Uzgoj vina i vinove loze ne mora se vezivati samo za južne krajeve Bosne i Hercegovine. Potvrda za to stiže iz Žepču gdje su ove godine proizvedeni prvi litri kvalitetnog vina. Trenutno je zasađeno 20 hektara vinove loze, a u Vinariji Povratak i lokalnoj vinogradarskoj zadrugi Vitis ističu da je ovo tek početak ekspanzije podizanja vinograda u Žepču i centralnoj Bosni. Ovim projektom planiramo da u narednih 10 do 12-15 godina umrežimo oko 700 obitelji. Garantujemo otkup grožđa i dobit po jednom hektaru od 6.000 eura, kaže Vinko Zovko, direktor Vinarije Povratak. Paralelno sa podizanjem vinograda u Vinariji Povratak rade i na educiranju stanovništva o načinu uzgoja vinove loze i kulturi konzumacije vina.
Uzgoj vina i vinove loze ne mora se vezivati samo za južne krajeve Bosne i Hercegovine.
Potvrda za to stiže iz Žepču gdje su ove godine proizvedeni prvi litri kvalitetnog vina. Trenutno je zasađeno 20 hektara vinove loze, a u Vinariji Povratak i lokalnoj vinogradarskoj zadrugi Vitis ističu da je ovo tek početak ekspanzije podizanja vinograda u Žepču i centralnoj Bosni, izvijestila je BHT.
- Ovim projektom planiramo da u narednih 10 do 12-15 godina umrežimo oko 700 obitelji. Garantujemo otkup grožđa i dobit po jednom hektaru od 6.000 eura, kaže Vinko Zovko, direktor Vinarije Povratak.
Paralelno sa podizanjem vinograda u Vinariji Povratak rade i na educiranju stanovništva o načinu uzgoja vinove loze i kulturi konzumacije vina.
Tim povodom ovog vikenda organizirana je vinska škola jednog od najpoznatijih somelijera regije Jelene Šimić-Valentić koja je također istakla zadovoljstvo viđenim potencijalima u centralnoj Bosni.
- To je projekat koji zahtijeva vrlo puno vremena. Ništa se preko noći ne može postići, pogotovo kad je u pitanju vinova loza, ali definitivno psotoji izniman potencijal tla, a i prostor je tu za razvoj eno-gasto-kulturne priče, kazala je Šimić-Valentić.
U Vinariji Povratak ističu da je u planu za narednih 12 godina podizanje plantaža vinove loze na čak 1.000 hektara.
Uporedo s podizanjem novih zasada u planu je gradnja modernih pogona za preradu i punjenje za koje već mjesecima investitor čeka potrebne saglasnosti.
- Imamo kompliciran proces ishodoovanja građevinske dozvole. Čekamo već godinu i po. Čim dozvola bude gotova, strojevi idu na teren koji je pripremljen i počet će gradnja velike moderne vinarije, kaže Zovko.
Uvinsku industriju na području općine Žepče za narednih deset godina planirana su ulaganja u vrijednosti 50 miliona eura, a direktno ili inderektno bilo bi otvoreno oko 1.000 radnih mjesta.