Posljednjih desetak godina u Crnoj Gori su aktuelni novi trendovi u izgradnji kuća, koji odgovaraju onima koji ne žele da im taj posao, kao većini naših roditelja, obilježi pola života. Mnogi se odlučuju da kuću jednostavno naruče, a u ponudi su montažne kuće od gipsanih profila i atraktivne ekološke drvene brvnare, koje se grade brzo, a i jeftinije su. Montažne kuće po sistemu "ključ u ruke" proizvođači uglavnom cijene 300 eura po metru kvadratnom, tako da objekat od, recimo, 100 kvadrata košta 30.000 eura. Uz ovaj trošak treba računati i ulaganje za temelj i izlivanje ploče, na koju se kuća postavlja. Vlasnik na kraju treba da uloži manje nego kada bi radio klasičnu zidanu kuću, za koju, prema procjenama građevinara koje smo konsultovali, treba izdvojiti prosječno od 350 do 450 eura po kvadratu.
Posljednjih desetak godina u Crnoj Gori su aktuelni novi trendovi u izgradnji kuća, koji odgovaraju onima koji ne žele da im taj posao, kao većini naših roditelja, obilježi pola života. Mnogi se odlučuju da kuću jednostavno naruče, a u ponudi su montažne kuće od gipsanih profila i atraktivne ekološke drvene brvnare, koje se grade brzo, a i jeftinije su.
Montažne kuće po sistemu ,,ključ u ruke“ proizvođači uglavnom cijene 300 eura po metru kvadratnom, tako da objekat od, recimo, 100 kvadrata košta 30.000 eura. Uz ovaj trošak treba računati i ulaganje za temelj i izlivanje ploče, na koju se kuća postavlja. Vlasnik na kraju treba da uloži manje nego kada bi radio klasičnu zidanu kuću, za koju, prema procjenama građevinara koje smo konsultovali, treba izdvojiti prosječno od 350 do 450 eura po kvadratu.
Kuća i za 7.000 eura
Eko brvnare se najčešće koriste kao vikednice ili turistički objekti na sjeveru zemlje, ali posljednjih godina u predgrađima niču i kao objekti stalnog stanovanja.
Cijena izgradnje drvene montažne kuće, u zavisnosti od kvadrature, kreće se u rasponu od 130 do 190 eura po metru, za takozvanu sivu zonu, koja ne podrazumijeva unutrašnje radove, kao što su instalacija vode i struje, keramika i drugi. To znači da se kuća od 50 metara kvadratnih, može dobiti za nepunih sedam hiljada eura, što je za mnoge primamljiva cifra. Ukoliko se, međutim, uzme u obzir ulaganje za temelj i ploču, kao i unutrašnje opremanje, suma je veća, ali opet prihvatljiva u odnosu na tvrdu gradnju.
Rok trajanja montažnih kuća, gipsanih i drvenih, ukoliko su kvalitetno napravljene i održavane, prema tvrdnjama proizvođača, je između 50 i 100 godina, pa i više.
Njihova postojanost i kvalitet odgovara i kupcima, što nam je potvrdio Slavko Mirković, koji je montažnu kuću od 90 kvadrata stambenog prostora postavio na imanju u mjestu Pržine kod Danilovgrada.
Mirković je opremljenu kuću naručio kod jednog od proizvođača iz Ivanjice, po cijeni od 27.000 eura.
Uštedio kiriju
- Bio sam podstanar i nije mi odgovaralo da otplaćujem i kredit i stanarinu. Ovako sam kuću dobio vrlo brzo, za 30 dana, a da sam je gradio ne bih uspjeo ni za šest, sedam mjeseci – kaže Mirković.
Nije se pokajao, jer, kako dodaje, kvalitet je izvanredan, posebno izolacija.
- Grijemo se na struju i račun mi ne prelazi 100 eura. Prihvatljiv mi je i rok trajanja, koji je kako su mi kazali isporučioci, do 100 godina – kaže Mirković.
Firma iz Rožaja ,,Jela komerc“, koja je proizvodnju drvenih kuća pod brendom „montenegro brvnare“ počela 1996. godine, kao prva privatna firma u tom poslu, cijeni svoje objekte, u zavisnosti od kvadrature, od 165 do 190 eura kvadrat.
Direktor firme Muamer Dedeić objašnjava da su brvnare građene od čamovog drveta (jela, smrča), da se izolacija i krovna konstrukcija rade u zavisnosti od nadmorske visine, a da imaju razne mogućnosti premazivanja drveta, odnosno zaštite kuće.
Konkurencija
- Do sada smo radili sve vrste objekata – minibarove, restorane, vikend kuće, ljetnikovce i stambene, a tržište su nam i zemlje regiona, ali i evropske – kaže Dedeić, dodajući da su kupci u 90 odsto slučajeva firme.
On kaže da su „montenegro brvnare“ u jednom ranijem periodu bile tražene, ali da je potražnja sada opala.
- Imamo sve veću konkurenciju, a ugrožava nas posebno ona nelojalna koju predstavljaju male porodične radionice koje slične kuće rade po dosta nižoj cijeni i do 130 eura po kvadratu – kaže Dedeić, dodajući da kupci treba da obrate pažnju i na kvalitet, a ne samo cijenu.
Evropljani odavno cijene drvene kuće
- Evropljani su davno prepoznali kvalitet i prednosti drvenih kuća, za razliku od domaćeg tržišta koje je u startu bilo skeptično – kaže vlasnik „Jela komerc“ Muamer Dedeić.
- Mnogima u Crnoj Gori ranije su aluzija na brvnare bile nekadašnje barake koje su vrlo brzo propadale. Kod nas u Rožajama postoje drvene kuće koje traju već 100 godina, iako nemaju specijalnu zaštitu. Ove moderne mogu da traju najmanje toliko, jer postoje kvalitetni premazi za zaštitu. Stranci znaju šta znači drvo, čak, traže da zaštitu prepustimo njima – kaže Dedeić dodajući da je posljednjih godina i domaće tržište počelo da ima više povjerenja u brvnare.
Dedeić kaže da je najvažnije da se drvo koje se koristi za građu ubere u pravo vrijeme – zimi, kada je vegetacija slaba, kako bi imalo najmanje vlage, a da se potom osuši na prirodan način.
- Pravilna priprema drveta duplira vijek trajanja ovih kuća – dodaje on.
Kuće na točkovima
Ljubiteljima montažnih kuća, posebno savremenim kamperima, tržište Crne Gore ponudilo je i odgovarajući model – mobilne kućice koje imaju svoje točkove i šasiju i mogu se premjestiti bez problema na drugu lokaciju.
Pokretne kućice napravile su protekle decenije revoluciju u kampovanju u mediteranskim metropolama, a već nekoliko godina proizvode se i u Crnoj Gori, a koštaju od 11.600 do 27.000, zavisno od modela.
Vlasnik firme „Giovani trejd“ Marko Škrelja iz Ulcinja kaže da je preuzeo licencu od poznate italijanske firme, čiji objekti krase poznata ljetovališta na obalama Italije, Francuske i Španije.
Škrelja kaže da proizvodi mobilne kuće za tržište, ali da ih i izdaje u kampu na ulcinjskoj obali.
- Izuzetno sam zadovoljan potražnjom u sezoni. Imamo kućice raznih modela i veličina, moderno opremljene, kvalitetne, jer su rađene od panela poznatih svjetskih proizvođača. U kampu su postavljene na stope, ali postoji mogućnost da se premjeste sa mjesta na mjesto, po želji vlasnika, što im je i najveća prednost – kaže Škrelja.