Umesto da obijaju vrata brojnih sekretarijata i gube vreme pred šalterima javnih preduzeća investitori će na jednom mestu završavati većinu poslova i brže nego do sada dobijaće građevinsku dozvolu. U Uslužnom centru za građevinske poslove koji će početi da radi krajem oktobra, graditelji zdanja do 800 kvadratnih metara moći će da se informišu o postupku izdavanja uslova i saglasnosti javnih komunalnih preduzeća. U njihovo ime službenici centra će prikupljati podatke i na istom šalteru će ih izdavati strankama. Više neće morati da isti papir pribavljaju tri puta, a rokovi za dobijanje pojedinih rešenja za koje je do sada trebalo i do 45 dana biće prepolovljeni. Svrha Uslužnog centra je da na jednom mestu okupi sve učesnike u postupku izdavanja građevinskih dozvola, a usluge će pružati sekretarijati za urbanizam i saobraćaj, javno komunalna preduzeća: „Beograd-put”, „Vodovod i kanalizacija”, „Elektrane” „Gradska čistoća” i „Zelenilo Beograd”, GSP Beograd, „Elektrodistribucija Beograd” i „Telekom Srbija”.
Umesto da obijaju vrata brojnih sekretarijata i gube vreme pred šalterima javnih preduzeća investitori će na jednom mestu završavati većinu poslova i brže nego do sada dobijaće građevinsku dozvolu.
U Uslužnom centru za građevinske poslove koji će početi da radi krajem oktobra, graditelji zdanja do 800 kvadratnih metara moći će da se informišu o postupku izdavanja uslova i saglasnosti javnih komunalnih preduzeća. U njihovo ime službenici centra će prikupljati podatke i na istom šalteru će ih izdavati strankama. Više neće morati da isti papir pribavljaju tri puta, a rokovi za dobijanje pojedinih rešenja za koje je do sada trebalo i do 45 dana biće prepolovljeni tvrdi za „Politiku” Dejan Živković, pomoćnik gradonačelnika.
– Svrha Uslužnog centra je da na jednom mestu okupi sve učesnike u postupku izdavanja građevinskih dozvola, a usluge će pružati sekretarijati za urbanizam i saobraćaj, javno komunalna preduzeća: „Beograd-put”, „Vodovod i kanalizacija”, „Elektrane” „Gradska čistoća” i „Zelenilo Beograd”, GSP Beograd, „Elektrodistribucija Beograd” i „Telekom Srbija”. Te institucije će izraditi informator, u kojem će biti detaljno opisano koje procedure moraju da se prođu, koliko će to da potraje, da košta i koji su rokovi za izdavanje papira. Grad dogovora saradnju i sa Republičkim geodetskim zavodom tako što će opštine i gradske službe imati uvid u planove i listove nepokretnosti – kaže Živković i dodaje da će grad uvesti kontakt telefon na koji će građani moći da se požale ako u predviđenim rokovima ne budu dobili dokumenta.
Opštine će, kao i dosad, izdavati građevinske dozvole za objekte do 800 kvadratnih metara. Prošlog meseca, po nalogu gradonačelnika, njihovi službenici imali su zadatak da gradskoj upravi upute predloge za ubrzavanje procedure izdavanja dokumentacije za gradnju. Jedna od najkrupnijih zamerki bila je, napominje Živković, čekanje na uslove i saglasnosti javno komunalnih kuća.
Za koliko će Uslužni centar za građevinske poslove skratiti čekanje na papire za gradnju Živković još ne može da precizira ali veruje da će ono da bude upola kraće.
Investitori u Beogradu u proseku dozvolu dobijaju za 130 dana, poslednja je računica Sekretarijata za urbanizam i građevinske poslove. Kada je zahtev potpun i sadrži svu propisanu dokumentaciju, one se izdaju u zakonom predviđenom roku – za osam odnosno 15 dana, tvrde u tom sekretarijatu. U studiji „Duing biznis” Svetske banke Srbija se nalazi na 175. mestu od ukupno 183 zemlje po brzini izdavanja građevinskih dozvola. Za dobijanje ovog dokumenta, prema izveštaju za 2012. godinu, potrebno je 279 dana i 19 procedura.