Štedišama olakšan put do novca u Srbiji

Bez autora
Dec 28 2017

Deviznim štedišama koji su imali novac u filijalama banaka iz Srbije produžen je rok za prijavu potraživanja do 23. februara 2019. godine, a kao dokaz da su imali depozite moći će umjesto štednih knjižica dostaviti karticu deviznog računa.Ministarstvo finansija Srbije objavilo je da su usvojene izmjene Zakona o regulisanju javnog duga Srbije na osnovu kojih je produžen rok za prijavu potraživanja sa 23. februara 2018. za još godinu. Na taj način omogućeno je građanima da blagovremeno obezbijede svu dokumentaciju za prijavu potraživanja.

Štedišama olakšan put do novca u SrbijiDeviznim štedišama koji su imali novac u filijalama banaka iz Srbije produžen je rok za prijavu potraživanja do 23. februara 2019. godine, a kao dokaz da su imali depozite moći će umjesto štednih knjižica dostaviti karticu deviznog računa.

Ministarstvo finansija Srbije objavilo je da su usvojene izmjene Zakona o regulisanju javnog duga Srbije na osnovu kojih je produžen rok za prijavu potraživanja sa 23. februara 2018. za još godinu.

- Na taj način omogućeno je građanima da blagovremeno obezbijede svu dokumentaciju za prijavu potraživanja. Riječ je o potvrdama da štediše nisu ostvarile pravo na osnovu devizne štednje i da je do zastoja došlo iz razloga što pojedine bivše republike SFR Jugoslavije nisu okončale aktivnosti nadležnih organa u vezi sa izdavanjem ovih potvrda -  navelo je Ministarstvo finansija Srbije.

Stara devizna štednja građanima bivše Jugoslavije biće isplaćena putem obveznica u deset polugodišnjih rata. Prema ranijem prijedlogu, prva rata trebalo bi da bude isplaćena 31. avgusta iduće, a posljednja 28. februara 2023. godine. Međutim, u Ministarstvu finansija Srbije pojašnjavaju da je zbog pomjeranja roka za prijavu potraživanja odgođena i isplata obveznica i rok njihovog dospijeća za godinu.

Osim rokova izmijenjena su i dokumenta koja mogu poslužiti kao dokaz za posjedovanje štednje koja je ostala zarobljena u filijalama srpskih banaka u BiH.

- Kao dokaz o posjedovanju stare devizne štednje priznaćemo i karticu deviznog računa. Takođe, potvrdu mogu izdati ovlašćene finansijske institucije bivših republika SFR Jugoslavije, odnosno depozitne finansijske institucije, agencije za privatizaciju, banke i druge finansijske institucije - naveli su u Ministarstvu finansija Srbije.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH Amila Omersoftić kazala je da još nisu upoznati sa novinama.

- Dobro je da je produžen rok jer je svega deset odsto vlasnika deviznih računa Invest banke prijavilo potraživanja u Srbiji. Ne znamo da li je razlog to što je BiH kasno donijela odluku o izdavanju potvrda koje Srbija traži ili je razlog što su pojedine štediše izgubile knjižicu jer bez nje do sada nisu mogli aplicirati. Nismo upoznati sa svim novinama i provjerićemo o čemu je riječ - kazala je Omersoftićeva.

Samo u Invest banci ostalo je zarobljeno 310 miliona evra, a u taj iznos uračunata je i kamata. Građani BiH imali su depozite i u Jugoslovenskoj investicijsko-kreditnoj banci i Privrednoj banci Beograd.
Presuda

Donošenjem Zakona o regulisanju javnog duga u Srbiji stvorena je mogućnost za isplatu novca na osnovu odluke Evropskog suda za ljudska prava koja je donesena u julu 2014. godine. Tom odlukom Srbiji je naloženo da od avgusta 2018. godine počne isplatu štedišama na prostoru cijele bivše Jugoslavije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik