Država mora da štiti domaće mlekare

Bez autora
Dec 24 2015

Uvođenje prelevmana na mleko i mlečne proizvode dobar je primer kako se štiti ova proizvodnja. Ove mere trebalo bi da se primenjuju i u narednom periodu. Uvoz mleka, kontrolisan ili ne, svakako negativno utiče na našu primarnu proizvodnju. Nažalost u poređenju sa inostranim mlekom naše cene nisu konkurentne, a kvalitet domaće sirovine je na višem nivou od uvoznog. Na kvalitet mleka direktno utiče muža krava, smeštaj, i higijena u objektu. Ne treba izostaviti genetiku grla i hranu koja im se obezbeđuje. Kako bi opstali na tržištu i ostvarili evropski prosek proizvodnje, svakodnevno moramo da učimo i vredno da radimo.Bolji kvalitet donosi i bolju zaradu. A u ovom poslu uključeni su skoro svi ukućani i veliki broj radnika.

Država mora da štiti domaće mlekareUvođenje prelevmana na mleko i mlečne proizvode dobar je primer kako se štiti ova proizvodnja. Ove mere trebalo bi da se primenjuju i u narednom periodu. Uvoz mleka, kontrolisan ili ne, svakako negativno utiče na našu primarnu proizvodnju. Nažalost u poređenju sa inostranim mlekom naše cene nisu konkurentne, a kvalitet domaće sirovine je na višem nivou od uvoznog.

Ovako, situaciju u mlekarskoj industriji, objašnjava Dragan Radosavljević, poljoprivrednik iz Petrovčića, čija farma, godišnje, po grlu, proizvede 11.000 litara kvalitetnog mleka.

- Na kvalitet mleka direktno utiče muža krava, smeštaj, i higijena u objektu - kaže Radosavljević. - Ne treba izostaviti genetiku grla i hranu koja im se obezbeđuje. Kako bi opstali na tržištu i ostvarili evropski prosek proizvodnje, svakodnevno moramo da učimo i vredno da radimo. Bolji kvalitet donosi i bolju zaradu. A u ovom poslu uključeni su skoro svi ukućani i veliki broj radnika. Dosta pomažu i subvencije koje daje država, u vidu premija za mleko, zemlju i gorivo.

Gotovo čitave količine mleka koje daju krave sa Radosavljevićeve farme, završi u "Imleku". Od početka godine ova kompanija otkupila je 700.000 litara.

- Saradnja sa "Imlekom" je dobra i ne možemo jedni bez drugih - ističe Radosavljević. - Imamo redovne sastanke na kojima se dogovaramo oko svih pitanja. Oni su od početka naše saradnje insistirali na podizanju kvaliteta sirovog mleka i tu se naši interesi podudaraju.

Ništa bez 10 grla

Da bi proizvodnja mleka bila profitabilna potrebno je da se poseduje najmanje 10 do 15 grla, koja će imati najmanju dnevnu proizvodnju od 22 litara po kravi. Kako objašnjava Radosavljević, tek tada će neko biti interesantan za mlekaru koja će dalje pomoći.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik