"Agrarna politika neizvesna i nestabilna"

Bez autora
Dec 16 2015

Otvaranjem prvih poglavlja sa Evropskom unijom Srbija je stekla reputaciju zemlje poželjne za strana ulaganja. Poglavlja koja se tiču poljoprivrede i ruralnog razvoja trebalo bi da budu otvorena 2017. godine. U našem je interesu da se ta poglavlja što pre otvore, jer treba imati u vidu da bi najveći broj propisa i standarda trebalo implementirati upravo u toj oblasti. Najveći problem našeg agrara nekonkurentnost, jer ne možemo da pariramo proizvođačima iz Evropske unije. Agroekonomisti smatraju da resorno ministarstvo vodi agrarnu politiku koja je neizvesna i nestabilna, što je u suprotnosti sa agrarnom i ruralnom politikom Evropske unije. Agrarni budžet za 2016. godinu manji za čak milijardu dinara od ovogodišnjeg, a subvencije u poljoprivredi biti će manje u narednoj godini.

"Agrarna politika neizvesna i nestabilna" Otvaranjem prvih poglavlja sa Evropskom unijom Srbija je stekla reputaciju zemlje poželjne za strana ulaganja. Poglavlja koja se tiču poljoprivrede i ruralnog razvoja trebalo bi da budu otvorena 2017. godine.

U našem je interesu da se ta poglavlja što pre otvore, jer treba imati u vidu da bi najveći broj propisa i standarda trebalo implementirati upravo u toj oblasti, izjavio je generalni direktor kompanije "Globalseed" Saša Vitošević.
Vitošević dodaje i da je najveći problem našeg agrara nekonkurentnost, jer ne možemo da pariramo proizvođačima iz Evropske unije.

Agroekonomista Miladin Ševarlić smatra da resorno ministarstvo vodi agrarnu politiku koja je neizvesna i nestabilna, što je u suprotnosti sa agrarnom i ruralnom politikom Evropske unije.

Napominjući da je agrarni budžet za 2016. godinu manji za čak milijardu dinara od ovogodišnjeg, Ševarlić tvrdi da će subvencije u poljoprivredi biti manje u narednoj godini.

Poželjno bi bilo da se poglavlja što pre otvore, jer je Srbiji najpotrebnije investiranje u prerađivački sektor, koji je u eri tranzicije potpuno devastiran, a sa druge strane, to je i šansa da se produkcija primarne poljoprivrede pretvori u proizvode sa većom dodatom vrednošću i da tako, kao država, dobijemo veće devizne prilive, tvrde analitičari.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik