Frutti-Funghi je firma iz Visokog, osnovana 2001. godine i bavi se otkupom šumskih plodova, bobičastog voća i šumskih samoniklih gljiva. Na evropskom i turskom tržištu, kako nam je kazao Edin Zukan, vlasnik firme, završi 95 posto njihovih proizvoda. Ideja otkupa je sasvim slučajno pokrenuta, još davne 1997. godine kada smo se počeli baviti sakupljanjem gljiva po šumama, što je trajalo do 2001. godine kada smo uposlili i nekoliko radnika. Znalo se dešavati da je godina sunčana i da nema gljiva u šumi, a za rast gljiva je potrebna kiša i vlažno tlo, pa smo radi egzistencije firme došli na ideju da hladnjače i opremu korištenu za gljive proširimo i preusmjerimo još i na otkup plantažnog bobičastog voća, ispričao je Zukan.
Frutti-Funghi je firma iz Visokog, osnovana 2001. godine i bavi se otkupom šumskih plodova, bobičastog voća i šumskih samoniklih gljiva. Na evropskom i turskom tržištu, kako nam je kazao Edin Zukan, vlasnik firme, završi 95 posto njihovih proizvoda.
Ideja otkupa
- Ideja otkupa je sasvim slučajno pokrenuta, još davne 1997. godine kada smo se počeli baviti sakupljanjem gljiva po šumama, što je trajalo do 2001. godine kada smo uposlili i nekoliko radnika. Znalo se dešavati da je godina sunčana i da nema gljiva u šumi, a za rast gljiva je potrebna kiša i vlažno tlo, pa smo radi egzistencije firme došli na ideju da hladnjače i opremu korištenu za gljive proširimo i preusmjerimo još i na otkup plantažnog bobičastog voća, ispričao je Zukan.
Posao je rastao iz godine u godinu, kako kaže, te su konstantno vršili ulaganja, što ih je dovelo do izvoza širom Evrope. Na strano tržište, tačnije u Italiju, počeli su da izvoze 2001. godine, a kasnije i u druge zemlje. Najviše su zastupljene Hrvatska, Slovenija, Austrija, Njemačka i Švedska, a od prije dvije godine su počeli izvoziti i na tursko tržište.
Rade na sistemu proplanske i planske mreže, gdje u sastavu poslovanja firme uključuju veliki broj kooperanata širom teritorija BiH.
- Otkupe vršimo iz osam gradova, a imamo i dobru saradnju sa mještanima nekoliko općina, gdje su nam instalirane hladnjače radi što lakšeg prikupljanja i zamrzavanja jagodičastog i bobičastog voća, kako bi što manje propadale i kako bi sačuvali kvalitet, kazao je Zukan.
Najaktuelnije u posljednjih nekoliko godina, a i ove godine, jeste otkup malina, gdje je veliki broj osoba uključen u saradnju, a imaju skoro dvije hiljade kooperanata.
- Od tri duluma pod zasadima malina, sa kojih se mogu ubrati tri tone maline, četveročlana porodica može sebi obezbijediti adekvatne uslove za život i dobra primanja, kako ne bi živjela od socijalne pomoći, nego od svog rada i truda. Mnogim porodicama je uzgoj malina postao glavno zanimanje, to je posao koji se radi kod kuće, a obezbjeđuje lijep i prijatan život, kaže Zukan.
U periodu od 2010. do 2016. godine nivo izvoza i obrade potencijala je porastao, što iznosi oko 500 tona različitih vrsta gljiva i oko 600 do 1.000 tona bobica, dok na maline otpada 200 tona, a planiraju proširiti i izvoz od 400 tona malina koje se izvoze na zapadno tržište.
Kada je u pitanju otkupna cijena maline, Zukan je rekao da prate cijenu drugih firmi na prostorima BiH i da ukupna cijena malina varira iz godine u godinu.
- Obično je to tržišna cijena koja je u rangu sa državama iz okruženja kako bismo mogli biti konkurentni u EU. Cijena nikada ne ide ispod tri KM, kazao je Zukan.
Svi su vezani
Prije nekoliko godina počeo se baviti otkupom malina, kada se desila ekspanzija “ne samo u našoj firmi, nego i svugdje, što je utjecalo na porast izvoza, što znači da je ovo posao gdje svi imaju koristi jer smo svi vezani kao u paukovoj mreži i gdje ima nade”, izjavio je Zukan.
Napominje da svim uposlenim redovno uplaćuje penziono i zdravstveno osiguranje u periodu tokom godine, pa tako i van sezone. Ove godine su uposlili i tri inžinjera, a ukupan broj uposlenih je osam, s obzirom na to da se bave sezonskim poslom.
- Posao je sezonski, odnosno šest mjeseci je aktivnog rada dok ostalih mjeseci posao stagnira. U periodu kada nije sezona, koristimo proizvode iz hladnjače ostavljene za preradu i sortiranje, a sve se obavlja u skladu sa zahtjevima evropskog tržišta. Planovi za ubuduće su da nastavimo istim tempom, sve dok imamo materijala, odnosno voća i gljiva za izvoz, kako bi i posao napredovao, a svakako nema uspjeha bez kooperanata, koji su dio svega ovoga, rekao je Zukan.