Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović ukazala je na važnost bezbednog upravljanja hemikalijama, i naglasila da Srbija teži ostvarenju tog cilja kako bi se obezbedila zdrava životna sredina. Povodom početka projekta "Dalji razvoj upravljanja hemikalijama i biocidnim proizvodima u Republici Srbiji", istaknuto je da je suština tog projekta dalje unapređenje upravljanja hemikalijama i biocidnim proizvodima u Srbiji. Ona je navela da je, u kontekstu globalnih inicijativa, bezbedno upravljanje hemikalijama tokom njihovog celokupnog životnog ciklusa jedan od ciljeva Svetskog samita o održivom razvoju, a da Srbija, zajedno sa drugim zemljama, nastoji da se taj cilj i ostvari kako bi se obezbedila zdrava životna sredina.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije Stana Božović ukazala je danas na važnost bezbednog upravljanja hemikalijama, i naglasila da Srbija teži ostvarenju tog cilja kako bi se obezbedila zdrava životna sredina.
Božović je, na konferenciji povodom početka projekta "Dalji razvoj upravljanja hemikalijama i biocidnim proizvodima u Republici Srbiji", istakla da je suština tog projekta dalje unapređenje upravljanja hemikalijama i biocidnim proizvodima u Srbiji.
Ona je navela da je, u kontekstu globalnih inicijativa, bezbedno upravljanje hemikalijama tokom njihovog celokupnog životnog ciklusa jedan od ciljeva Svetskog samita o održivom razvoju, a da Srbija, zajedno sa drugim zemljama, nastoji da se taj cilj i ostvari kako bi se obezbedila zdrava životna sredina.
Prema njenim rečima, namera projekta jeste da se osigura efikasna javna usluga privrednicima koji stavljaju hemikalije i biocidne proizvode u promet, kao i poboljša poslovno okruženje i kapacitet domaćih kompanija kako bi bile konkurentne na jedinstvenom evropskom tržištu.
Šire posmatrano, projekat će doprineti postizanju višeg nivoa zaštite zdravlja i životne sredine, a time i boljem kvalitetu života, kao i uspešnom završetku pregovora o pridruživanju, tako da krajnji korisnici podrške koju nam EU pruža kroz ovaj projekat jesu svi građani Srbije, navela je Božović.
Projekat se realizuje kao tvining projekat Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, u saradnji sa Uredom za hemikalije Ministarstva zdravlja Slovenije i Agencijom za životnu sredinu Austrije.
Projektne aktivnosti sprovode se od septembra 2015. do septembra 2017. godine, uz ukupan budžet od milion evra, od čega se 950.000 evra finansira iz fondova Evropske unije, dok Srbija kofinansira projekat do iznosa od 50.000 evra.
Prisutnima su se obratili i ambasador Austrije u Srbiji Johanes Ajgner, šef Trećeg sektora operacija Delegacije EU u Srbiji Ričard Maša i otpravnik poslova Ambasade Slovenije u Srbiji Mateja Norčić-Štamcar, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.