Arapi stižu za prolećnu setvu

Bez autora
Feb 22 2013

Odmah po potpisivanju ugovora o kupovini poljoprivrednih kombinata u Srbiji, krajem marta, „Al Dahra” će u roku od šest meseci postaviti novi irigacioni sistem. Rezultat toga, prema rečima Kalima Abdule, potpredsednika ove emiratske kompanije, biće udvostručeni prihod poljoprivrednih kultura u naredne dve do tri godine. Takav isti sistem su primenili u Egiptu u kome su od pustinje napravili zelenu oazu. Planiraju da zaposle dve hiljade ljudi. To znači da će preuzeti sve radnike iz kombinata i primiti nove. On ne isključuje ni saradnju sa PKB, ali kaže prvo treba sačekati ratifikaciju međudržavnog sporazuma koji su u Abu Dabiju potpisali Aleksandar Vučić, potpredsednik vlade i šeik Abdulah binZajed, zadužen za spoljnu politiku Abu Dabija. Posle toga biće osnovano i zajedničko preduzeće u kome će Srbija imati 20, a „Al Dahra” 80 odsto vlasništva.

Arapi stižu za prolećnu setvuOdmah po potpisivanju ugovora o kupovini poljoprivrednih kombinata u Srbiji, krajem marta, „Al Dahra” će u roku od šest meseci postaviti novi irigacioni sistem. đ

Rezultat toga, prema rečima Kalima Abdule, potpredsednika ove emiratske kompanije, biće udvostručeni prihod poljoprivrednih kultura u naredne dve do tri godine. Takav isti sistem su, kaže, primenili u Egiptu u kome su od pustinje napravili zelenu oazu. „Planiramo da zaposlimo dve hiljade ljudi. To znači da ćemo preuzeti sve radnike iz kombinata i primiti nove”, rekao je Hadim Abdulah Aldarej novinarima beogradskih redakcija koji borave u Abu Dabiju.

On ne isključuje ni saradnju sa PKB, ali kaže prvo treba sačekati ratifikaciju međudržavnog sporazuma koji su ovde u Abu Dabiju potpisali Aleksandar Vučić, potpredsednik vlade i šeik Abdulah binZajed, zadužen za spoljnu politiku Abu Dabija.

Posle toga biće osnovano i zajedničko preduzeće u kome će Srbija imati 20, a „Al Dahra” 80 odsto vlasništva. Ukupna investicija „Al Dahre” biće oko 300 miliona evra. U to su uključena ulaganja u proizvodnju, opremu i pet novih fabrika za preradu hrane. Naš sagovornik je spomenuo i mogućnost ulaganja u proširenje Luke Pančevo.

Srbija je važna zemlja za ovu kompaniju, jer će roba koja će se proizvoditi kod nas ići ne samo u UAE, već će se prodavati u celom svetu. „Al Dahra” je jedna od najvećih kompanija u oblasti agroindustrije u svetu i prošle godine je izvezla poljoprivredne proizvode u vrednosti od 800 miliona dolara. Ona ima pet fabrika u Španiji, potom u Americi, Maroku, Egiptu, Pakistanu.

Ne bave se samo poljoprivrednom proizvodnjom, već imaju i ogromnu mrežu trgovina. Osim ove kompanije, za investiranje u Srbiju zainteresovana je i kompanija „Mubadala”, koja bi uložila oko četirimilijarde evra u izgradnju fabrike čipova i poluprovodnika ako Srbija obezbedi hiljadu stručnjaka. Brajan Lot, direktor marketinga ove firme, potvrdio nam je da oni stvarno žele da ulažu u Srbiju, ali moraju da budu sigurni da će investicija biti isplativa, ne želeći detaljnije da komentariše ovaj projekat.

Poslovna politika „Mubadale” jeste da uvek na nova tržište ulazi u partnerstvu sa ključnim igračem na svetskom tržištu. Tako da će to biti slučaj i sa Srbijom. Budući da je ministar Vučić najavio da će se u Nemačkoj susresti sa predstavnicima „Dženeral elektronika” moglo bi se naslutiti da je možda ta kompanija potencijalni partner. No to do sada niko nije potvrdio.

„Mubadalu”, koja je glavni investicioni točak Abu Dabija vodi šeik Muhamed bin Zajed, jer je aktivan u poslovima vezanim za ekonomiju. Za njega kažu da je omiljen u narodu i da najviše podseća na svog oca Zajeda koji je zaslužan za procvat Emirata i njihovo ujedinjenje. Šeik Muhamed se nalazi na čelu Saveta za ekonomski razvoj Abu Dabija, čiji je jedan od glavnih zadataka pokušaj ulaganja sredstava prebogatog Emirata u različite privredne grane širom sveta. Ti pokušaji su logični, jer privreda Abu Dabija gotovo zavisna od izvoza nafte i gasa, mora da traži alternativu za dane kada nestane sirovog petroleja.

„Mubadalu” je 2002. godine osnovala vlada Abu Dabija sa mandatom da omogući diversifikaciju ekonomije ovog emirata. Odnosno, da se smanji udeo nafte u ukupnom bruto domaćem proizvodu. Trenutno nafta u stvaranju nacionalnog kolača čini 53, a cilj im je da se smanji na 36 odsto.

Fokus im je na upravljanju dugoročnim investicijama koje donose veliku finansijsku dobit i opipljivu društvenu korist za Emirate. „Princip koji podržava naš mandat i vodi našu poslovnu strategiju, razlikuje nas od drugih investicionih organizacija. Ukratko, naše investicije moraju da budu komercijalno isplative i da generišu održivi profit, ali one, takođe, moraju da se vrate Abu Dabiju i EUA kroz socijalnu dobit.Naša partnerstva sa svetskim liderima u industriji podržavaju te principe donoseći znanje, stručnost i tehničke veštine tako da Emirati grade uravnoteženu i održivu ekonomiju”, rekao je Lot.

Kapital „Mubadale” iznosi 50 milijardi dolara. Firma ulaže u privatni zdravstveni sektor, vazduhoplovstvo, industriju metala, informacione tehnologije, obnovljivu energiju… 

Projekat kojim se najviše ponose jeste ekološki održiv grad Masdar Siti u koga ulažu 18 milijardi dolara. Ovaj grad, koji će imati 40.000 stanovnika i univerzitetski centar, kao energiju koristi ugljen-dioksid, tako što se hvata, skladišti i prerađuje, potom solarnu i energiju nastalu topljenjem soli.

Abu Dabi, zemlja koja važi za simbol raskoši i prosperiteta, u kojoj se nalazidevet odsto svetskih rezervi nafte i pet procenata gasa, ulaže u Maroko i Srbiju, ali i kupuje nemački „Er Berlin”. Zanimljivo je i to da šeik Muhamed, koji vodi glavnu reč kada su u pitanju investicije, prednost u poslovnim kontaktima daje ličnim kontaktima. Zato nijedan ugovor koji se odnosi na našu zemlju ne može da prođe bez potpisa Aleksandra Vučića, sa kojim je postao blizak prijatelj, a najavio je da će u Beogradu sagraditi kuću koja će mu biti baza za taj deo sveta.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik