Inspektori FVO obavili kontrolu krompira u BiH: Izvoz tek za dvije godine

Bez autora
Apr 15 2014

Krompir u većem dijelu Bosne i Hercegovine je euro-krompir, bez hemijskih preparata i veoma je kvalitetan, kazao je jedan od većih proizvođača krompira u Srednjebosanskom kantonu Selvedin Kasumović, povodom posjete Delegacije Ureda EU za hranu i veterinarstvo (FVO), koja je boravila u Bosni i Hercegovini od 25. marta do 3. aprila 2014. godine kako bi provjerila i ocijenila zdravstvenu kontrolu biljaka krompira u oblasti proizvodnje krompira, a u vezi sa namjeravanim izvozom krompira u EU. Na pitanje da li će bh. proizvođačima krompira biti odobren izvoz u zemlje EU Kasumović je kazao kako misli da će nadležni iz EU dozvoliti izvoz ukoliko njima bude nedostajalo krompira, a ako budu imali dovoljno svojih zaliha, domaći proizvođači će morati još sačekati na izvoz.

Inspektori FVO obavili kontrolu krompira u BiH: Izvoz tek za dvije godineKrompir u većem dijelu Bosne i Hercegovine je euro-krompir, bez hemijskih preparata i veoma je kvalitetan, kazao je jedan od većih proizvođača krompira u Srednjebosanskom kantonu Selvedin Kasumović, povodom posjete Delegacije Ureda EU za hranu i veterinarstvo (FVO), koja je boravila u Bosni i Hercegovini od 25. marta do 3. aprila 2014. godine kako bi provjerila i ocijenila zdravstvenu kontrolu biljaka krompira u oblasti proizvodnje krompira, a u vezi sa namjeravanim izvozom krompira u EU.

Na pitanje da li će bh. proizvođačima krompira biti odobren izvoz u zemlje EU Kasumović je kazao kako misli da će nadležni iz EU dozvoliti izvoz ukoliko njima bude nedostajalo krompira, a ako budu imali dovoljno svojih zaliha, domaći proizvođači će morati još sačekati na izvoz.

Smanjen izvoz

- Krompir iz Bosne i Hercegovine, a prvenstveno rani krompir koji dolazi iz Hercegovine, izuzetno je kvalitetan i poljoprivredni proizvođači čine sve da bi došlo do njegovog izvoza u zemlje Evropske unije, ali unatoč tome mislim da do toga neće doći još za godinu-dvije, rekao je ranije predsjednik Udruženja poljoprivrednika u BiH Miro Pejić.

Pejić je istakao kako je BiH u prošloj i pretprošloj godini značajno smanjila izvoz krompira u odnosu na tri do četiri godine ranije.

- BiH u Hrvatsku ne izvozi krompir od njenog službenog ulaska u EU, a u EU nismo mogli ni nekoliko godina ranije, odnosno, od onda kada se pojavila bakterija Escherichia coli, a pošto BiH nije imala neku provedbu mjera, onda je stopiran cijeli izvoz u EU. Oni uvijek nalaze razlog da nam uspore izvoz, sada krompira, a tako je bilo i s nekim drugim kulturama, rekao je Pejić.

Kazao je da je EU odlučna da BiH, kada je riječ o izvozu krompira, drži na jednoj distanci iako je proizvodnja u BiH nebitna i neznatna za EU tržište i ničim ne bi ugrozila njihove proizvođače. Pejić je istakao kako se radi o krompiru koji uspijeva bez primjene pretjeranih umjetnih sredstava, a bio je prisutan uglavnom na tržištima Slovenije, Austrije, Njemačke, međutim, sad je situacija takva da tamo ne može, te je nešto krompira plasirano prošle godine u Srbiju i preko Srbije u Rusiju i Ukrajinu.

- Posjeta Ureda EU za hranu i veterinarstvo je procijenjivala rad raznih tijela uključenih u nacionalni sistem zdravlja bilja, metodologiju i rezultate istraživanja koja su provedena za relevantne štetne organizme, fitosanitarnu situaciju u vezi sa štetnim organizmima u krompiru, koji su EU važni zbog karantina te zdravstvene mjere za biljke koje se primjenjuju u proizvodnji krompira u Bosni i Hercegovini i njihova usklađenost sa relevantnim propisima EU, kazao nam je portparol Delegacije Evropske unije, Andy McGuffie.

Po završetku revizije inspektori Ureda EU za hranu i veterinarstvo prezentirali su preliminarne rezultate i zaključke o obavljenoj reviziji, te su naglasili da je fitosanitarno zakonodavstvo u BiH, u oblasti zdravlja krompira, u potpunosti usaglašeno sa zakonodavstvom Evropske unije. Istaknuta je izuzetno dobra struktura, organizacija i saradnja svih nadležnih organa i institucija koje su uključene u fitosanitarni sistem u BiH. U izvještaju nisu navedeni nikakvi ozbiljni sistemski nedostaci u funkcioniranju fitosanitarnog sistema u BiH. Najznačajnija preporuka iz preliminarnog izvještaja je da se broj uzoraka krompira za ispitivanje na prisutnost prouzrokovača prstenaste i smeđe truleži krompira mora povećati četiri puta.

Izvještaj za dva mjeseca

- S obzirom na to da se izvještaj trenutno izrađuje, nismo u mogućnosti da saopštavamo detalje. No, cjelokupna slika u vezi sa zvaničnim kontrolama i stanjem glavnih štetočina krompira je generalno pozitivna. Fokus budućih aktivnosti vlasti BiH bi trebao da bude na nadzoru i povećanom uzimanju uzoraka, istakao je McGuffie.

Kako su nam kazali iz Delegacije EU u BiH, završni izvještaj se očekuje najranije dva mjeseca nakon završetka posjete, dakle nekad u junu. Izvještaj će u vidu informacije biti distribuiran svim državama članicama EU i Evrpskom parlamentu te objavljen na web-stranici Generalne direkcije za zdravstvo i zaštitu potrošača. Od vlasti u BiH, kako su kazali, očekuje se da pripreme Akcioni plan za provođenje preporuka Ureda EU za hranu i veterinarstvo.

- Plan će biti objavljen na web-stranici zajedno sa finalnim izvještajem o posjeti Ureda EU za hranu i veterinarstvo. U narednom razdoblju, Bosna i Hercegovina treba uložiti dodatne napore za provođenje preporuka Ureda koje bi joj omogućile izvoz krompira u EU, dodao je McGuffie.

Podsjećamo, izvoz krompira iz BiH u EU nije bio moguć, jer nadležne institucije u BiH nisu na vrijeme provele obavezni monitoring na najznačajnije bolesti krompira, što je stopiralo mogućnost izvoza do naredne godine. Slična situacija je bila i sa mlijekom, nije se na vrijeme spremilo ni za posjetu inspektora FVO niti za izvoz, stoga mljekari ispaštaju i ko zna kada će im biti omogućen izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u EU. Poljoprivrednici koji uzgajaju krompir se samo mogu nadati da sličan scenarij neće pogoditi i njih.

Uredu za zaštitu bilja BiH poslali smo pitanja još prošle sedmice, međutim, pošto odgovore treba da odobri Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, nismo ih dobili iako smo ih više puta kontaktirali.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik