene zemlje Unije.
Popović je napomenuo da će u narednih 10 ili 15 godina ekonomije u svetu biti zasnovane na inovacijama i da zato i mi moramo sve više da ulažemo u inovacionu infrastrukturu da bismo zadržali obrazovane mlade ljude.
On je podsetio na to da se gradi jedan od najmodernijih tehnoloških parkova u Novom Sadu, da je ove godine pokrenut razvoj startap centara u Kruševcu, Pirotu, Čačku, dok će u 2019. godini to biti nastavljeno i u drugim gradovima.
Prema njegovim rečima, tu će moći da dođu svi koji žele da pokrenu startap firmu i dobiju pomoć pravnika, ekonomista i drugih stručnjaka, odnosno svu logistiku koju finansira država.
Svi ti centri će, kako je objasnio, biti umreženi tokom 2019. godine, u cilju daljeg razvijanja inovacionog preduzetništva.
Ministar je napomenuo da više od 95 aplikacija upućenih Fondu za inovacionu delatnost dolazi od muškaraca, zbog čega je ove godine izdvojeno 100 miliona dinara za promociju ženskog inovacionog preduzetništva.
Prema njegovim rečima, taj vid podrške biće nastavljen i sledeće godine, pri čemu će sredstva za tu namenu možda biti povećana i dva puta.
On je, kada je reč o projektu "Smart siti", objasnio da je cilj da se, kao i u mnogim razvijenim gradovima, reše svakodnevni problemi u funkcionisanju velikih gradova, a pre svega u transportu i komunalnim uslugama.
Pametni grad ima za cilj da građanima olakša život, odnosno da život u njemu bude bolji, bezbedniji, lakši i jeftiniji, naveo je ministar, precizirajući da je obezbeđeno više od 200 miliona dinara za lokalne samouprave kako bi se mladi u svojim sredinama uključili u taj program.