Najbolje evropske zemlje za ulaganje u nekretnine u 2025. godini nalaze se u Centralnoj i Istočnoj Evropi, a Moldavija prednjači.
Ova zemlja je dobila najvišu ocenu u novoj studiji koja je analizirala najbolje mogućnosti za ulaganje u nekretnine u Evropi, prema podacima britanske osiguravajuće kompanije Vilijam Rasel.
Moldavija, Litvanija i Severna Makedonija
Razmatraju se ključni elementi ulaganja u nekretnine, uključujući poreske stope na nekretnine, porez na prihod od zakupnine i bruto prinos od zakupnine.
U prethodnom istraživanju britanske kompanije za selidbe 1st Move International, Litvanija je bila prvi izbor. Sada je druga, a sledi je Severna Makedonija. Moldavija je u istraživanju opisana kao „rastuće tržište sa visokim prinosima za rane, rizik-tolerantne investitore u nekretnine“.
Zemlja se visoko rangira zahvaljujući svom glavnom gradu, Kišinjevu, koji je poslednjih godina doživeo stabilan razvoj infrastrukture, ugostiteljstva i poslovnog sektora.
Ovo, u kombinaciji sa rastućim turizmom koji pokreću vinska industrija i kulturno nasleđe zemlje, nudi mogućnosti za kratkoročno iznajmljivanje.
Međutim, zemlja trenutno nije članica EU, iako je kandidat za pridruživanje bloku. Litvanija je na drugom mestu.
Cene nekretnina u Litvaniji porasle su za 10 odsto
Cene nekretnina u Listi su porasle za skoro 10 procenata u poslednja tri meseca 2024. godine u poređenju sa istim periodom prethodne godine, prema podacima Evrostata, i očekuje se da će se ovaj trend nastaviti.
Uprkos činjenici da su cene nekretnina u zemlji značajno porasle poslednjih godina, lokacija i dalje privlači strance jer za njih ne postoje ograničenja prilikom kupovine nekretnina.
Severna Makedonija, još jedna zemlja kandidat za EU, rangirana je kao treća najbolja opcija. Skoplje doživljava urbani rast, nadogradnju infrastrukture i povećanu potražnju za stambenim i poslovnim prostorom.
Zemlja nudi niske poreze sa pojednostavljenim postupkom za sticanje nekretnina, a postoje i vladine podsticaje za strane investicije. Prema izveštaju, Severna Makedonija se takođe može pohvaliti bruto prinosom od zakupnine od približno 6,47 procenata godišnje, što ukazuje na snažan povraćaj vrednosti nekretnine.
Prinosi u Hrvatskoj 4,91 odsto
Prema ovom istraživanju, Srbija, Irska i Letonija takođe obećavaju „veoma dobre“ stope prinosa, sa godišnjim bruto prinosima većim od 7 procenata.
U Irskoj su visoki prinosi uglavnom rezultat visokih cena zakupnine, ali visoki porezi smanjuju godišnji neto prihod. Zemlja se suočava sa stambenom krizom jer se ne gradi dovoljno novih kuća za stanovništvo, a cene nastavljaju brzo da rastu. Među 36 posmatranih zemalja, Hrvatska je bila na 14. mestu sa godišnjim prinosom od 4,91 odsto.
Zemlje sa najvećim bruto prinosima od zakupnine, u kombinaciji sa relativno niskim prosečnim porezom na prihod od zakupnine, uključuju Andoru, Crnu Goru i Bugarsku.
Uprkos nešto višoj poreskoj stopi (21 odsto), Italija takođe ima treću najvišu stopu povrata od zakupnine zahvaljujući visokim prinosima (7,56 odsto), što bi moglo biti atraktivno u zavisnosti od specifičnih investicionih ciljeva.
„Iako su bruto prinos od zakupnine i prosečna poreska stopa na prihod od zakupnine važni faktori u analizi investicija u nekretnine, ključno je uzeti u obzir i druge faktore kao što su stopa nezaposlenosti, troškovi upravljanja nekretninama i lokalni tržišni uslovi“, zaključuje istraživanje.