Vlast Srpske odustala od oporezivanja plata koje kasne

Bez autora
Jul 03 2014

Predstavnici Privredne komore i Ministarstva finansija Republike Srpske danas su postigli dogovor da Poreska uprava pripremi novo tumačenje Zakona o posebnom doprinosu za solidarnost, po kojem firme i radnici kojima kasne plate, ne bi zbog toga bili dodatno „kažnjeni“, oporezivanjem i tih plata, a koje se isplaćuju poslije 01. juna ove godine, od kada se retroaktivno primjenjuje solidarni porez.Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić rekao je za poslovni portal CAPITAL da su privrednici zadovoljni postignutim dogovorom i da već danas očekuju da Poreska uprava izda novo tumačenje.

Vlast Srpske odustala od oporezivanja plata koje kasnePredstavnici Privredne komore i Ministarstva finansija Republike Srpske danas su postigli dogovor da Poreska uprava pripremi novo tumačenje Zakona o posebnom doprinosu za solidarnost, po kojem firme i radnici kojima kasne plate, ne bi zbog toga bili dodatno „kažnjeni“, oporezivanjem i tih plata, a koje se isplaćuju poslije 01. juna ove godine, od kada se retroaktivno primjenjuje solidarni porez.

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić rekao je za poslovni portal CAPITAL da su privrednici zadovoljni postignutim dogovorom i da već danas očekuju da Poreska uprava izda novo tumačenje.

„Cilj zakonodavca i Vlade nije bio da se bilo ko stavlja u neravnopravan položaj. Jednostavno prilikom izrade zakona nisu uzeti u obzir te neke vanredne okolnosti, poput činjenice da ima zakašnjelih plata koje bi mogle biti dodatno oporezovane samo zato što kasne“, rekao je Račić.

On ističe da će novo tumačenje Poreske uprave vjerovatno biti da se solidarni porez od 1,5odsto na teret radnika i 1,5odsto na teret poslodavca primjenjuje „samo na 12 isplaćenih plata u periodu od 01.06.2014. do 31.05.2015. godine“.

Portal CAPITAL je juče objavio da će radnici u Republici Srpskoj, kojima mjesecima kasne plata, biće „kažnjeni“ sa 1,5 odsto primanja, a njihove firme sa dodatnih 1,5 odstozbog primjene novog Zakona o posebnom doprinosu za solidarnost.

Za razliku od radnika koji su redovno primali plate i koji će solidarni porez platiti tek na majsku platu, svi ostali bi, prema još uvijek važećem tumačenju Poreske uprave, solidarni porez od ukupno tri odsto, morati platiti na sva do sada neisplaćena primanja, bez obzira da li su ona iz marta, aprila ili od prošle godine.

Ovim je država firme, koje su ionako u finansijskim problemima, kao i sve njihove radnike, stavila u neravnopravan položaj u odnosu na kompanije koje dobro posluju, ali i u odnosu na zaposlene u javnom sektoru, koji su sebi iz Budžeta Srpske mogli sebi lagodno priuštiti redovnu platu.

Privrednici su bili bijesni i ogorčeni, jer su im knjigovođe tek saopštile kakva su upustva dobili od Poreske uprave RS.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik