Pitanje koje se u poslednje vreme često postavlja jeste hoće li banke odobravati hipotekarne kredite na nelegalne kvadrate. U Ministarstvu građevine i urbanizma kažu da nema razloga da banke ne odobravaju kredite građanima na nelegalno sagrađene objekte, ako ih katastar upiše kao vlasnike. Nedavno usvojeni Zakon o posebnim uslovima prava svojine na objektima bez građevinske dozvole, vlasnicima divljih kvadrata omogućava da svoju kuću ili stan upišu u katastar nepokretnosti. U Kraljevu kažu da su do sada primili 18.000 zahteva. Stranka mora da dostavi dokaze. Ukoliko je vlasnik, onda samo dokaz da je on nosilac prava na objektu, ako je korisnik onda mu treba saglasnost korisnika na parceli, i ako se objekat nalazi na zemljištu koji je opštinsko dostavlja saglasnost nadležnog lokalnog organa samouprave. Uz tu dokumentaciju, građani moraju da priloze i geodetski snimak. Kada objekat upišu u katastar, građani mogu da traže hipotekarni kredit. Za sada je samo jedna banka spremna da ih odobrava.
Zakon o posebnim uslovima prava svojine na objektima bez građevinske dozvole, vlasnicima divljih kvadrata omogućava da svoju kuću ili stan upišu u katastar nepokretnosti. Bankari tvrde da hipoteka ne može da se odobri na nelegalnim objektima. Resorni ministar najavljuje da će pozvati bankare na dogovor.
Pitanje koje se u poslednje vreme često postavlja jeste hoće li banke odobravati hipotekarne kredite na nelegalne kvadrate. U Ministarstvu građevine i urbanizma kažu da nema razloga da banke ne odobravaju kredite građanima na nelegalno sagrađene objekte, ako ih katastar upiše kao vlasnike.
Nedavno usvojeni Zakon o posebnim uslovima prava svojine na objektima bez građevinske dozvole, vlasnicima divljih kvadrata omogućava da svoju kuću ili stan upišu u katastar nepokretnosti. U Kraljevu kažu da su do sada primili 18.000 zahteva.
"Stranka mora da nam dostavi dokaze. Ukoliko je vlasnik, onda samo dokaz da je on nosilac prava na objektu, ako je korisnik onda mu treba saglasnost korisnika na parceli, i ako se objekat nalazi na zemljištu koji je opštinsko dostavlja saglasnost nadležnog lokalnog organa samouprave", kaže načelnik Katastra Kraljevo Svetlana Veljović.
Uz tu dokumentaciju, građani moraju da priloze i geodetski snimak. Kada objekat upišu u katastar, građani mogu da traže hipotekarni kredit. Za sada je samo jedna banka spremna da ih odobrava.
Direktor Sektora pravnih poslova "Banke Inteza" Predrag Ćatić kaže da pored tog lista nepokretnosti u kome je uredno upisano pravo svojine treba doneti i procenu vrednosti nepokretnosti koji sadrži separat o stabilnosti tog objekta da se neće srušiti.
"Ta procena vrednosti od strane sudskog veštaka koji je na listi banke, i sa kojim se sam klijent neposredno dogovara. Tako uredna dokumentacija omogućava banci da odobri kredit sa hipotekom na takvom izgrađenom objektu", kaže Ćatić.
Da li će i ostale banke, a ima ih još 30, odobravati takve kredite? Kako saznajemo, bankari tvrde da hipoteka ne može da se odobri na nelegalnim objektima, jer zakon nije razgraničio legalizaciju i upis prava svojine. Resorni ministar najavljuje da će pozvati bankare na dogovor.
Ministar građevine i urbanizma Velimir Ilić kaže da je to imovina građana.
"Ako on plaća porez na imovinu na taj objekat i ako je poreska uprava procenila taj objekat na neku vrednost, na osnovu čega je on dobio zaduženja poreza na imovinu, pa zašto ta ista vrednost koja je procenjena kao vrednost objekata, upisana u katastar nepokretnosti ne bude i bankarska garancija. To je opravdano i mi ćemo se izboriti za to", kaže Ilić.
Ostalo je još nepunih 15 meseci da se vlasnici nelegalnih kvadrata upišu u katastar nepokretnosti, jer Zakon o upisu prava svojine u katastar važi do kraja 2014. godine.