Počela je berba maline u svetskoj prestonici „crvenog zlata“, prve gajbice pune junskog roda proizvođači predaju hladnjačarima u Arilju, ali i u okolini Užica, Požege i Ivanjice, a veliki posao biće u punom jeku za desetak dana, kada će u užički kraj stići armija berača iz cele Srbije. To je signal svima u malinarskom lancu da se treba boriti za cenu, a, kao i prethodnih godina, interes seljaka i otkupljivača teško je pomiriti: hladnjačari nude 150 dinara, a poljoprivrednici ne pristaju na manje od 2,20 evra za svaki kilogram maline. Hladnjačari iz Arilja i Požege dogovorili su se da će proizvođačima ponuditi akontnu cenu od 150 dinara, za rod koji će organizovano preuzimati na imanjima malinara. Hladnjačari su odlučili da će cenu eventualno povećavati tokom berbe za šest do sedam dinara. Takođe, boriće se protiv nelegalnih otkupljivača koji otkupom na licu mesta rod plaćaju gotovim novcem, povećavajući pri tom otkupnu cenu.
Počela je berba maline u svetskoj prestonici „crvenog zlata“, prve gajbice pune junskog roda proizvođači predaju hladnjačarima u Arilju, ali i u okolini Užica, Požege i Ivanjice, a veliki posao biće u punom jeku za desetak dana, kada će u užički kraj stići armija berača iz cele Srbije.
To je signal svima u malinarskom lancu da se treba boriti za cenu, a, kao i prethodnih godina, interes seljaka i otkupljivača teško je pomiriti: hladnjačari nude 150 dinara, a poljoprivrednici ne pristaju na manje od 2,20 evra za svaki kilogram maline.
Hladnjačari iz Arilja i Požege dogovorili su se da će proizvođačima ponuditi akontnu cenu od 150 dinara, za rod koji će organizovano preuzimati na imanjima malinara. Hladnjačari su odlučili da će cenu eventualno povećavati tokom berbe za šest do sedam dinara. Takođe, boriće se protiv nelegalnih otkupljivača koji otkupom na licu mesta rod plaćaju gotovim novcem, povećavajući pri tom otkupnu cenu.
Proizvođače maline je odluka hladnjačara razočarala, kažu, sve opet sluti na proteste i blokade saobraćajnica. Upravni odbor Udruženja proizvođača jagodičastog voća „Vilamet“ iz Arilja, gde se punih 18 godina okuplja najveći broj malinara, doneo je odluku da se predlog hladnjačara o otkupnoj ceni ne prihvati.
- Sneg, grad, poplave, devastirani zasadi od suša iz ranijih godina, sve će to uticati da maline bude 30 odsto manje. Nadamo se da ćemo da hladnjačarima uspeti da postignemo dogovor oko cene, a ako se to ne desi, bićemo prinuđeni da izađemo na proteste - kaže Dragan Bogdanović iz „Vilameta“.
- Takođe, odlučeno je da jedan dinar od svakog predatog kilograma bude opredeljen za pomoć ugroženima posle majskih poplava.
Berba i u Krupnju
Prva veća berba malina počela je i u okolini Krupnja. Otkupna cena je 250 dinara po kilogramu, a hladnjača u ovom mestu jedna je od najznačajnijih otkupnih mesta za severozapad Srbije. Samo prošle godine ovde je prerađeno više od tri hiljade tona voća.
Malinari traže sastanak sa ministarstvom i hladnjačama
Proizvođači maline okupljeni u Udruženju voćara "Eko-voće" iz Arilja nezadovoljni su otkupnom cenom na području ove opštine zbog čega će tražiti sastanak sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i hladnjačarima, izjavio je danas predsednik te organizacije Božo Joković.
"Otkup se na terenu kreće oko 150, a pred hladnjačom 157 dinara, dok je recimo u Šapcu i Osečini cifra znatno veća, od 200 do 230 dinara. To je kontraproduktivno za nas, ta nelogičnost se ponavlja već godinama i dogovor ne može biti postignut", objasnio je Joković u izjavi Tanjugu.
Pored toga, ističe, dodatnu nevolju predstavlja i to što će ovosezonski rod maline biti znatno umanjen, budući da su sneg i mraz naneli velika oštećenja ovoj kulturi, potom poplave kao i sušenje izdanaka, usled čega ima mnogo potpuno uništenih malinjaka.
"Želimo sastanak sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i hladnjačarima kako bismo prevazišli ovu situaciju, da nam se objasni zašto postoje tolike razlike u ceni, jer je očigledno na delu kršenje logike tržišta", ocenio je Joković.