Kako bi stare mašine zamijenili novim, savremenim tehnologijama, unaprijedili proizvodnju i povećali produktivnost, 220 preduzeća iz metalne, elektro, drvne, tekstilne, građevinske i drugih grana industrije konkurisalo je za dio podsticajnog kolača teškog 22 miliona KM.
U Ministarstvu privrede i preduzetništva RS, koje je 1. marta ove godine raspisalo javni poziv za dodjelu podsticaja za ulaganja, kažu da je na njihovu adresu stiglo 220 prijava privrednih subjekata koje trenutno češlja komisija za utvrđivanje ispunjenosti uslova. Kada završe, biće poznato koja su preduzeća ostvarila pravo na rezervaciju podsticaja.
Pojasnili su da se postupak dodjele sredstava ove godine sprovodi u dvije faze - rezervacije i isplate podsticaja.
- Pravo na rezervaciju ostvariće sva preduzeća čiji su zahtjevi blagovremeni, dopušteni, potpuni, uredni i ispunjavaju uslove. Privredni subjekat koji ostvari pravo na rezervaciju dužan je do 31. oktobra da izvrši potpunu realizaciju predmetnog ulaganja, te da nam podnese zahtjev za isplatu podsticaja sa dokazima. Potpuna realizacija ulaganja podrazumijeva da je predmet nabavke plaćen, isporučen i instaliran - kažu u Ministarstvu preduzetništva i dodaju da je namjera uvođenja principa refundacije u isplati podsticaja poboljšanje discipline i odgovornosti privrednika u vezi sa realizacijom ulaganja.
Nadalje navode da je prerađivačka industrija nosilac razvoja privrede Srpske, ali da se suočava sa brojnim izazovima. Poslovanje je otežano zbog globalne krize, ali i zastarjelosti proizvodnih tehnologija i procesa, nedostatka obrtnih sredstava, problema sa likvidnošću, nedostatka sirovine, stručne radne snage i slično.
- Kako bismo ublažili negativne trendove i pomogli industriju, ključno je da unaprijedimo njen tehnološki razvoj. Nabavkom nove ili do pet godina stare opreme i mašina unapređujemo konkurentnost naših proizvođača, povećavamo izvoz kvalitetnijih proizvoda, što je osnovni cilj podsticaja za ulaganja - kazali su u ministarstvu i dodali da je prethodnih godina najveća vrijednost investicija realizovana u sektoru metalne, elektro, drvne i papirne industrije.
Naglasili su da troškovi proizvodnje imaju veliko učešće u izradi proizvoda, a kako bi se uticalo na smanjenje, ministarstvo je ove godine kroz podsticaje za ulaganja omogućilo privrednim subjektima i nabavku filtera, prečistača otpadnih voda i druge opreme za smanjenje zagađenja te solarnih panela za proizvodnju struje, isključivo za proizvodne procese.
- To je značajan iskorak ka zelenoj i cirkularnoj ekonomiji - zaključili su u Ministarstvu preduzetništva.
Predsjednik Unije poslodavaca RS Zoran Škrebić kaže da je svaka podrška stimulans privredi, koju u Srpskoj mahom čine mala i srednja preduzeća nedovoljno finansijski jaka da bi ulaganja u napredne tehnologije mogla iznijeti sopstvenim sredstvima.
- Bez ulaganja u tehnološki razvoj i automatizaciju proizvodnih procesa izgubićemo bitku za konkurentnost i plan je da u budućem periodu zahtijevamo izdvajanje više novca za ulaganja. I ne samo zato što je to potreba naših preduzeća već što sve vlade iz regije i EU značajno ulažu u subvencije za tehnološki razvoj privrede. Prerađivačka industrija, kao temelj razvoja jedne zemlje, zaslužuje da bude snažnije podržana - kazao je Škrebić za "Glas".
Efekat
Prema podacima Ministarstva privrede i preduzetništva RS, od 2019. do 2024. godine po osnovu podsticaja za direktna ulaganja odobreno je oko 45,59 miliona KM privrednim subjektima.
- Imajući u vidu da analiza finansijskih pokazatelja poslovanja korisnika podsticaja ukazuje na pozitivna kretanja, smatramo da su dodijeljeni podsticaji postigli odgovarajuće efekte i opravdali očekivane rezultate. U nabavku i uvođenje savremene opreme i tehnologije, kao i nabavku polovne opreme korisnici podsticaja su uložili 303,27 miliona maraka - naveli su u Ministarstvu privrede.