Evropska komisija u poslednjem izveštaju o napretku Srbije ocenjuje naš regulatorni okvir za javne nabavke kao prilično usaglašen sa pravilima EU, ali celokupan sistem opisuje kao posebno ranjiv na korupciju.U Srbiji je tokom 2018. zaključeno više od 125.000 ugovora o javnim nabavkama, ukupne vrednosti 404 milijardi dinara, kažu u NALED-u i napominju da je važno da se ceo sistem dodatno unapredi jer, navode, učešće javnih nabavki u BDP-u naše zemlje u prošloj godini bilo je osam procenata.
Evropska komisija u poslednjem izveštaju o napretku Srbije ocenjuje naš regulatorni okvir za javne nabavke kao prilično usaglašen sa pravilima EU, ali celokupan sistem opisuje kao posebno ranjiv na korupciju.
U Srbiji je tokom 2018. zaključeno više od 125.000 ugovora o javnim nabavkama, ukupne vrednosti 404 milijardi dinara, kažu u NALED-u i napominju da je važno da se ceo sistem dodatno unapredi jer, navode, učešće javnih nabavki u BDP-u naše zemlje u prošloj godini bilo je osam procenata.
Poređenja radi, dodaju, Slovenija troši 11 odsto BDP-a na nabavke, Crna Gora 12, Hrvatska 13,4 posto dok je prosek EU 14 procenata.
"Potrošnja države putem nabavki igra važnu ulogu u podsticanju ekonomskog rasta, razvoja privrede i na kraju standarda stanovništva. Da bi nabavke bile uspešnije, potrebno je obezbediti veću konkurenciju", poručuju iz NALED-a.
Prosečan broj ponuda na tenderima u Srbiji je 2,5 dok su na primer u Bosni i Hercegovini u pitanju 2,54 ponude, u Sloveniji (2,9), Hrvatskoj (3,5), a prosek u Evropskoj uniji je 5,4 ponuda na javnom nadmetanju.
Kako bi se unapredili ovi parametri i ojačao sistem javnih nabavki u Srbiji nadležni su prihvatili predlog uvođenja elektronskih nabavki, a privrednici čekaju rešenje države koje će biti sprovodivo u praksi, kažu u NALED-u.
Sistem e-nabavki koji je ova organizacija predložila, u praksi bi podrazumevao, kažu, obavezu objavljivanja svih postupaka na zvaničnom portalu, podnošenje ponuda isključivo elektronskim putem, javno objavljivanje po isteku roka za dostavljanje (uz zaštitu osetljivih informacija), objavu odluke o dodeli ugovora, kao i samog ugovora, objavljivanje informacija o komisiji i ocenama ponuda, a na kraju i ocene kvaliteta usluge ili proizvoda nakon završetka ugovora.