Udruženje „Agroprofit” iz Novog Sada, koje okuplja uzgajivače goveda, predložilo je da se u delu koji reguliše rad Ministarstva poljoprivrede unese i uvođenje ombudsmana za hranu i uprave za stočarstvo.
Kako se navodi, predsednica Narodne skupštine Ani Brnabić već je poslat predlog ovog udruženja za dopunu Zakona o ministarstvima, koji se menja prilikom imenovanja nove vlade.
– U prethodna dva izbora vlade dat je isti predlog. Međutim, Ministarstvo poljoprivrede se sa time nije saglasilo. Nadamo se da će sada biti uvršćena ova dva naša predloga – kaže za „Politiku” Čedomir Keco, predstavnik ovog udruženja.
Prema njegovim rečima, ovo bi bilo od velikog značaja za domaću poljoprivredu, jer upravu za stočarstvo imaju sve stočarski napredne zemlje. Drugi predlog – uvođenje ombudsmana za hranu bilo bi značajno jer bi ova institucija predstavljala poslovno-moralni korektor i medijator u toj oblasti.
Prema njihovom predlogu, uprava za stočarstvo obavljala bi poslove koji se odnose na razvoj i praćenje stočarstva, povećanje broja i kategorija stoke, primenu odgovarajućih programa inovacija, odobravanje izvoza i uvoza životinja. Takođe, zaposleni u ovoj upravi kontrolisali bi i rad savetodavnih poljoprivrednih službi u sektoru stočarstva, opravdanost ulaganja i održivost za programe investicija, neophodnost i primenu Zakona o dobrobiti životinja, mere za očuvanje i zaštitu genetskih resursa i povećanja korišćenja pašnjaka… Između ostalog ova uprava bi pratila celokupno tržište i sarađivala sa evropskim institucijama iz svog delokruga.Kada je reč o ombudsmanu za hranu, osnovni zadatak bio bi obezbeđivanje pune poslovne i poštene saradnje u lancu prodaje, proizvodnje i potrošnje hrane, sa ciljem da se očuvaju mali farmeri preko jasne cenovne politike u svim sektorima, kao i da se prati realizacija podsticaja i mera u sektoru proizvodnje i prerade hrane. Rad ombudsmana bio bi regulisan posebnim pravilnikom koje donosi Ministarstvo poljoprivrede.
U tekstu koji prati inicijativu navodi se da je pad stočarstva brojčano veliki, posebno u svinjarstvu.
– Da smo imali ombudsmana za hranu i Upravu za stočarstvo, to se ne bi dogodilo. Slična je situacija i sa mlekom. Nije tačno da imamo viškove, već imamo selektivan otkup od strane mlečne industrije, na štetu malih proizvođača. Oni imaju više mleka u ponudi od velikih farmi i potrebno ih je sačuvati – navodi se u saopštenju udruženja „Agroprofit”.
Ističe se da su ove dve organizacijske dopune Zakona o ministarstvima neophodne da bi se efikasnije koristili podsticaji koje je država odvojila i koji su rekordnog iznosa prema poljoprivredi i selu. Kako se ističe, više od ovoga i nije potrebno, ali da se i ne smanjuje. Za gazdinstva je veliki kvalitet predvidljivost mera i isplata na vreme.
Podsetimo, u Sloveniji je još pre 10 godina počeo sa radom prvi ombudsman za hranu, kako glasi zvanični naziv za osobu koja u okviru ministarstva poljoprivrede odgovara za poštene odnose između poljoprivrednika, prerađivačke industrije i trgovinskih lanaca.