Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da je Vlada danas, nakon dva meseca javne rasprave, usvojila Predlog zakona o ozakonjenju objekata, koji će omogućiti da više od 1,5 miliona bespravno izgrađenih objekata u Srbiji bude ozakonjeno na brz i jeftin način. Mihajlović je na konferenciji za novinare istakla da će se to zakonsko rešenje početkom naredne nedelje naći pred poslanicima, i izrazila očekivanje da će biti usvojeno u narednih sedam dana. Ona je rekla da očekuje da proces ozakonjenja, koji se sprovodi u javnom interesu, traje približno godinu dana.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da je Vlada danas, nakon dva meseca javne rasprave, usvojila Predlog zakona o ozakonjenju objekata, koji će omogućiti da više od 1,5 miliona bespravno izgrađenih objekata u Srbiji bude ozakonjeno na brz i jeftin način.
Mihajlović je na konferenciji za novinare istakla da će se to zakonsko rešenje početkom naredne nedelje naći pred poslanicima, i izrazila očekivanje da će biti usvojeno u narednih sedam dana.
Ona je rekla da očekuje da proces ozakonjenja, koji se sprovodi u javnom interesu, traje približno godinu dana.
Prema njenim rečima, približno 85 odsto objekata koji će biti ozakonjeni po ovom propisu čine porodične kuće i stanovi, dakle nije reč o komercijalnim objektima.
Mihajlović je podsetila na to da će više od 750.000 ljudi koji su podneli zahtev za legalizaciju platiti samo fiksnu taksu, a oni koji nisu to učinili uz taksu predaju i izveštaj o zatečenom stanju koji izrađuje licencirani inženjer.
Kao primer, ona je navela da će taksa za ozakonjenje objekata površine do 100 kvadratnih metara iznositi 5.000 dinara, a do 200 kvadrata 15.000 dinara.
Prema njenim rečima, inspekcija će odmah po usvajanju zakona krenuti da na terenu popisuje nelegalne objekte i svi koji su gradili bespravno dobiće rešenja o rušenju.
Objekti za koje vlasnici ne pokrenu proces ozakonjenja i ne plate taksu, kako je dodala, biće srušeni, pri čemu će biti uklonjeni i objekti za koje je zahtev za legalizaciju ranije odbijen, kao i objekti građeni u parkovima prirode, koji ne mogu biti ozakonjeni.
Mihajlović je napomenula da će svaki pokušaj nelegalne gradnje nakon usvajanja zakona biti sprečen izradom satelitskih snimaka, jer će lako moći da se uporedi stanje na snimcima sa stanjem na terenu i izda rešenje o rušenju.
Novac prikupljen od naplate taksi za ozakonjenje biće upotrebljen za uređenje lokalnih samouprava, što će biti barem delimična kompenzacija za sve građane koji su gradili po zakonu ili su legalizovali objekte po ranijim propisima, poručila je ona.
Mihajlović je rekla da, nažalost, sa propisima koji sada važe, bespravna gradnja ne bi bila ozakonjena ni za 25 godina, a broj nelegalnih objekata bi se dalje uvećavao.